Προς το περιεχόμενο

φθηνιάρικο πικάπ


oneofthem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(μία version του Kenwood KD-990).kenwood_kd_990-3.jpg

Είναι όντως ωραίο.

 

Αν κρατάς μάτια και μυαλό ανοιχτά, ευκαιρίες υπάρχουν.  ;)

Αυτό είναι γεγονός μα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελευταία είναι άλλο. Ενώ κρατάω μάτια και μυαλό ανοιχτά, ΔΕΝ κρατάω χρήματα. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό είναι γεγονός μα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελευταία είναι άλλο. Ενώ κρατάω μάτια και μυαλό ανοιχτά, ΔΕΝ κρατάω χρήματα. ;D

 

Και το πιο εκνευριστικό είναι ότι κάθε φορά που πας να ασχοληθείς με αγορά κάποιου hi-fi κομματιού, είναι βέβαιο ότι η συγκεκριμένη διαπίστωση θα επιβεβαιωθεί πανηγυρικά και in your face.  :(

 

Ομοιοπαθής, αλλά όχι για πικάπ.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το πιο εκνευριστικό είναι ότι κάθε φορά που πας να ασχοληθείς με αγορά κάποιου hi-fi κομματιού, είναι βέβαιο ότι η συγκεκριμένη διαπίστωση θα επιβεβαιωθεί πανηγυρικά και in your face.  :(

Για αυτό λέω ψάχτε ή/και φτιάχτε.

Το σύστημα μου τώρα έχει απαλλαχτεί από extravaganze καταστάσεις.

Ένας απλός παθητικός (που έφτιαξα) προενισχυτής σε έναν 25ετίας ελληνικής κατασκευής τελικό (ndf  ??? σε ευχαριστώ πολύ dkall) που οδηγεί κάποια ηχεία crossoverless full range ιδιοκατασκευές μου. CD ένα αρχαίο πάνβαρο και κωλoπειραγμένο Marantz cd80 και το προαναφερθέν πικάπ με μία denon dl110 μέσα από ένα phono pre με πειραγμένη πλακέτα Tsakiridis.

Και όλα πάνω σε ένα δικό μου diy rack με καλώδια όλα κατασκευής μου.

Μιλάμε για άκρως budget καταστάσεις με καταπληκτικά αποτελέσματα.

Και για να σας προλάβω, δεν ξέρω γρι ηλεκτρονικά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό λέω ψάχτε ή/και φτιάχτε.

Το σύστημα μου τώρα έχει απαλλαχτεί από extravaganze καταστάσεις.

Ένας απλός παθητικός (που έφτιαξα) προενισχυτής σε έναν 25ετίας ελληνικής κατασκευής τελικό (ndf  ??? σε ευχαριστώ πολύ dkall) που οδηγεί κάποια ηχεία crossoverless full range ιδιοκατασκευές μου. CD ένα αρχαίο πάνβαρο και κωλoπειραγμένο Marantz cd80 και το προαναφερθέν πικάπ με μία denon dl110 μέσα από ένα phono pre με πειραγμένη πλακέτα Tsakiridis.

Και όλα πάνω σε ένα δικό μου diy rack με καλώδια όλα κατασκευής μου.

Μιλάμε για άκρως budget καταστάσεις με καταπληκτικά αποτελέσματα.

Και για να σας προλάβω, δεν ξέρω γρι ηλεκτρονικά.

 

Έχεις δίκιο. Αν δεν σε χαλάει να "λερώσεις" τα χέρια σου, το diy is the way to go. Ακριβώς αυτές τις μέρες ψάχνομαι για ένα diy cd player βασισμένο σε παλιό cd-rom υπολογιστή. Δεν περιμένω και τίποτα τρελά αποτελέσματα, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα γίνει δουλειά.

 

Οι προενισχύσεις και οι τελικοί είναι λίγο θέμα γιατί ο πειρασμός να μπλέξεις με λάμπες είναι μεγάλος και εκεί τα υψηλά ρεύματα και το κόστος περιπλέκουν λίγο την κατάσταση.

 

Ελαφρώς off-topic.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Αν δεν σε χαλάει να "λερώσεις" τα χέρια σου, το diy is the way to go. Ακριβώς αυτές τις μέρες ψάχνομαι για ένα diy cd player βασισμένο σε παλιό cd-rom υπολογιστή. Δεν περιμένω και τίποτα τρελά αποτελέσματα, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα γίνει δουλειά.

Ήμουν κοντά σε κάτι τέτοιο προ τριετίας.

Βρήκα (και πειραξα) το marantz και άλλαξα γνώμη.

 

http://diyaudioprojects.com/Forum/viewtopic.php?f=12&t=614

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45137

Καλό κουράγιο.

 

Τα δε κινέζικα dac που κυκλοφορούν στο ebay, είναι απίστευτα για τα λεφτά τους. Ένα καλό τρανσπορτ θες...... ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τα έφτυσε το dual μου :'( Οπότε τώρα τη βγάζω με 2 american audio... Ένα για να ακούω μουσική κι ένα για να κάνω scratch... Γενικά τα 100 ευρώ που κάνει ένα νορμαλ (τύπου american audio belt) pickup τα θεωρώ σε νορμάλ επίπεδα λεφτά... Είναι αρκετά καλό μηχάνημα... Ειδικά σε σχέση με κάτι hitachi ή philips που δίνανε στην ουσία "δώρο" με την αγορά hifi τέλη του 80...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτές τις μέρες ψάχνομαι για ένα diy cd player βασισμένο σε παλιό cd-rom υπολογιστή. Δεν περιμένω και τίποτα τρελά αποτελέσματα, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα γίνει δουλειά.

 

Ήμουν κοντά σε κάτι τέτοιο προ τριετίας.

Βρήκα (και πειραξα) το marantz και άλλαξα γνώμη.

 

http://diyaudioprojects.com/Forum/viewtopic.php?f=12&t=614

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45137

Καλό κουράγιο.

 

Τα δε κινέζικα dac που κυκλοφορούν στο ebay, είναι απίστευτα για τα λεφτά τους. Ένα καλό τρανσπορτ θες...... ;)

 

Ενδιαφερον...Σκεφτομουν να προβω σε αγορα cd player και ομολογουμενως δεν ειχα σκεφτει καν το ενδεχομενο DIY ή mod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν κοντά σε κάτι τέτοιο προ τριετίας.

Βρήκα (και πειραξα) το marantz και άλλαξα γνώμη.

 

http://diyaudioprojects.com/Forum/viewtopic.php?f=12&t=614

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45137

Καλό κουράγιο.

 

Τα δε κινέζικα dac που κυκλοφορούν στο ebay, είναι απίστευτα για τα λεφτά τους. Ένα καλό τρανσπορτ θες...... ;)

 

To project που αναφέρεις στο hlektronika.gr είναι ομολογουμένως πολύ ενδιαφέρον (και ποιοτικό) και το έχω τσεκάρει. Όμως, το κόστος ξεφεύγει πάνω από 300-400 ευρώ και αρα δεν το λες φθηνό (ειδικά για diy) και αν θες οθόνη (LCD ή κάτι άλλο) πρέπει να ξέρεις και από προγραμματισμό αυτών των μαραφετιών.

 

Σκεφτόμουν σε κάτι τέτοιο

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60058

Το μόνο θέμα εδώ είναι ο controller που από ebay μόνο κάτι κινέζοι το έχουν. Κατά πόσο μπορεί αυτό να είναι πρόβλημα, δεν ξέρω (μεταφορικά, καθυστερήσεις, αξιοπιστία κ.α.).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικούς μήνες αγόρασα μεταχ. το CDX-593 της Yamaha, προς 70Ε, σε άριστη κατάσταση. Case closed.  8)

 

Μωρέ κι αυτό σωστό, αλλά

Αν δεν σε χαλάει να "λερώσεις" τα χέρια σου....

 

εγώ ΘΕΛΩ να "λερώσω" τα χέρια μου.  :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου