Προς το περιεχόμενο

μεγάφωνο για κλώνο 18 watt


gerrard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να φτιάξω έναν κλόνο 18watt. Αυτό τον καιρό είμαι σε αναζήτηση μεγαφώνου ή μεγαφώνων καθώς δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν θα είναι 1x12 ή 2x12. Θέλω να έχω καθαρά σε μεγάλες εντάσεις.

 

Μια επιλογή για τους 18watt φαίνεται να είναι τα greenbacks..

 

παίζω blues, με strat καρφί στον ενισχυτή. Αν χρησιμοποιήσω πετάλια θα είναι tremolo, trebel booster ή κάνα tone bender.

 

θα ήθελα να ακούσω προτάσεις και ιδέες απο την εμπειρία σας  :)

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ' αρχάς αν εννοείς κλώνο 18watt τον Bluesbreaker δεν ξέρω πόσα καθαρά θα έχεις από τον ενισχυτή ούτως ή άλλως. Τώρα να βάλεις ένα τεράστιο flat μεγάφωνο σε έναν τέτοιο ενισχυτή δεν έχει λογική. O συγκεκριμένος ενισχυτής πηγαίνει "σετάκι" με μεγάφωνα τα οποία έχουν "κλασικό" british voicing και αρκετό compression.

 

Κατ' αρχάς θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα πάς σε 1x12 ή 2x12. Εναλλακτικά πολύ ενδιαφέρουσα άποψη και μοντέρνα ως προσσέγιση είναι να πάς σε 2x10 για περισσότερο attack και "snap" από την strat.

 

Αν αποφασίσεις να πας σε 1x12, θα πρέπει να επιλέξεις μια oversized open back καμπίνα και ένα μεγάφωνο γύρω στα 50watt. Σε ΑlNiCo τo Red Fang της Eminence είναι μια λύση την οποία έχω δοκιμάσει με μεγάλη επιτυχία μιας και το συγκεκριμένο μεγάφωνο είναι πολύ πιο "βατό" απ' ότι τα περισσότερα AlNiCo. Επίσης υπάρχει και το AlNiCo Gold αλλά (επίσης μετά από δοκιμή) κατέληξα ότι είναι ένα μεγάφωνο που ταιριάζει περισσότερο σε μεγαλύτερες ή ported καμπίνες, Είναι όμως πολύ πιο κοντά στον original AlNiCo ήχο από το Red Fang και στην περιοχή των πρίμων και στην αττάκα.

 

Εάν πάς σε κεραμικό μεγάφωνο, προσωπικά προτιμώ στις 1x12 τύπου G12H μεγάφωνα από τα τύπου G12M. Είναι θέμα όμως εντελώς προσωπικού γούστου. To G12M είναι πιο μεσαίο με πολύ "γλυκά" πρίμα το G12H είναι πιο chimey στα πρίμα (αλλά πολύ πιο "αλήτικο" από τα AlNiCo) πράγμα που ταιριάζει στον συγκεκριμένο ενισχυτή (όλα τα 18wattα Dr.Z "φοράνε" επίσης G12H. Αντίστοιχα λοιπόν για τα watt που μιλάμε λοιπόν σου προτείνω το Scumback H75 στα 65 watt.

 

Αν πάς σε 2x12 ή 2x10 σου προτείνω πιο μικρά σε watt μεγάφωνα. Σε Alnico τα G12 Blue

και σε κεραμικά τα Celestion Anniversary G12H. Άκρως ενδιαφέρουσα ιδέα είναι και τo mismatching με ένα G12 Blue και ένα Anniversary G12H.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς αν εννοείς κλώνο 18watt τον Bluesbreaker

 

οχι δεν εννοει τον Bluesbreaker (μια και ειναι 30 βαττ) αλλα τον καλυτερο ενισχυτη στον πλανητη δηλ. αυτον

 

http://marshallamps.com/product.asp?productCode=1974X

 

τον οποιο βεβαια εχω και εγω πλεον σαν μοναδικο ενισχυτη μου... ;D

 

Θέλω να έχω καθαρά σε μεγάλες εντάσεις

 

αν ΔΕΝ παιζεις ΜΟΝΟ με  μονους Fender ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχεις καθαρα παραπανω απο το 1,5 με την στοκ 12ΑΧ7 λυχνια και παραπανω απο το 2 με την 12ΑΥ7 που προσωπικα προτιμω (και προτεινω ανεπιφυλακτα αν το headroom ειναι ο στοχος σου στον συγκεκριμενο ενισχυτη,απλα εχε υποψην σου οτι επειδη η "μιση" λυχνια οδηγει & το tremolo δεν επαρκει η 12ΑΥ7 για να το οδηγησει και ακουγεται "χλωμο")

 

με αλλα λογια αν παιζεις με διπλους μαγνητες και θελεις καθαρα απο αυτον τον ενισχυτη σε μεγαλες εντασεις απλα ΞΕΧΝΑ τον.

 

απο εκει και περα και βλεποντας  οτι παιζεις με Fender κιθαρα θα σου πω οτι εχω δοκιμασει ενα καρο μεγαφωνα και εχω καταληξει οτι στον συγκεκριμενο ενισχυτη τον ωραιοτερο καθαρο ηχο δινει το Stock μεγαφωνο (ειναι custom μεγαφωνο αλλα ενα heritage Green back ειναι σχεδον το ιδιο) & το Eminence Canabis Rex,μεγαλυτερα μεγαφωνα που δοκιμασα (Tonker,Swamp Thang) δεν ειχαν τον υπεροχο καθαρο ηχο (ωραιο ηχο ειχαν αλλα του ελειπε αυτο το...."κατι"),ετσι κι αλλοιως μεχρι το 3-3,5 που ενισχυτης μενει καθαρος (μιλαμε για τρομακτικες εντασεις)  με μονους Fender (μετα βρωμιζει) ολα τα μεγαφωνα ειναι μια χαρα για καθαρα και δεν  χρειαζονται πολλα βαττ.

 

 

επισης μακρια απο οποιαδηποτε τυπου alnico μεγαφωνα μια και ειναι σκετη λασπη σε αυτον τον ενισχυτη.

 

σου ξαναλεω ομως οτι αν παιζεις εστω και σπανια  με διπλους ξεχνα τον.

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

οχι δεν εννοει τον Bluesbreaker (μια και ειναι 30 βαττ) αλλα τον καλυτερο ενισχυτη στον πλανητη δηλ. αυτον

 

http://marshallamps.com/product.asp?productCode=1974X

 

Αυτόν εννοώ, κι αυτός bluesbreaker λέγεται συνήθως...

 

Αν επιτρέπεται πιο AlNiCo δοκίμασες και σου "λάσπωσε"; Γιατί εγώ με τα μεγάφωνα που προανέφερα (Gold, Axiom, Red Fang) δεν είχα πρόβλημα "λασπώματος". Φαντάζομαι ότι με κάνα H55 ή το πολύ με κάνα Μ μπορεί και να παίζει αλλά με τα AlNiCo, το ακριβώς αντίθετο μου συμβαίνει.

 

Επίσης από τη στιγμή που θα τον φτιάξει κλώνο, ένας O/T από Mercury Magnetics είναι όλα τα λεφτά σε αυτούς τους ενισχυτές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν εννοώ, κι αυτός bluesbreaker λέγεται συνήθως...

 

λεγεται συνηθως ΛΑΘΟΣ θες να πεις μια και απο μακρια μοιαζει,ο ενισχυτης δεν εχει απολυτως καμμια σχεση με τον ΒΒ

 

Αν επιτρέπεται πιο AlNiCo δοκίμασες και σου "λάσπωσε";

 

CELESTION GOLD

 

βεβαια εχω και μια φυσικη απεχθια προς τα alnico μεγαφωνα,με ενοχλει το εντονο κομπρεσσαρισμα τους, οποτε ισως να φταιει και αυτο.

 

χαλαρα παντως απο λογικα τιμολογημενα μεγαφωνα το Canabis Rex ειναι σουπερ επιλογη για αυτον τον ενισχυτη.  

 

Επίσης από τη στιγμή που θα τον φτιάξει κλώνο, ένας O/T από Mercury Magnetics είναι όλα τα λεφτά σε αυτούς τους ενισχυτές...

 

και ομως ...φοβουμενος οτι το original transformer του ενισχυτη μου θα τα φτυσει (δεν γνωριζα οτι το συγκεκριμενο μοντελλο μετα το 2005 δεν εχει κανενα προβλημα μια και το αρχικο προβλημα με το στοκ transformer  λυθηκε) ακουσα πλαϊ-πλαϊ με τον δικο μου και εναν που ειχε αλλαξει και ειχε βαλει ΜΜ,ειχε λιγο παραπανω headroom & ηταν πιο σφιχτος αλλα εχανε σε ηχο...βεβαια YMMV...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Μάλλον θα πάω σε 1x12 για οικονομία και ευκολία στη μετακίνηση. Το μεγάφωνο (ξέχασα να αναφέρω) θα είναι ceramic καθώς έχω αλλεργία στα alnico  ;D (με εξαίρεση το celestion blue σε vox)

 

ο ενισχυτής θα είναι κλόνος 18watt (1974x) με τη διαφορά οτι αντί για λαμπάτη ανόρθωση θα χρησιμοποιήσω διόδους. Να σας πώ την αλήθεια, δεν νομίζω να καταλάβω μεγάλη διαφορά..

 

1 κανάλη και χωρίς tremolo. ένα volume και ενα tone

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

ο ενισχυτής θα είναι κλόνος 18watt (1974x) με τη διαφορά οτι αντί για λαμπάτη ανόρθωση θα χρησιμοποιήσω διόδους. Να σας πώ την αλήθεια, δεν νομίζω να καταλάβω μεγάλη διαφορά..

 

Φυσικά και θα καταλάβεις....ο 2061x που έχει απ' όσο ξέρω τα ίδια specs με τον 1974x με διαφορά την ανόρθωση δεν ακούγεται καθόλου ίδιος. Αφού τον φτιάχνεις εσύ γιατί δεν βάζεις έναν επιλογέα μεταξύ tube/diode;

 

Με τα νέα στοιχεία (1x12, Ceramic) η προτάσεις μου είναι: (από το πιο bright στο πιο dark)

 

Scumback H75 - 65 watt

Scumback M75 - 65 watt

Celestion G12 65 Heritage

 

για σχετικά ακομπρεσσάριστο ήχο που διατηρεί όμως τον Βρετανικό χαρακτήρα.

 

Αν τελικά δεν σε χαλάει το compression (κάνει τον ενισχυτή να ακούγεται πολύ μεγαλύτερος με ένα mic μπροστά σε live ή ηχογραφήσεις IMHO) τότε άνετα μπορείς να πάς σε ένα Celestion G12H Anniversary.

 

ακουσα πλαϊ-πλαϊ με τον δικο μου και εναν που ειχε αλλαξει και ειχε βαλει ΜΜ,ειχε λιγο παραπανω headroom & ηταν πιο σφιχτος αλλα εχανε σε ηχο...βεβαια YMMV...

 

Ναι, ΜΜΜV ;) νομίζω ότι στον συγκεκριμένο χρειάζεται ένα headroom στα πρίμα που ο Mercury του προσφέρει. Είναι πολύ χρήσιμο αν παίζεις με διπλούς και χρησιμοποιείς και το tone. Επίσης είχε καλύτερο string separation με τον mercury.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ χρήσιμο αν παίζεις με διπλούς και χρησιμοποιείς και το tone.

 

Δεν αντιλεγω,για αυτο και πρεπει να αντιμετωπιζουμε τα μηχανηματα ως ενα ΣΥΣΤΗΜΑ και οχι σαν μεμονωμενες μοναδες ,με μονους τελε ας πουμε το στοκ τρανσφορμερ ακουγεται καλυτερα. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και θα καταλάβεις....ο 2061x που έχει απ' όσο ξέρω τα ίδια specs με τον 1974x με διαφορά την ανόρθωση δεν ακούγεται καθόλου ίδιος. Αφού τον φτιάχνεις εσύ γιατί δεν βάζεις έναν επιλογέα μεταξύ tube/diode;

 

Με τα νέα στοιχεία (1x12, Ceramic) η προτάσεις μου είναι: (από το πιο bright στο πιο dark)

 

Scumback H75 - 65 watt

Scumback M75 - 65 watt

Celestion G12 65 Heritage

 

για σχετικά ακομπρεσσάριστο ήχο που διατηρεί όμως τον Βρετανικό χαρακτήρα.

 

Αν τελικά δεν σε χαλάει το compression (κάνει τον ενισχυτή να ακούγεται πολύ μεγαλύτερος με ένα mic μπροστά σε live ή ηχογραφήσεις IMHO) τότε άνετα μπορείς να πάς σε ένα Celestion G12H Anniversary.

 

Ναι, ΜΜΜV ;) νομίζω ότι στον συγκεκριμένο χρειάζεται ένα headroom στα πρίμα που ο Mercury του προσφέρει. Είναι πολύ χρήσιμο αν παίζεις με διπλούς και χρησιμοποιείς και το tone. Επίσης είχε καλύτερο string separation με τον mercury.

 

διαφορές φυσικά και υπάρχουν, μεγάλη διαφορά πάντως δεν νομίζω να καταλάβω ή τουλαχιστον ελπίζω  ;D

 

αν μπορούσα θα πήγαινα σε ένα kit απο weber που είναι ακριβές αντίγραφο 1974x αλλά ξεφεύγω πολύ στα χρήματα.

 

θα κάνω ενα ψάξιμο για τα scubacks thanks  :)

 

πρώτη επιλογή μάλλον είναι το green που προτείνει ο superfunk αν και αρκετά ακριβό..

 

 

 

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου