Προς το περιεχόμενο

Πίπα καπνού!


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντασου τωρα να μπει κανας Χριστιανος στο ΝΟΙΖ για πρωτη φορα και να πεσει πανω σε αυτο το ...ρητο... ;D

Δε είναι σωστό να τα κόβεις στη μέση, πάντως....

Ο άνθρωπος που με μύησε στις πίπες και απο τον οποίο πήρα μια...μου είπε τα εξής. Απο το πρώτο γέμισμα τη γεμίζεις κανονικά. Δοκιμάζεις το ρούφηγμα...ούτε πολύ ελεύθερο, ούτε και πολύ σφιχτό...απαλά απαλά πατάς... ΔΕΝ ΤΟΝ ΤΙΝΑΖΕΙΣ παρα μόνο όταν δεν μπορείς πλέον να την ανάψεις. Μετά...πρέπει να την καθαρίσεις πολύ καλα και να την αφήσεις...για να κρυώσει. Πρέπει λοιπόν να ...μή δίνεις λεφτά για φτηνές πίπες. Δε σου κάνουν καλό... Πάρε όσο καλύτερης ποιότητας αντέχει η τσέπη σου, αλλα σίγουρα, όχι κάτω των 70-80€...Αυτά τα ολίγα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μία γυναίκα πάει να εξομολογηθεί.

 

-Πάτερ αμάρτησα..!!

-Εξομολογήσου τέκνον μου και ο Θεός θα σε συγχωρήσει.

-Να, τις προάλλες βγήκα ραντεβού με έναν άντρα και.....μου έπιασε το χέρι.

-Το χέρι; Ανοίγει ο παπάς το ευρετήριο, ψάχνει στο (Χ). Το βρίσκει. Γυρίζει προς στην κοπέλα και λέει:

-Μία μετάνοια και δύο προσευχές και ο Θεός θα σε συγχωρήσει.

 

-Παπά μου, ο άντρας όμως μετά άφησε το χέρι μου και μου έπιασε το στήθος.

-Το στήθος; Ανοίγει ο παπάς το ευρετήριο, ψάχνει στο (Σ). Το βρίσκει. Γυρίζει προς στην κοπέλα και λέει:

-Δύο μετάνοιες και τρεις προσευχές και ο Θεός θα σε συγχωρήσει.

 

-Μετά παπά μου δεν άντεξα και εγώ γιατί είχα πολλές κάψες και γονάτισα και του πήρα πίπα.

-Πίπα; (Επαναλαμβάνει ο παπάς με έκπληξη), και ανοίγει το ευρετήριο να ψάξει την λέξη "πίπα". Δε βρίσκει τίποτα. Έκανε ακόμα δύο - τρεις προσπάθειες να βρει την τιμωρία για την "πίπα", αλλά πουθενά.

 

Εκείνη την ώρα έξω από το παραβάν της εξομολόγησης περνούσε ο πατέρας Ακάκιος. Όταν τον αντιλήφθηκε ο παπάς της εξομολόγησης, ανοίγει την κουρτίνα και του λέει:

-Πατέρα Ακάκιε για την "πίπα" τι δίνουμε;

-Αν είναι καλή 50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε είναι σωστό να τα κόβεις στη μέση, πάντως....

μανία να "παραποιεις" τα ποστς  ;D ;D ;D

 

πως μπορεις να ξεχωρισεις αν ειναι καλης ποιοτητας η πιπα που αγοραζεις ? μονο απο την τιμη ? δλδ οτι πλερωνεις περνεις ? γιατι ο αλλος εδωσε 280 ευρω και τελικα εκανε 80....αν ειναι ευκολο να ανεφερθουν κατα καλυτερης ποιοτητας ξυλα και τις ιδιοτητες τους...??

 

Υ.Γ.notlrac το φορουμ που παρεθεσες κατα εναν παραξενο τροπο μου το μπλοκαρει το eset :( :( τρεχει κατι ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορεις να ξεχωρισεις αν ειναι καλης ποιοτητας η πιπα που αγοραζεις ? μονο απο την τιμη ? δλδ οτι πλερωνεις περνεις ? γιατι ο αλλος εδωσε 280 ευρω και τελικα εκανε 80....αν ειναι ευκολο να ανεφερθουν κατα καλυτερης ποιοτητας ξυλα και τις ιδιοτητες τους...??

 

 

Αρχικά δεν μπορείς ;D

 

Μαθαίνεις σιγά σιγά με τον καιρό να βλέπεις κάποιες κατασκευαστικές ατέλειες όπως το σκάψιμο στη βάση του μπόουλ και το τρύπημα στο ίδιο σημείο (στενός αεραγωγός ή στραβός και ψηλότερα απο τη βάση του μπόουλ). Απο εκεί και ύστερα είναι καλό να προτιμάμε αυτές που δεν είναι λακαρισμένες εξωτερικά γιατί δεν βλέπουμε την ποιότητα του ξύλου ή ατέλειες στην επεξεργασία.

 

Επισης κάποια ξύλα στην αρχή έχουν άσχημη μυρωδιά και γεύση στο κάπνισμα, αλλα όταν στρώσει και φτιάξει cake σταματάνε.

 

Πάντως στην αρχή ολοι διαλέγουμε αυτή που μας αρέσει και σιγά σιγά βλέπουμε!

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά δεν μπορείς ;D

 

Μαθαίνεις σιγά σιγά με τον καιρό να βλέπεις κάποιες κατασκευαστικές ατέλειες όπως το σκάψιμο στη βάση του μπόουλ και το τρύπημα στο ίδιο σημείο (στενός αεραγωγός ή στραβός και ψηλότερα απο τη βάση του μπόλουλ). Απο εκεί και ύστερα είναι καλό να προτιμάμε αυτές που δεν είναι λακαρισμένες εξωτερικά γιατί δεν βλέπουμε την ποιότητα του ξύλου ή ατέλειες στην επεξεργασία.

 

Επισης κάποια ξύλα στην αρχή έχουν άσχημη μυρωδιά και γεύση στο κάπνισμα, αλλα όταν στρώσει και φτιάξει cake σταματάνε.

 

Πάντως στην αρχή ολοι διαλέγουμε αυτή που μας αρέσει και σιγά σιγά βλέπουμε!

 

Ακριβώς.... Δεν έχω τπτ να προσθέσω.

 

Όσο για τους αξιότιμους κυρίους που μας περιγελούν, SF και λοιπούς, ένα έχω να πώ. ΠΑΙΔΙΑ!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cake ?

 

Μια μαύρη κρούστα που έχει δημιουργηθει στο εσωτερικό του μπόουλ απο την καύση.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cake ?

 

Διάβασε τα δύο blogs που παρέθεσα στο πρώτο post.  ;D ;)

 

Στο φόρουμ πρέπει να κάνεις λογαριασμό, το mail ενεργοποίησης δεν έρχεται άμεσως.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης κάποια ξύλα στην αρχή έχουν άσχημη μυρωδιά και γεύση στο κάπνισμα, αλλα όταν στρώσει και φτιάξει cake σταματάνε.

 

ο άνθρωπος που μύησε εμένα στην πίπα έκανε ένα βινταζ σύστημα για πολλά ρισπέκτ και γιο. "την καινούρια πίπα την περνάμε ένα λεπτό στρώμα μέλι στο εσωτερικό", είπε και είχε απολυτο δίκιο.

 

(προφανώς θα χάσετε αρκετές ψηλές αρμονικές αλλά είναι από τα λίγα ξύλινα πράματα που δεν έχει σημασία ο ήχος. Δοκιμάστε το όσοι δουλεύετε τσιμπούκι και θα με θυμηθείτε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο άνθρωπος που μύησε εμένα στην πίπα έκανε ένα βινταζ σύστημα για πολλά ρισπέκτ και γιο. "την καινούρια πίπα την περνάμε ένα λεπτό στρώμα μέλι στο εσωτερικό", είπε και είχε απολυτο δίκιο.

 

 

Για αυτή τη μέθοδο είσαι ο πρώτος που ακούω καλά λόγια..!!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου