Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκω και αφαιρώ άχρηστους Drivers?


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λαπιτοπάκι μου έχει ένα θέμα με κάποιον driver που δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω και ως αποτέλεσμα σβήνει η οθόνη μου (σε ανυποψίαστο χρόνο και στιγμή) μετά από ένα..."Flickering" και πρέπει να την κλείσω μέχρι να πάει σε κατάσταση standby και να την ξανά ανοίξω.

Γενικότερα δεν μου δημιουργεί πρόβλημα με προγράμματα, ταχύτητα cpu κλπ, αλλά είναι ενοχλητικό.

Σε μία μπλε οθόνη που έβγαλε (και υπόψιν μιλάω για Win7 32bit), έλεγε κάτι για έναν driver αλλά τον χαρακτήριζε με ένα τεράστιο κωδικό-νούμερο, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι (και τι θέλει απ'τη ζωή μου ;D).

 

Τώρα, θυμάμαι από παλιά ότι υπήρχαν αξιόπιστα προγράμματα αφαίρεσης άχρηστων driver, αλλά έχω χάσει την εξέλιξη αυτών και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο.

 

 

Υ.Γ: Μην προτείνετε format, το service της acer και αλλαγή σε mac ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με το service της Acer, αν δεν βγάλεις άκρη κάνε format και αν το πρόβλημα επιμείνει πάρε Mac.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μπλε οθόνη σε win 7 έχω δει ΜΟΝΟ σε περίπτωση βλάβης hardware και περισσότερο όταν πρόκειται για ελατωματικές RAM. Είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι κάποιος driver;

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα είναι απλώς στους οδηγούς της κάρτας γραφικών. Ιδίως εάν δεν θυμάσαι από πότε έχεις να τους ενημερώσεις ποντάρω τα λεφτά μου εκεί... Googlαρε τον κωδικό λάθους που σε βγάζει η blue screen για να πιστείς και ενημέρωσε τους drivers.

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με το service της Acer, αν δεν βγάλεις άκρη κάνε format και αν το πρόβλημα επιμείνει πάρε Mac.  ;D

OK πάω τώρα να τα κάνω όλα μαζί ;D ;D ;D

Πάντως μπλε οθόνη σε win 7 έχω δει ΜΟΝΟ σε περίπτωση βλάβης hardware και περισσότερο όταν πρόκειται για ελατωματικές RAM. Είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι κάποιος driver;

Οι RAM έχουν ελεγχθεί και δουλεύουν μια χαρά. Για το ότι είναι driver το ξέρω απ'τη μπλε οθόνη γιατί πρόλαβα και διάβασα κάπου που έλεγε device driver fail at adress ......κάτι

Ξέχασα να πω ότι προσωπικά δεν έχω βάλει κανένα "περίεργο" driver, έχει τα απολύτος βασικά συν τον driver της κάρτας ήχου, όπου ο ίδιος είναι και στο desktop και δουλεύει χωρίς πρόβλημα.

 

Δες τον device manager, θα σου πει αν κάποια συσκευή έχει πρόβλημα με driver

Δε μου λέει κάτι εκεί, δυστυχώς :(

 

Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα είναι απλώς στους οδηγούς της κάρτας γραφικών. Ιδίως εάν δεν θυμάσαι από πότε έχεις να τους ενημερώσεις ποντάρω τα λεφτά μου εκεί... Googlαρε τον κωδικό λάθους που σε βγάζει η blue screen για να πιστείς και ενημέρωσε τους drivers.

Και εγώ την κάρτα γραφικών υποψιάζομαι (GeForce 9600M 512MB) και της είχα αναβαθμίσει τους drivers πριν από 3 μήνες, αλλά και πάλι έκανε και κάνει τα ίδια. Εννοείτε δε, ότι αφαίρεσα πρώτα τους παλιούς και δεν τους έβαλα από πάνω. 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μπλε οθόνη σε win 7 έχω δει ΜΟΝΟ σε περίπτωση βλάβης hardware και περισσότερο όταν πρόκειται για ελατωματικές RAM. Είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα είναι κάποιος driver;

 

Με βάση την εμπειρία μου και (λιγότερο)  την επαγγελματική μου ιδιότητα σαν προγραμματιστής... συμφωνώ... Δεν έχω ακούσει blue screen se Win 7 που να μην είναι hardware. Με βάση αυτό που λές οτι σου βγάζει πιθανών να είναι η RAM ή του PC ή της κάρτας γραφικών...

 

Η εκτίμηση μου είναι ότι ο driver πάει να γράψει στην μνήμη για να κάνει την δουλειά του και κάποιες φορές πέφτει στο "χαλασμένο" κομμάτι...

 

 

edit: το address του μηνύματος μάλλον εννοεί διεύθυνση στη μνήμη ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση την εμπειρία μου και (λιγότερο)  την επαγγελματική μου ιδιότητα σαν προγραμματιστής... συμφωνώ... Δεν έχω ακούσει blue screen se Win 7 που να μην είναι hardware. Με βάση αυτό που λές οτι σου βγάζει πιθανών να είναι η RAM ή του PC ή της κάρτας γραφικών...

 

Η εκτίμηση μου είναι ότι ο driver πάει να γράψει στην μνήμη για να κάνει την δουλειά του και κάποιες φορές πέφτει στο "χαλασμένο" κομμάτι...

 

 

edit: το address του μηνύματος μάλλον εννοεί διεύθυνση στη μνήμη ;)

Οπότε σιγά-σιγά επιβεβαιώνονται οι υποψίες μου για την κάρτα γραφικών και όχι για τους drivers (όσο κι αν ήθελα να μην είναι αυτό).

Αν λοιπόν πούμε ότι είναι η κάρτα γραφικών, τι γίνετε, απλά αγοράζω άλλη και την βάζω εκεί και τέλος ή έχει και κάτι άλλο?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σίγουρος τρόπος είναι να βρείς κάποια αντίστοιχη κάρτα και να δείς αν θα σου εμφανίζεται και εκεί το πρόβλημα. Οπότε να σιγουρευτείς οτί είναι αυτό το ελαττωματικό κομμάτι hardware.

 

Για αγορά καινούριας γενικά ισχύει αυτό που είπες βγαίνει η μία μπαίνει η άλλη...  αφού η κάρτα σου είναι σχετικά καινούριας τεχνολογίας και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα συμβατότητας με μία πιο καινούρια.

 

Αν υπάρχει πρόσβαση και σε κανα τεχνικό εμπιστοσύνης να το κοιτάξει ακομα καλύτερα μην μπαίνεις.

 

Πολλές φορές αυτά τα διαβολομηχανήματα παρουσιάζουν προβλήματα για άκυρους λόγους...πχ σκόνη, κάτι κουνήθηκε λίγο κτλπ... μια επίσκεψη σε (φτηνό*) τεχνικό μπορεί να σε γλυτώσει απο άσκοπη αγορά κάρτας...

 

*φτηνό: 10-15€ max για εντοπισμό βλάβης,περισσότερα είναι απλά κοροιδία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα πρότεινα πρώτα να δοκιμάσεις καινούργιους οδηγούς, μετά λίγο παλαιότερους από αυτούς που έχεις τώρα και μετά να εξετάσεις σφάλμα υλικού σε τεχνικό. Έχουν δει πολλές τέτοιες περιπτώσεις τα μάτια μου...

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου