Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για Signature μοντέλα κιθαρών και γενικότερα.


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι στην Ibanez JSM100 (scofield μοντελο) δεν υπάρχει ένα mini switch που έχει η as200, δηλαδή το μοντέλο που έγινε reisue.

???

 

Αν θυμάμαι καλά, άλλαζε τον ήχο του neck μαγνήτη. Δεν τον εχει η signature.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ποιά είναι η άποψή σας για τέτοιου είδους όργανα ως προς την σχέση τιμή απόδοση?

 

Όταν λες "απόδοση" εννοείς μόνο την "ηχητική απόδοση" του οργάνου,ή βάζεις μέσα και την "μεταπωλητική απόδοσή" του;  ;)

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok.Θα σου μιλήσω για Fender και Gibson αφού αυτές με ενδιέφεραν και με αυτές έχω χειροπιαστή εμπειρία και όχι θεωρητική... ;) Πολύ περιληπτικά:

 

Fender:Πάντα τη θαύμαζα για το πολύ καλό (σε γενικές γραμμές) quality control της,μα πάντα...Όσα signature μοντέλα της είχα,δεν υπερτερούσαν -τουλάχιστον αξιοπρόσεκτα- σε σχέση με άλλα "απλά",τουλάχιστον στα δικά μου αφτιά...Μιλάμε για όμοια πράγματα πάντα:Είτε Fender USA,είτε Fender Custom Shop.

 

Gibson:Η αδυναμία μου,αλλά να μαστε δίκαιοι:TO "έλα να δεις" και ειδικά στη Gibson USA σειρά...Έχω στείλει μέχρι και επιστολή όπου διαμαρτυρόμουν γι΄αυτό το απίστευτο -και κατ΄ευφημισμόν- "quality control" της...Φυσικά η απάντηση που έλαβα ήταν κάτι politically-correct ιστορίες για αρκούδες...Δυστυχώς.Κατά τη γνώμη μου,τα signature μοντέλα της Gibson είναι πιό "προσεγμένα" σε σχέση με τα "απλά".Και πάλι μιλάμε για όμοια πραγματα:Eίτε Gibson USA,είτε Gibson Custom Shop.

 

Τώρα αν έβαζες και την "μεταπωλητική απόδοση" στο παιχνίδι...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε σε άλλες εταιρείες (όσο θυμάμαι αυτές που μου άρεσαν).

 

Fender:

 

1) Eric Johnson, αβλεπεί. Η καλύτερη Strat που βγάζει η Fender? Ίσως.

2) Jeff Beck Strat, αλλά θα προτιμούσα το παλιότερο μοντέλο, με τους Lace και το παχύ μπράτσο

 

 

 

 

+100000 και για τις δυο signature, εχω την Eric johnson και πιστευω οτι ειναι μακραν απο τις καυτερες στρατ που ειχα ή εχω παιξει.

 

απο Gibson η εμπειρια μου ειναι με την Slash limited edition 2008 την οποια λατρεψα και ηχητικα και ποιοτικα...!!

 

Τωρα παλαιοτερα ειχα μια Κλαπτον την λευκη που βγαζει η οποια δεν μου εκανε καμια αισθηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender:

 

EJ STRAT (απο τις καλυτερες στρατ που κυκλοφορουν και στις 2 εκδοσεις της & φυσικα ΤΡΕΛΛΟ value for money)

ROBERT CRAY STRAT (εξαιρετικο value για καποιον που θελει μια hardtail strat)

GRAHAM COXON TELE (εξαιρετικο value)

JOHNNY MARR JAGUAR (μονο και μονο επειδη ειναι του JOHNNY MARR....& value for money ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jeff Beck strat πολυ καλη

Gibson Slash Appetite επισης πολυ καλη

Peavey EVH πολυ καλη

γενικα τα signature πιστευω οτι ειναι πολυ προσεγμενα και ποιοτικα μοντελα.Αν σου καθονται τα specs και οι τιμες (που εξ ορισμου ειναι τσιμπημενες), σαν οργανα ειναι πολυ καλα.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή θίγεται και το θέμα value for money, συνήθως τα signature δεν είναι τόσο value for money για απλούς λόγους marketing. Υποθέτω (και πώς αλλιώς μπορεί να γίνεται) ότι μέσα στο κόστος του οργάνου ενσωματώνεται και η αμοιβή του... signer. Άρα λογικά είναι λίγο ακριβότερα από ένα ισοδύναμο όργανο. Για αυτό και κατ' εμέ αξίζουν μόνο signature μοντέλα που το configuration τους θα αποτελούσε από μόνο του λόγο να τα αγοράσεις, ακόμη και αν δεν ήταν signature.

 

Το οικονομικό για μένα είναι δευτερεύον πάντως, καταρχήν έχω μία αισθητική/φιλοσοφική απώθηση προς τα signature.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα λογικά είναι λίγο ακριβότερα από ένα ισοδύναμο όργανο.

 

 

Fender:

 

EJ STRAT (απο τις καλυτερες στρατ που κυκλοφορουν και στις 2 εκδοσεις της & φυσικα ΤΡΕΛΛΟ value for money)

ROBERT CRAY STRAT (εξαιρετικο value για καποιον που θελει μια hardtail strat)

GRAHAM COXON TELE (εξαιρετικο value)

JOHNNY MARR JAGUAR (μονο και μονο επειδη ειναι του JOHNNY MARR....& value for money ;D)

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι, γιατί είναι καλές κιθάρες όχι επειδή είναι signature. Αν πρόσεξες EJ και Marr τις ανέφερα και εγώ. Αλλά π.χ. δεν θα έπαιρνα μια Costello, ούτε μία Thurston Moore, θα έπαιρνα μία AVRI ή μία Thin Skin.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου