Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για Signature μοντέλα κιθαρών και γενικότερα.


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Fender Eric Johnson είναι οχι απλα απο τις καλυτερες signature αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη απο τις καλυτερες strat που υπαρχουν.Επίσης μου αρεσε πολυ και η Knopfler αν και το μανικι της ειναι πιο παχυ.

Η Music Man Petrucci είναι εξαιρετικη για εκει που απευθυνεται.Δεν ειναι το super ευελικτο όργανο οπως θεωρουν πολλοι αλλα για drive και πανω ήχους είναι οτι καλυτερο και ποιοτικότερο έχει βγει τα τελευταια χρονια.

Λατρευω την Gibson-Lucille αλλα για τα γουστα μου η πιο ομορφη,καλοκατασκευασμενη και αψογη κιθαρα που εχω δοικιμασει απο signatures ειναι η PRS του Santana.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Signature = αυτη που εχει και ο καλλιτέχνης επι σκηνής...

 

Ειναι ενα μεγαλο ερωτημα ???

 

Χωρις να βαζω το χερι μου στην φωτια....για ευνοητους λογους...

Αυτεs που γνωριζω οτι εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα  οι :

Slash custom shop & limited 2008

Gibbons Pearly gates

Eric Johnson two tone sunburst

 

Εαν κανω λαθος μη με βαρατε ετσι εχω διαβασει και δει απ τους ιδιους (αλλα επειδη ειναι πποοοολλλααα τα φραγκα δεν βαζω και το χερι μου οπως ειπα......)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα καιρους ειχα signature models π.χ PRS Mark Tremonti SE (οχι την original),fender jim root strat (οχι την tele)...η jim root strat ειναι usa,η tele ειναι μεξικανικη.ποιος ο λογος να δωσει κανεις 900€ για την μεξικανικη και να μην δωσει 1040€ για την usa?

(δες και στο musicstore)

 

επισης η PRS Mark Tremonti SE κοστιζει περιπου 600€ αλλα κατα την γνωμη μου ειναι εξαιρετικη...η PRS Mark Tremonti η original κανει περιπου 3000€...αυτη ειναι κορυφη ουτως ή αλλωs

 

συμφωνω οτι ειναι ρισκο η αγορα signature model διοτι φτιαχνονται πανω στα χερια του εκαστοτε καλλιτεχνη,οχι πανω στα δικα μας χερια

 

αλλα ακομα κι ετσι να ειναι και οι ιδιοι οι γνωστοι κιθαριστες καναν τα signature οργανα τους πανω σε καποιο απο αυτα του εμποριου

 

π.χ η ibanez pgm300 Paul Gilbert απ'οτι ξερω φτιαχτικε με αναφορα την Ibanez RG550

και η Ibanez MTM-1 του Mick Thomson φτιαχτικε με αναφορα την Ibanez RGT6EXFX

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Signature = αυτη που εχει και ο καλλιτέχνης επι σκηνής...

 

Ειναι ενα μεγαλο ερωτημα ???

 

Ναι, πάντοτε σ'αυτές τις κουβέντες μπαίνει στο παιχνίδι η συνωμοσιολογία, δικαίως ή αδίκως.

 

Υπάρχουν δύο πτυχές:

 

1) Ο παίκτης στο στούντιο χρησιμοποιεί κάτι άλλο και γενικώς ό,τι γουστάρει

2) Οι κιθάρες που έχει δεν έχουν την παραμικρή σχέση (ή τέλος πάντων είναι ανώτερες) από τις διαθέσιμες στην αγορά

 

Η απάντηση για το πρώτο είναι πως ποτέ δεν ξέρουμε.

 

Ως προς το δεύτερο, θα πρέπει να είμαστε σίγουροι πως ο εκάστοτε καλλιτέχνης παίρνει τουλάχιστον τα καλύτερα κομμάτια παραγωγής και μπορεί να επιλέξει.

 

Αναφέρονται αρκετές περιπτώσεις που κιθάρες που ανήκαν σε... signature-άδες κατέληξαν σε κοινούς θνητούς, οι οποίοι είχαν εμπειρία και γνώμη από τις ίδιες του εμπορίου. Π.χ. έχω διαβάσει για AT-300 και PRS Johnny Hiland. Είναι κοινή η διαπίστωση πως πρόκειται για πιο προσεγμένα όργανα, σε μικρολεπτομέρειες της παραγωγής, ίσως κατά τι ελαφρύτερα, κλπ. Αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ να έχουν, π.χ. άλλους μαγνήτες, ή διαφορετικό hardware, κλπ.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια Fender Matthias Jamps που ήταν limited Edition.

 

Ο μόνος λόγος που δεν την αγόρασα ήταν επειδή είχε πάνω μια υπογραφή. Αν και ακούω δεν είμαι και κάνας τρελός φαν των Scorpions. Έπαιζε όμως πολύ καλύτερα από τις Lonestar και τις Fat Strat που ήταν περίπου στα ίδια λεφτά τότε (πριν καμιά δεκαριά χρόνια).

 

Ας μην γελιόμαστε ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι με το τι κιθάρες παίζουν οι εν λόγω κιθαρίστες. Πολλές φορές καλούμαστε να ακριβοπληρώσουμε ένα μοντέλο μόνο και μόνο επειδή εμφανισιακά μοιάζει με αυτές που παίζει κάποιος, ενώ υπάρχουν τα ίδια χωρίς υπογραφή και βάψιμο σπέσιαλ κτλ με αρκετά λεφτά παρακάτω.

 

Στην τελική κάθε ειλικρινής με τον εαυτό του άνθρωπος ξέρει, ότι, για να βγει ο ήχος του κάθενα απο αυτούς, θέλει και τους ανάλογους ενισχυτές, εφφέ, κονσόλες, παραγωγούς, ηχολήπτες κτλ κτλ κτλ οπότε είναι μάταιο να κυνηγάς τέτοια πράγματα.

 

Το μόνο καλό είναι ότι καμιά φορά οι εταιρίες φτιάχνουν πραγματικά καλά όργανα που ξεφεύγουν λίγο από τα στάνταρντ τους και μας δίνουν παραπάνω επιλογές.

 

Αν δεν μας μαθαίνουν ιταλικά (piasekolo) και είναι καλά όργανα όμως δεν υπάρχει λόγος να μην τα αγοράζουμε.

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος φίλος είπε κάτι σωστό, ότι μερικά signature είναι καλές κιθάρες έτσι κι αλλιώς και signature να μην ήταν θα είχαν περίπου την ίδια τιμή ή θα άνηκαν στην ίδια κατηγορία.

 

Πχ για την Ibanez Scofield ή για την Metheny έχω ακούσει τόσο καλά λόγια που πιστεύω ότι και χωρίς την υπογραφή πάλι τόσο θα είχαν.

 

Τι λέτε περί αυτού?

 

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ για την Ibanez Scofield ή για την Metheny έχω ακούσει τόσο καλά λόγια που πιστεύω ότι και χωρίς την υπογραφή πάλι τόσο θα είχαν.

 

Τι λέτε περί αυτού?

 

Μπορεί να είχαν κάτι λιγώτερο, μπορεί και όχι. Το θέμα είναι πως δεν υπάρχουν αντίστοιχα μοντέλα, και πιθανώς να μην υπήρχαν ποτέ, αν δεν φτιαχνόταν signature.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου