Προς το περιεχόμενο

Και τώρα... Zoom G5!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Μετά από πιο προσεκτική ανάλυση, μου φαίνεται λίγο απογοητευτικό για κάποιον που περίμενε μια σημαντική αναβάθμιση από το G3.

 

Δεν έχει 2 DSP τελικά, πράγμα που σημαίνει ότι, αν χρησιμοποιεί κάποιος amp sims, περιορίζεται πιθανότατα σε 2 επιπλέον εφφέ.

 

Ωστόσο κάποιος μη-χρήστης του G3, που θέλει το "κάτι" παραπάνω, νομίζω καλύπτεται:

 

1) Έχει περισσότερους αλγόριθμους σε amps και effects

2) Boost function

3) Expression pedal

4) Αν κάποιος θέλει κυρίως να χρησιμοποιεί τα εφφέ με τον ενισχυτή του, τώρα μπορεί να έχει περισσότερα ταυτόχρονα.

 

Επομένως μια καλή εξέλιξη της νέας σειράς G αλλά τίποτα επαναστατικό. Αν είναι και σε μια ανταγωνιστική τιμή, θα πάει καλά, κυρίως με νέους αγοραστές (όχι τόσο κατόχους G3).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εμένα μου αρέσει εμφανισιακά, και όταν παλιότερα είχα το Zoom G2.1u μου είχε κάνει εντύπωση και η bulletproof ποιότητα κατασκευής του (βαρύ, μεταλλικό περίβλημα, άριστοι ποδοδιακόπτες κλπ). Επίσης, αν και δεν έχω δοκιμάσει τον μικρό αδελφό του παρόντος, από τότε (και παλαιότερα) μου είχαν κάνει εντύπωση όλα τα εφφέ πλην των βρώμικων. Μου αρέσουν επίσης οι πολύ live-friendly γωνίες του, αν και με το περίεργο expression pedal φαίνεται πως δεν θα απαιτείται πια μόνο ταλέντο στις κλακέτες αλλά και στο... σκέιτμπορντ. ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί μου αρέσει εμφανισιακά?!

 

Είναι παχύ το άτιμο πάντως...

 

Στο βίντεο δείχνει πιο ωραίο, όντως. Και οι μπλε οθόνες πιθανώς να φαίνονται καλά onstage.

 

Για την ποιότητα κατασκευής, ακόμα και το G3 αν το φας στο κεφάλι, σε ξέρανε.

 

Πάντως ακόμα δεν έχουν διευκρινιστεί πολλά για το G5. Μερικοί υποστηρίζουν ότι έχει όντως λυχνία στο booster (όπως είχαν κάποια παλιότερα Zoom). Άλλοι λένε ότι μπορεί να έχει 2 DSP (αμφιβάλω...). Και το σίγουρο είναι ότι πριν το Πάσχα δεν θα το δούμε ζωντανό.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου