Προς το περιεχόμενο

Ελληνική δισκογραφία: Συμπτώσεις ή αντιγραφές;


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν είχε κάνει κάποιο ξεπατήκωμα και ο Rod Stewart αλλά το κομμάτι κανονικά είναι αυτό το αριστούργημα του Jorge Ben:

 

Jorge Ben - Taj Mahal

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 213
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χαχα!!

 

Θυμήθηκα σκηνικό από την σχολή που ο καθηγητής είχε σημειώσει πάνω στις εργασίες μας ποιός την αντέγραψε από ποιόν!!! Ο Κώστας από τον Νίκο όπου ο Νίκος από την Μαρία και τον Σπύρο όπου ο Σπύρος από τον Τάκη κτλ κτλ χαχαχ ;D ;D

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O κλέψας

του κλέψαντος

τω κλέψαντι

...........

 

Και ουτω καθεξης.Γινοταν γινεται και παντα θα γινεται.Υπαρχουν παντως και περιπτωσεις στις οποιες ο αντιγραφεας ειναι μαγκας και το κανει με ωραιο τροπο.Ο ιδιος ο Green ειχε

πει οτι τουτο εδω:

Fleetwood Mac: Black Magic Woman (Live)

το ειχε ψιλοξεσηκωσει απ αυτο:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχει πιάσει η λαλακία μου τώρα!!

 

Υπάρχει ένα κομμάτι της Ραλίας που έχει ίδια μουσική με αυτό

 

 

Και αυτό με ένα ιταλικό

 

 

Για το ιταλικό το λέει και στον δίσκο ότι είναι το Ancora Vivo

Ξέρει κανείς?!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είχε κάνει κάποιο ξεπατήκωμα και ο Rod Stewart αλλά το κομμάτι κανονικά είναι αυτό το αριστούργημα του Jorge Ben:

 

Jorge Ben - Taj Mahal

Σωστός. :)

 

A copyright infringement lawsuit by Brazilian musician Jorge Ben Jor claimed the song had been derived from his song "Taj Mahal." The case was "settled amicably" according to Ben.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

υπαρχουν παμπολα παραδειγματα

 

 

 

 

Joshua Kadison - Jessie [uK Version] [HQ]

 

θεωρω οτι καποιες φορες οταν γινεται αυτο , η προσβολη δεν ειναι μονο εναντι αυτου που εγραψε το αρχικο κομματι , αλλα και απεναντι στο μουσικο κοινο το οποιο θεωρουν

αμορφωτο μουσικα ,εννοω ανευ αντιληψης οχι με μουσικες σπουδες .

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου οσοι γραφουν κομματια Ελληνες και ξενοι ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠ'ΟΨΗ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ''ΣΥΡΡΑΦΗ '' η οπως αλλοιως την λενε 7 συνεχομενων συγχορδιων (ακκορντα) απο αλλο κομματι που εχει ηδη δημοσιοποιηθει (εκδοθει ,οποτε εχει ηδη κατοχυρωθει στην Εταιρεια προστασιας πνευματικων δικαιωματων της αντιστοιχης χωρας ).Εν τοιαυτη περιπτωσει αν το μετεπειτα εκδοθεν κομματι κανει καποια επιτυχια και το παρει μυρουδια ο ''υποτιθεται ''αρχικος δημιουργος συνηθως ''μυριζομενος χρημα '' κινει τις νομιμες διαδικασιες για ανακτηση των προσβεβλημενων δικαιωματων του ( πνευματικων +οικονομικων).

Σε πολλες περιπτωσεις εχουν γινει δικες που αφορουσαν τετοιου ειδους διαμαχες.

Στην προκειμενη περιπτωση που ανηρτησες στο  ενθετο του cd γραφει ξεκαθαρα οτι η μουσικη ειναι του Δημητρη Κοντοπουλου.Παντως οντως η εισαγωγη μοιαζει με το κομμματι που εχεις αναρτησει απο κατω (του 1993 αρα προγενεστερο εκεινου του Δ.Κοντοπουλου.Η εντυπωση αυτη ενισχυεται απο την χρηση πιανου επισης.Βεβαια δεν ειμαι ειδικος να κατσω να μετρησω τα ακκορντα και να αποφανθω (εδω σε τετοιε δικες εχουν φαει τα μουστακια τους και ακρη δεν βγαλανε ) Βλεπεις η μουσικη ειναι Μαθηματικα στην Ουσια της και υπαρχουν απειροι συνδυασμοι που μπορουν να γινουν και να μην τρεχει τιποτα (νομικα) επιληψημο .Πιασε το αυγο και κουρευτο δηλαδη.Το δε συγκεκριμενο κομματι κατα την ταπεινη μου αποψη δεν ειναι αντιγραφη οτι εχει μια ομοιοτητα στο ΚΟΥΠΛΕ ειναι αληθεια ...αλλα ποιος νοιαζεται αν δεν νοιαζεται ο Ξενος που υποτιθεται του εχει κλαπει η συνθεση .Ο LK ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΝ ΝΟΜΙΚΟΣ πο ειναι μπορει να εχει μια ποιο εμπεριστατωμενη αποψη για αυτα τα θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου οσοι γραφουν κομματια Ελληνες και ξενοι ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠ'ΟΨΗ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ''ΣΥΡΡΑΦΗ '' η οπως αλλοιως την λενε 7 συνεχομενων συγχορδιων (ακκορντα) απο αλλο κομματι που εχει ηδη δημοσιοποιηθει (εκδοθει ,οποτε εχει ηδη κατοχυρωθει στην Εταιρεια προστασιας πνευματικων δικαιωματων της αντιστοιχης χωρας ).Εν τοιαυτη περιπτωσει αν το μετεπειτα εκδοθεν κομματι κανει καποια επιτυχια και το παρει μυρουδια ο ''υποτιθεται ''αρχικος δημιουργος συνηθως ''μυριζομενος χρημα '' κινει τις νομιμες διαδικασιες για ανακτηση των προσβεβλημενων δικαιωματων του ( πνευματικων +οικονομικων).

Σε πολλες περιπτωσεις εχουν γινει δικες που αφορουσαν τετοιου ειδους διαμαχες.

Στην προκειμενη περιπτωση που ανηρτησες στο  ενθετο του cd γραφει ξεκαθαρα οτι η μουσικη ειναι του Δημητρη Κοντοπουλου.Παντως οντως η εισαγωγη μοιαζει με το κομμματι που εχεις αναρτησει απο κατω (του 1993 αρα προγενεστερο εκεινου του Δ.Κοντοπουλου.Η εντυπωση αυτη ενισχυεται απο την χρηση πιανου επισης.Βεβαια δεν ειμαι ειδικος να κατσω να μετρησω τα ακκορντα και να αποφανθω (εδω σε τετοιε δικες εχουν φαει τα μουστακια τους και ακρη δεν βγαλανε ) Βλεπεις η μουσικη ειναι Μαθηματικα στην Ουσια της και υπαρχουν απειροι συνδυασμοι που μπορουν να γινουν και να μην τρεχει τιποτα (νομικα) επιληψημο .Πιασε το αυγο και κουρευτο δηλαδη.Το δε συγκεκριμενο κομματι κατα την ταπεινη μου αποψη δεν ειναι αντιγραφη οτι εχει μια ομοιοτητα στο ΚΟΥΠΛΕ ειναι αληθεια ...αλλα ποιος νοιαζεται αν δεν νοιαζεται ο Ξενος που υποτιθεται του εχει κλαπει η συνθεση .Ο LK ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΝ ΝΟΜΙΚΟΣ πο ειναι μπορει να εχει μια ποιο εμπεριστατωμενη αποψη για αυτα τα θεματα.

 

δεν με απασχολει αν νομικα δικαιωνεται ο 'αντιγραφεας' , απλη παρατηρηση κανω στην μη συπτωματικη κατα την γνωμη μου ομοιοτητα .

 

επιπλεον στοιχειο ομοιοτητας σε αυτα που λες (περαν της εισαγωγης-που ειναι και το κεντρικο θεμα -μελωδια-'πιανιστικο ριφ' αν επιτρεπεται ο ορος  ) ειναι και το 'υφος ' του κομματιου , ο τροπος 'σερβιρισματος' και ενορχηστρωσης .

 

ο 'ξενος' εχει κανει παγκοσμια επιτυχια , αν μαθει οτι στην τοπικη αγορα μιας μικρης χωρας (που πιθανων πριν την κριση θα ρωτουσε και 'που ειναι αυτο? ') καποτε ακουστηκε ενα παρομοιο κομματι λες να πολυ-σκοτιστει  ? 

 

καποιες φορες κομματια δεν ειναι ακριβως ιδια στα 'μετρηματα και στα ακορντα' ομως ειναι προφανης η ομοιοτητα τους .

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου