Προς το περιεχόμενο

Ελληνική δισκογραφία: Συμπτώσεις ή αντιγραφές;


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη Χρυση Δεαετια του ''Ελληνοφανους''  ΠΟΠ τραγουδιου πραγματι επεσε ΧΟΝΤΡΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ (1993-2003 ) .ΑΠΟ ΠΟΥ Ν'ΑΡΧΙΣΩ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ .

Ο δε '.......'' ειχε χαρακτηρισθη ο ΑΣΣΟΣ της κλοπης (επειδη τα ξερω απο μεσα) ειχε μια ομαδα ''πιτσιρικαδων'' Κομπιουτεραδων-ψευτομουσικων και το μονο που κανανε ηταν να κατεβαζουν λουπες απο τα διαφορα sites και αλλες πηγες.Ο δε Μαεστρος (τρομαρα του) εκανε τις συρραφες στις κανονικα καισαρικες τομες που απαιτουνταν για να γεννηθει η νεα μεγαλη επιτυχια των κατα αλλα Τραγικων Ελληνων & Ελληνιδων Αοιδων.Αυτος δεν ηταν μαεστρος Χειρουργος ηταν .Το δε κυκλωμα τωρα που δεν οικονομαει οσα οικονομαγε τις επομενες μερες διοργανωνει μια συναυλια προς τιμην του Μεγιστου Συνθετη -χειρουργου μπας και του κατσει καμμια νεα ιδεα και γεννησει καποιο νεο Σουξε ναουμε ...να ζησουν και καμμια 50 κολλητοι του. ;D

Προσωπικα δεν εχω τιποτα με τον μαεστρο  ???αλλα εχω μ'αυτους που προσκυναγανε ,γλυφανε και αγοραζανε τις ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ TOY. ??? Ε τωρα ας τον ανασυρουν απο την ακρη του μηπως και γινει επαναληψη της ιστοριας.

 

+1000

Πες τα ρε χρυσόστομε. Αλλά τα πιτσιρίκια που λατρεύανε σαν θεούς τους "καλλιτέχνες" τους οποίους τροφοδοτούσε ο εν λόγω ...χειρουργός με "επιτυχίες", δε νομίζω να νοιαστούνε ποτέ αν τα κομμάτια με τα οποία μερακλώνανε ήταν αυθεντικά ή κλεμμένα.

Και να σου πω την αλήθεια, δεν έχει ούτε και για μένα καμία ιδιαίτερη σημασία, αφού έτσι κι αλλιώς, τα συγκεκριμένα "τραγούδια", σκουπιδαριό ήταν. ;)

 

ασχετο ...

 

μηπως ακουει κανεις μεσα στο αυτο το τραγουδι το hotel california ?

 

 

 

Η ακκορντοσειρά στο κουπλέ είναι καρμπόν, η μελωδία όχι τόσο. Πάντως η αίσθηση είναι η ίδια, ότι κάπου έχεις ξανακούσει το τραγούδι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 213
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Administrator

Προς pericles - Επειδή είναι εσωτερικές πληροφορίες όπως λες και είναι σχετικά αστήρικτα τα παραπάνω, μένει μια λάσπη στο όνομα που αναφέρεις. Μήπως δεν είναι δίκαιο;

Αφαιρώ το όνομα με πάσα επιφύλαξη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούστε και αυτά από το 0,20

 

Στέλιος Ρόκκος - Άγγελοι - Aggeloi - Stelios Rokkos

 

 

 

Εκτός αν το έχουνε αντιγράψει επίσημα και δεν το ξέρω.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς pericles - Επειδή είναι εσωτερικές πληροφορίες όπως λες και είναι σχετικά αστήρικτα τα παραπάνω, μένει μια λάσπη στο όνομα που αναφέρεις. Μήπως δεν είναι δίκαιο;

Αφαιρώ το όνομα με πάσα επιφύλαξη.

@yameth ...δικο σου ειναι το site οποτε κανε οτι νομιζεις .Σε καταλαβαινω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yameth ...δικο σου ειναι το site οποτε κανε οτι νομιζεις .Σε καταλαβαινω  ;D

 

Έτσι κι αλλιώς το ...καλόπαιδο αυτό είναι γνωστό και μη εξαιρετέο. Μαζί με τη ...γριά (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε), είναι καταγεγραμμένοι στη συνείδηση των εχόντων έστω και στοιχειώδες μουσικό κριτήριο, ως οι δύο μέγιστοι αντιγραφείς της ελληνικής δισκογραφίας. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

@yameth ...δικο σου ειναι το site οποτε κανε οτι νομιζεις .Σε καταλαβαινω  ;D

Περικλή μου πέραν του ότι είναι αντιδεοντολογικό αλλά παραβαίνει και τους κανονισμούς, μάλλον εσένα προστατεύω. ;) Εχω αναφερθεί πολλές φορές στο τι μπορεί να συμβεί (και έχει συμβεί στο παρελθόν) με παρεμφερή δημοσιεύματα. Γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε πως δημοσιεύονται αυτόματα όσα γραφουμε εδώ. Και όταν κληθούμε να τα τεκμηριώσουμε μπορεί να δυσκολέψουν τα πράγματα, ιδιαίτερα όταν αναφερόμαστε σε πρόσωπα. Και ποιός θέλει να μπαίνει σε μια τέτοια διαδικασία για κάτι που ξεκίνησε σαν διασκέδαση;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περικλή μου πέραν του ότι είναι αντιδεοντολογικό αλλά παραβαίνει και τους κανονισμούς, μάλλον εσένα προστατεύω. ;) Εχω αναφερθεί πολλές φορές στο τι μπορεί να συμβεί (και έχει συμβεί στο παρελθόν) με παρεμφερή δημοσιεύματα. Γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε πως δημοσιεύονται αυτόματα όσα γραφουμε εδώ. Και όταν κληθούμε να τα τεκμηριώσουμε μπορεί να δυσκολέψουν τα πράγματα, ιδιαίτερα όταν αναφερόμαστε σε πρόσωπα. Και ποιός θέλει να μπαίνει σε μια τέτοια διαδικασία για κάτι που ξεκίνησε σαν διασκέδαση;

 

Eυχαριστω για την ''προστασια'' Γιαννη μου.Εδω που τα λεμε ομως κανενας απο αυτους δεν εχει αντιδρασει σοβαρα ποτε (απ'οτι ξερω τουλαχιστον ) σε τετοιου ειδους ''δημοσιευματα''γιατι απλουστατα γνωριζει οτι μπορει και να αποβει εις βαρος του η ολη διαδικασια (εστω και επικοινωνιακα ) .Εν πασει ομως περιπτωσει ΕΓΩ θα παω (αν ειμαι εδω )στην συναυλια με καμμια δεκαρια κολλητους για να κραξω ....θα πεσει πολυ γελιο  ;D....και μη φοβασαι και οι δεκα θα ειναι παιδια τζιμανια . ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν πασει ομως περιπτωσει ΕΓΩ θα παω (αν ειμαι εδω )στην συναυλια με καμμια δεκαρια κολλητους για να κραξω ....θα πεσει πολυ γελιο  ;D

Να πας, αν ειναι τσαμπα να πας. Αν εχει εισιτηριο μη το σκεφτεις ουτε για αστειο. Δεν λεει να πετας λεφτα απ'το παραθυρο σε καιρους κρισης, αμαρτια ειναι..... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολόκληρη <---- η ιστορία της ελληνικής "ποπ και ροκ", είναι μία ιστορία απόπειρας αντιγραφής ιδεολογημάτων, στυλ, μόδας, στιχουργικής και δε συμμαζεύεται. Ο συγκεκριμένος συνθέτης, ενοχλεί διότι έκανε mainstream αυτή τη τάση, σε αντίθεση με ολόκληρες στρατιές προκατόχων του που - στη καλύτερη περίπτωση - έφτασαν να παίζουν μέχρι το Ριάλτο στη Κυψέλη. Δηλαδή, δεν τον μισούν επειδή είναι "κακός", αλλά ακριβώς επειδή είναι πολύ-πολύ "καλός".

 

Όποιος έχει εργαστεί ποτέ μεθοδικά για οποιονδήποτε σκοπό, γνωρίζει χωρίς αμφιβολία ότι αυτό το είδος επιτυχίας μόνο τυχαία δεν έρχεται. Ναι, ίσως δεν είναι καλλιτεχνική επιτυχία, αλλά είναι σίγουρα εμπορική επιτυχία, δηλαδή εξαιρετικό ταλέντο στην ανίχνευση επαγγελματικών ευκαιριών, εξέχουσα ικανότητα στον χειρισμό των ιδιαιτεροτήτων πολύ ιδιότροπων ανθρώπων (όπως οι τραγουδιστές της ελληνικής σκηνής), καλό (λάθος... πολύ καλό) αυτί, εμβάθυνση σε σύγχρονες μεθόδους παραγωγής, ΣΕΜΝΟΤΗΤΑ αρκετή ώστε να αποφεύγει τις κακοτοπιές των media κλπ.

 

Τα δέκα (αυτά ή άλλα) τζιμάνια που ενδεχομένως θα πάνε στη συναυλία του Φοίβου για να κράξουν, ίσως θα έπρεπε προηγουμένως να περάσουν από κάποιο χαρτοπωλείο για να αγοράσουν σημειωματάρια και στυλό για να κρατήσουν σημειώσεις. Ειδαλλιώς, θα έπρεπε να έχουν να επιδείξουν έργο εφάμιλλο της αλαζονείας και της ζήλιας που κρύβεται πίσω από τέτοιους αφορισμούς.

 

Έκλεισε το Ριάλτο εδώ και πολλά χρόνια, κύριοι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα αγαπημενα μου....και στις δυο εκτελεσεις....ποια ειναι ποια πρωτη ΑΡΑΓΕΣ ??

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου