Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για Signature μοντέλα κιθαρών και γενικότερα.


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

  Επειδή αναφέρθηκε το αν όντως μια singnature κιθάρα είναι το ίδιο καλή με αυτή που χρησιμοποιεί ο καλλιτέχνης (επί σκηνής τουλάχιστον), θυμήθηκα τον Gilmour που σε ένα σχετικό βιντεάκι είπε ότι όταν έδωσε την κιθάρα του στο fender custom shop για να φτιάξουν αντίγραφο, κα μετά δοκίμασε τα αποτελέσματα ''μερικές κιθάρες ακούγονται (στον neck μαγνήτη αν θυμάμαι καλά αναφέροταν) το ιδιο και καλύτερα από την δικιά μου, οπότε πρέπει να αρχίσω να το σκέφτομαι να βάλω τον ίδιο μαγνήτη και στη δικιά μου...''

 

  Το πιο εύκολο και καχύποπτο βέβαια είναι να υποθέσουμε ότι κάνει διαφήμιση, αλλά εγώ τον πιστεύω (δεν έχει την ανάγκη άλλωστε ο άνθρωπος να γυρίζει διαφημιστικά σπότ..).

 

  Γενικά λοιπόν δεν ξέρω αν μια signature κιθάρα θα μπορούσε να είναι καλύτερη από του ίδιου του καλλιτέχνη...με τη σημερινή τεχνολογία πιστεύω πως ναι, θα μπορούσε....εκεί που δεν πρόκειται όμως ποτέ να φτάσουμε τον καλλιτέχνη είναι στο υπόλοιπο ηχητικό του σετ-άπ που παίζει και τον πιο σημαντικό ρόλο, επομένως στις περισσότερες των περιπτώσεων μιλάμε για ουτοπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εκεί που δεν πρόκειται όμως ποτέ να φτάσουμε τον καλλιτέχνη είναι στο υπόλοιπο ηχητικό του σετ-άπ που παίζει και τον πιο σημαντικό ρόλο,

 

ΜΑΚΑΡΙ να τον ...επαιζε... ;D,το 90% του ηχου ειναι ....δυστυχως σε αυτα

 

6a00e55417fcfd8834015393d1a97d970b-600wi

 

να δες εδω αν εισαι παιχταρας το ιδιο ακουγεσαι και

 

με ενισχυτη τραντζιστορ των 150 ευρω και τελε των 600 ευρω

 

 

και με κιθαρα των 20000 ευρω και λαμπατο ενισχυτη των 1000

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου