Προς το περιεχόμενο

Ελληνική δισκογραφία: Συμπτώσεις ή αντιγραφές;


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα υπάρχει. Π.χ.

 

 

Το δυστυχές είναι ότι τα δύο τραγούδια που έβαλε ο superfunk με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όλοι τα έχουμε ξανακούσει, ενώ το παραπάνω νομίζω όχι.

 

 

δεν εχεις δικιο, ο Χαρουλης εχει κανει μεγαλη επιτυχια και οπου παιζει γινεται χαμος,προσωπικα δεν με αγγιζει αυτο που κανει,αλλα το κανει πολυ καλα και με επαγγελματισμο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 213
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεν εχεις δικιο, ο Χαρουλης εχει κανει μεγαλη επιτυχια και οπου παιζει γινεται χαμος,προσωπικα δεν με αγγιζει αυτο που κανει,αλλα το κανει πολυ καλα και με επαγγελματισμο.

 

Δεν διαφωνώ και χαίρομαι που ο Χαρούλης έχει κόσμο.Περισσότερο αναφερόμουν στον Δημήτρη Υφαντή.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε... ατίθασο νιάτο  ;D που θέλεις να πας να κάνεις και τεντιμποϊσμούς  ;D

 

Και δεν έχεις και μαλλί για να στο κουρέψουν  ;D ;D ;D

 

Αυτή η ιστορία (των «συμπτώσεων») είναι τόσο χιλιοειπωμένη και χιλιογραμμένη από τα 90ς, που απορώ τις σας έπιασε τώρα :D

 

Δεν διαφωνώ σε κάποια που έγραψες νωρίτερα- τα ίδια ξέρω και εγώ από τα τότε- άλλα είναι τόσοοοοοοοοο παλιά ξινά σταφύλια, που who cares...  ;)    

Terry βεβαιως ειναι περσινα ξινα σταφυλια (και το ειχα γραψει σε καποιο ποστ μου στο ιδιο θεμα στην αρχη ) Τον ''συνθετη'' δεν θα τον επιανα στο μολυβι μου αλλα καποιος αλλος τον ανεφερε ανεβαζοντας ενα κομματι.ΟΚ...ειπα τα δικα μου αλλα σοβαρα και αλλα μη σοβαρα

Ο yameth επενεβη και τελος .Δεν θα ασχοληθω με καποιους εδω μεσα που λαμβανουν μια μπυροποσια ως δειγμα κολλητιλικιου και διαμαρτυρονται εμμεσα γιατι δεν τους καλεσαν και αυτους να παιξουν μαζι μας .Οσον αφορα για την παρτιτουρα απλα αναρωτηθηκα αν καποιοι ξερουν να γραφουν μουσικη σε παρτιτουρα δεν ειπα οτι ο συνθετης μας δεν ξερει ..προς Θεου. 8)

Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια βεβαια ( κι'εγω επειδη δεν τα φτανω και ειμαι και αλεπου τα κρεμασα κανονικα  8)

Αν θελεις να ερθεις στο event εχω χαρτακι (αλλα ξερω οτι και συ μαλλον εχεις  8))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα για την παρτιτουρα απλα αναρωτηθηκα αν καποιοι ξερουν να γραφουν μουσικη σε παρτιτουρα δεν ειπα οτι ο συνθετης μας δεν ξερει ..προς Θεου

 

πες μου οτι κανεις πλακα....και οτι δεν θεωρεις απαραιτητο καποιος να γραφει παρτιτουρα για να γραψει ποπ και ροκ  τραγουδια....αν δεν κανεις πλακα απλα τσεκαρε ποιοι απο τους μεγαλους ποπ και ροκ συνθετες ηξεραν να γραφουν...μαλλον θα εκπλαγεις αν δεις οτι ουτε το 5% δεν ηξερε....  

 

παντως αν καιγεσαι να μαθεις ο συγκεκριμενος ξερει ΚΑΙ να γραφει και να διαβαζει παρτιτουρες...... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ασχοληθω με καποιους εδω μεσα που λαμβανουν μια μπυροποσια ως δειγμα κολλητιλικιου και διαμαρτυρονται εμμεσα γιατι δεν τους καλεσαν και αυτους να παιξουν μαζι μας .Οσον αφορα για την παρτιτουρα απλα αναρωτηθηκα αν καποιοι ξερουν να γραφουν μουσικη σε παρτιτουρα δεν ειπα οτι ο συνθετης μας δεν ξερει ..προς Θεου. 8)

Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια βεβαια ( κι'εγω επειδη δεν τα φτανω και ειμαι και αλεπου τα κρεμασα κανονικα

 

Δε θα ασχοληθώ... αλλά ασχολούμαι. Δεν εννοούσα κάτι με τις παρτιτούρες... αλλά το έγραψα. Δεν ξέρω τι λέω.. αλλά είμαι αλεπού. Και να ξέρεις ότι θα συνεχίσουμε να μη σε καλούμε στις μπυροποσίες*... στις οποίες όμως δεν υπάρχουν κλίκες που να αποκλείουν άλλα μέλη.

 

Ότι να' ναι, λέμε...

 

* Για την αποκατάσταση της αλήθειας, οι μπυροποσίες του noiz.gr είναι ανοικτές σε όλα τα μέλη, διοργανώνονται συνήθως μέσα στο ίδιο το φόρουμ και δε χρειάζεται ειδική πρόσκληση. Αλλά μη του το πείτε, μπορεί να πληγωθεί, μάλλον νόμιζε ότι ήταν επίτιμος καλεσμένος.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα να ηξερα αν εχουν γραψει ποτε κομματι σε παρτιτουρα κατ'ευθειαν ; (την παλια μεθοδο που απαιτει κοπο και γνωση και οχι την hitec μεθοδο που και καλα ηταν πρωτοπορια  πριν απο μια 15ετια ) Grin

@SUPERFUNK αυτο ειναι το ακριβες κειμενο που εγραψα...Νικο .

Οσον αφορα την μπυροποσια δεν την διοργανωσα παντως εγω ουτε και νομιζα οτι ημουν ο επιτιμος καλεσμενος κλπ που γραφει ο Τρολλευ .Πρεπει να του αναγνωρισω ομως οτι ειναι ασσος στην διαστρεβλωση των γραφομενων μου .Αλλα γραφω και αλλα καταλαβαινει (ειναι ισως ο μονος εδω μεσα που εχει αυτην την ας την πουμε παθηση ,να  την πουμε συνηθεια-χουι  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σέλω να ασχοληθώ με τους καυγάδες σας ,αλλά θα ασχοληθώ  ;D

 

2 πράγματα μου έχουν μείνει απ τη φάση ,αλλά και αυτά εμπείπτουν στην υποκειμενικότητα του καθενός περί τέχνης ,τρόπου ζωής,χρημάτων ,συστήματος κλπ κλπ

 

1. Ελεγε κάποιος για τον Κιθ Ρίτσαρντς  ;D

''Σιγά τα δύσκολα που παίζει,αυτά τα έχω για πρωινό'' ...και του απαντούσε ο άλλος ''Ναι μόνο που αυτός τα σκέφτηκε πρώτος''

 

2. Έλεγε κάποτε η συχωρεμένη η μάνα μου ''Αχ γιέ μου ,τι παραπάνω έχει ο Χατζηνικολάου  ;D από σένα ? Τι σου λείπει η ομορφιά  ;D, η ευφράδεια λόγου ?κλπ κλπ .Γιατί να μη ζεις ξεκούραστα και πλούσια σαν κι αυτόν ? ''

Και απαντούσα εγώ ως αναρχοκουμούνι  ;D

''Και ο νταβατζής στη γωνία ωραία ρουχαλάκια δύναται να φοράει και πλούσια ζει ,αλλά δεν τον συμπαθείς μάνα ''

 

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι εντός των πραγματων της σόου μπιζ...

 

...μαλλον δεν υπαρχει κάποιος που να ισχυριζεται σοβαρα, πως αν έγραφα εγώ το "Στην αφρική θα παω με τους μασάι", θα είχε την ίδια επιτυχία. Ακόμα και αν η δεσποινις Ελλη, επιμένει ότι την ενεπνευσε αμεσως μολις το ακουσε, πιθανοτατα αν της το παρουσίαζα εγώ, θα γελούσε.

 

Όμως, υπάρχει ενας κύκλος συνθετών, των οποιων τα κομματια, παρουσιαζονται εκ των προτέρων ως....επιτυχίες...

Παμπολλες φορές, εχω ακουσει σε σταθμους, να λένε πως σε λίγο θα παιξουν για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ την νεα ΕΠΙΤΥΧΙΑ του Κοιβου, ή του Θεοχάρους (καταλάβατε το κόλπο με τα ονοματα που εκανα? :D). Μονο εγώ βλέπω το χρονικό bug ???

 

Θέμα υπο συζήτηση είναι βεβαίως, το πως δημιουργήθηκε αυτός ο κύκλος.

 

Παλι η δική μου αποψη, είναι πως ο Κοιβος (:D), παρουσιασε την καταλληλη στιγμή κάποιες ικανότητες, που βολευαν μια ανερχόμενη βιομηχανία...Αυτή τον καπάρωσε, και του έδωσε τα μέσα για να επιβάλλει τη μουσική του στο κοινό. Συνεχεις επαναλήψεις σε ραδιοφωνα, τηλεοράσεις κτλ, και πλεον μια παραλογη επιβολη, με τις εκ των προτερων "επιτυχιες" που ανεφερα.

 

Σαφώς και θα είχε κάτι παραπάνω από αλλους της εποχης, για να επικρατησε...αλλά δε νομίζω πως το έργο του δικαιώνει τον τίτλο του διαχρονικού. Μαλλον όποιος και να ήταν στη θέση του, θα ήταν το ίδιο διαχρονικός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

%2525CE%2525A0%2525CE%2525B1%2525CF%252581%2525CE%2525BF%2525CE%2525B9%2525CE%2525BC%2525CE%2525AF%2525CE%2525B5%2525CF%252582%2B%2525CE%2525B3%2525CE%2525B9%2525CE%2525B1%2B%2525CF%252584%2525CE%2525B1%2B%2525CE%2525B6%2525CF%25258E%2525CE%2525B1%2B%2525CF%252584%2525CE%2525BF%2525CF%252585%2B%2525CE%2525B1%2525CE%2525B3%2525CF%252581%2525CE%2525BF%2525CF%25258D_%2525CE%2525A3%2525CE%2525B5%2525CE%2525BB%2525CE%2525AF%2525CE%2525B4%2525CE%2525B1_04.jpg

 

+1,αλλά το γατάκι που έβαλες μοιάζει με...αλεπουδάκι...  ;D

 

Θα προσέθετα και ένα άλλο:

 

laughing all the way to the bank.  8)

 

ή

 

Επειδή μιλάμε για εγχώριους ας το προσαρμόσουμε λιγουλάκι...

 

laughing all the way to the...Eurobank.  ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου