Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για Signature μοντέλα κιθαρών και γενικότερα.


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επειδη ηθελα να ανοιξω και εγω ενα παρομοιο θεμα μου επιτρεπεις να θεσω εναν ακομα παραγοντα?Θα ηθελα να εχουμε μαζεμενα ποια signature αξιζουν πραγματικα τα specs τουε σε σχεση με την απλη εκδοση και ποια ειναι κοροιδια...οχι τοσο διαφορετικο επιχειρημα απλα το γραφω για να γινουμε λιγο συγκεκριμενοι με επιχειρηματα...!Αν διαφωνεις το σβηνουν οι μαστερς!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να εχουμε μαζεμενα ποια signature αξιζουν πραγματικα τα specs τουε σε σχεση με την απλη εκδοση και ποια ειναι κοροιδια...

 

Πολλές φορές δεν υπάρχει "απλή έκδοση". Είτε καθόλου και τυπικά, είτε επί της ουσίας.

 

Ας πούμε δεν υπάρχει "απλή" έκδοση της Petrucci.

 

Δεν μπορείς επίσης να πεις ότι υπάρχει "απλή έκδοση" της Eric Johnson, υπάρχουν ένα εκατομμύριο Strat μοντέλα και υπάρχουν και αρκετά Signature.

 

Το θέμα είναι ενδιαφέρον (έχει καιρό να συζητηθεί, αλλά έχει ξαναγίνει).

 

Να θέσω μερικές παραμέτρους γι'αυτό που ρωτάς (πάντα IMHO):

 

1) Πάντοτε, μα ΠΑΝΤΟΤΕ υποψιάζομαι και μου τη δίνει όταν βγαίνουν signature μοντέλα ΓΙΑ ΠΕΘΑΜΕΝΟΥΣ.

 

2) Πάντοτε, μα ΠΑΝΤΟΤΕ μου τη δίνουν οι καλλιτέχνες που έχουν signature μοντέλα σε 10 διαφορετικές εταιρείες. Αν κάποιος δεν παίζει τουλάχιστον 5 χρόνια με ένα συγκεκριμένο όργανο, απλά δε μου λέει τίποτα. Αρπαχτή και τίποτε άλλο.

 

3) Αυτό που γράφεις παραπάνω: δεν νοείται kateme το signature μοντέλο να είναι το βασικό με δυο παπαράκια και μια υπογραφή. Η εταιρεία οφείλει να βγάζει ένα ξεχωριστό μοντέλο για τον καλλιτέχνη, με όλα τα χαρακτηριστικά επιλεγμένα.

 

Αυτά προς το παρόν, αν μιλούσαμε και με παραδείγματα θα ήταν ευκολότερη η συζήτηση.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλά τα λέει ο genius.

 

Γενικά δεν προτιμώ τα signature μοντέλα αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις φυσικά (π.χ. Eric Johnson Strat, Johhny Marr Jaguar κ.λπ.). Ιδίως με ενοχλούν τα signature που ξεχωρίζουν (οπτικά) από 3 km.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές δεν υπάρχει "απλή έκδοση". Είτε καθόλου και τυπικά, είτε επί της ουσίας.

 

Ας πούμε δεν υπάρχει "απλή" έκδοση της Petrucci.

 

Δεν μπορείς επίσης να πεις ότι υπάρχει "απλή έκδοση" της Eric Johnson, υπάρχουν ένα εκατομμύριο Strat μοντέλα και υπάρχουν και αρκετά Signature.

 

Το θέμα είναι ενδιαφέρον (έχει καιρό να συζητηθεί, αλλά έχει ξαναγίνει).

 

Να θέσω μερικές παραμέτρους γι'αυτό που ρωτάς (πάντα IMHO):

 

1) Πάντοτε, μα ΠΑΝΤΟΤΕ υποψιάζομαι και μου τη δίνει όταν βγαίνουν signature μοντέλα ΓΙΑ ΠΕΘΑΜΕΝΟΥΣ.

 

2) Πάντοτε, μα ΠΑΝΤΟΤΕ μου τη δίνουν οι καλλιτέχνες που έχουν signature μοντέλα σε 10 διαφορετικές εταιρείες. Αν κάποιος δεν παίζει τουλάχιστον 5 χρόνια με ένα συγκεκριμένο όργανο, απλά δε μου λέει τίποτα. Αρπαχτή και τίποτε άλλο.

 

3) Αυτό που γράφεις παραπάνω: δεν νοείται kateme το signature μοντέλο να είναι το βασικό με δυο παπαράκια και μια υπογραφή. Η εταιρεία οφείλει να βγάζει ένα ξεχωριστό μοντέλο για τον καλλιτέχνη, με όλα τα χαρακτηριστικά επιλεγμένα.

 

Αυτά προς το παρόν, αν μιλούσαμε και με παραδείγματα θα ήταν ευκολότερη η συζήτηση.

Ωραια ας βαλουμε σαν νουμερο ενα (οχι σαν αξια αλλα αριθμητικα) την musicman του Petrucci αν και μου τη δινει που βγαινει σε αρκετες εκδοσεις,αλλα ειναι ενα πολυ καλο οργανο απο αυτα που εχω ακουσει.Απλα να το υποστηριζουμε με επιχειρηματα αν ειναι δυνατον (κατι που δεν εκανα εγω βεβαια αλλα νομιζω της αξιζει να μπει)

 

1.Musicman by Petrucci

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ας βαλουμε σαν νουμερο ενα (οχι σαν αξια αλλα αριθμητικα) την musicman του Petrucci αν και μου τη δινει που βγαινει σε αρκετες εκδοσεις,αλλα ειναι ενα πολυ καλο οργανο απο αυτα που εχω ακουσει.Απλα να το υποστηριζουμε με επιχειρηματα αν ειναι δυνατον (κατι που δεν εκανα εγω βεβαια αλλα νομιζω της αξιζει να μπει)

 

1.Musicman by Petrucci

 

Ώπα, περίμενε.

 

Αν θέλεις να είμαστε αντικειμενικοί, υπολόγισε τη σοβαρή πιθανότητα να σφαχτούμε σ'αυτό το thread.  :P :P

 

Αντικειμενικά η Pet είναι καλή κιθάρα. Εμένα δε μου λέει τίποτα απολύτως (πολύ λεπτό μπράτσο για τα γούστα μου, μαγνήτες που δεν ξέρω τι να τους κάνω, μόνο η γέφυρα είναι θεϊκή).

 

Τέλος πάντων, ΟΚ, αντικειμενικά καλή, στις διάφορες εκδόσεις της. Αλλά με την ίδια λογική, "αντικειμενικά καλές" είναι όλες οι signature ΕΒΜΜ. Επειδή είναι η αγαπημένη μου εταιρεία, να γράψω σχετικά,  προσωπικά πάντα (και κατά το δυνατόν αντικειμενικά):

 

1) Δεν θα έπαιρνα τη Luke λόγω μικρού και V μπράτσου. Οι μαγνήτες δε με ενοχλούν, τους έχω κιόλας σε μια κιθάρα.

2) Δεν θα έπαιρνα τη Morse πρώτον για το προφίλ του μπράτου, δεύτερον για το ότι δεν έχει contour (και έχω συνδιάσει αυτό το σχήμα με arm contour...) και τρίτον γιατί έχει περίπλοκα ηλεκτρικά (εκτός από την SM2K που είναι μια χαρά).

3) Θα έπαιρνα την Albert Lee, σε όλες τις εκδόσεις. Το παράξενο σχήμα δε με ενοχλεί καθόλου (άλλοι βέβαια ξερνάνε...). Έχει ωραίο μπράτσο, παχιιό  :P. Η έκδοση που θα μου έκανε κλικ πιο πολύ είναι η HH (με τους δύο διπλούς και το all rosewood μπράτσο), αλλά και μια Dargie με P90 δε θα με χάλαγε.

 

Εχω παίξει με τις περισσότερες από τις παραπάνω (εκτός της Albert Lee HH, γιατί που να τη βρω...).

 

Πάμε σε άλλες εταιρείες (όσο θυμάμαι αυτές που μου άρεσαν).

 

Fender:

 

1) Eric Johnson, αβλεπεί. Η καλύτερη Strat που βγάζει η Fender? Ίσως.

2) Jeff Beck Strat, αλλά θα προτιμούσα το παλιότερο μοντέλο, με τους Lace και το παχύ μπράτσο

 

Ibanez:

 

Όλα τα semi και hollow μοντέλα signature. Επίσης την προηγούμενη Andy Timmons (με το μαόνι και τα παπαράκια στην ταστιέρα). Αλλά ρεαλιστικά και οι Jem και JS είναι καλές κιθάρες, και δεν είναι τυχαίο, γιατί όπως είπα βγαίνουν για χρόνια και ζαμάνια και όχι "αρπαχτή".

 

Gibson:

 

Η καλύτερη κιθάρα που βγάζει η Gibson? Θέμα άποψης, αλλά για μένα η Johnny A.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι στην Ibanez JSM100 (scofield μοντελο) δεν υπάρχει ένα mini switch που έχει η as200, δηλαδή το μοντέλο που έγινε reisue.

???

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender:

 

:o :o

 

Σου ξέφυγε τώρα αυτό!??!

 

uga7jersey.jpg

 

;D ;D ;D

 

 

Στις fender να συμπληρώσω την G.E. Smith telecaster, είναι πιστεύω το "αντίστοιχο" της Eric Johnson στις tele, δλδ το "καλύτερο" εκτός custom shop μοντέλο (για τα γούστα μου πάντα).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o

 

Σου ξέφυγε τώρα αυτό!??!

 

uga7jersey.jpg

 

;D ;D ;D

 

Όχι βέβαια, επίτηδες το έκανα γιατί ήξερα ότι θα τσιμπήσεις.

 

Αφού είμαι μεγάλη κουφάλα, το ξέρεις.  8) 8) ;D ;D ;D

 

Στις fender να συμπληρώσω την G.E. Smith telecaster, είναι πιστεύω το "αντίστοιχο" της Eric Johnson στις tele, δλδ το "καλύτερο" εκτός custom shop μοντέλο (για τα γούστα μου πάντα).

 

Δεν έχω παίξει, αλλά μόνο από τα specs θα συμφωνήσω. Πολύ ενδιαφέρουσα (και όμορφη).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου