Προς το περιεχόμενο

Project:Κατασκευή άταστου Jazz Bass!


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στα σχεδια βλεπω οτι στο πανω μερος που ακουμπαει το δεξι χερι στο σωμα του μπασου, εχει την αλλαγη κλισης. υπαρχει η στανταρντ, η frank bello, και η av 62. ποια ακολουθησες?

 

Κοιταξε αρχικά σημάδεψα για standard , μετά έβαλα τη γέφυρα σημάδεψα τη θέση της και το πήρα λίγο παραπάνω γιατί υπήρχε αρκετό περιθώριο, μη ξεχνάς οτι ειναι και ενας τρόπος να ελαφρύνει λιγο ακόμα ;D

 

Στα επόμενα ποστ θα έχω βάλει και τα ηλεκτρικά, μαλλον μεσοβδόμαδα.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

υπαρχει η στανταρντ, η frank bello, και η av 62. ποια ακολουθησες?

Τι διαφορές έχουν μεταξύ τους? Γενικά πιστεύω πως όσο πιο καμπυλωτό είναι το σώμα τόσο πιο όμορφο... Αυτός ο τετραγωνισμός που υπάρχει στα σώματα της Fender σε αντίθεση με τα σώματα της Ibanez, ESP, MusicMan, Warwick, Mayones etc νομίζω πως τα κάνει πιο βαριά και δεν ξέρω αν προσφέρει κάτι...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορα ειναι στο που θα ξεκιναει η κλιση, αυτη η κλιση βοηθαει στο να καθεται καλυτερα το δεξι χερι. οι διαφορες ειναι μικρες. θα σου στειλω το σχεδιο να δεις τις διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάμαστε πάλι εδώ!

 

Λοιπόν πέρασα τα ηλεκτρικά και τους μαγνήτες κατι πρόχειρους noname και περαθέτω φωτό, κλιπ ήχου έρχεται σύντομα!

 

 

DSC_9400.thumb.JPG.b595d78800360a95289fcc1749759aa5.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και το κλιπάκι, πρώτα ο neck μετά ο bridge και τελος και οι δυό μαζί.

 

Ενισχυτής κιθάρας λόγω έλλειψης ενισχυτή μπάσου, κατά τύχη fender bassman κεφαλή σε μετατροπή compo με μεγάφωνο Makenzie αρχαίο 12' 100w για κιθάρα.

DR0000_0086.mp3

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O neck τα σπάει... Ο bridge δεν μου αρέσει και τόσο αν και δεν τον λες άσχημο... Πολύ ωραίος ήχος γενικά! Καλόπαιχτο και μεγειές!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μου άρεσε πιο πολύ ο bridge γιατί καθαρίζει ο ήχος και μοιάζει πιο πολύ με κοντρα μπάσο, βέβαια μεγάλο ρόλο παίζει και ο ενισχυτής που ο συγκεκριμένος δεν ειναι για μπάσο λόγω μεγαφώνου γιατί η κεφαλή είναι original bassman!

λέω να βρώ καποιο ενισχυτή μπάσου με 15ρι μεγάφωνο μου κόλλησε απο τότε που πρωτάκουσα κατι τέτοιο, έχεις κάτι να προτείνεις οικονομικό για πρόβες?

 

αυτο το pin που συγκρατεί τις χορδές το έβαλα εκεί που μου είχες υποδείξει αφού το είδα και σε ενα squier.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νασο ειναι ομορφο και εχει και ωραιο ηχο.

Κι εμενα μ αρεσε πιο πολυ ο bridge αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου καθαρα.

Μεγεια και καλοπαικτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μου άρεσε πιο πολύ ο bridge γιατί καθαρίζει ο ήχος και μοιάζει πιο πολύ με κοντρα μπάσο

Εμένα με χαλάει ακριβώς το ότι είναι πολύ bright.... Για να πλησιάσεις το ηχόχρωμα του κόντρα πιστεύω πως οι καλύτεροι μαγνήτες είναι οι P κι όχι οι J!

 

λέω να βρώ καποιο ενισχυτή μπάσου με 15ρι μεγάφωνο μου κόλλησε απο τότε που πρωτάκουσα κατι τέτοιο, έχεις κάτι να προτείνεις οικονομικό για πρόβες?

Αυτόν http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbw150.htm τον είχα και τα σπάει!!!! Για τα λεφτά του ότι καλύτερο...

Αυτόν http://www.thomann.de/gr/behringer_bxl3000a_ultrabass.htm τον έχω σε κεφαλή και επίσης τον έχω ακούσει και είναι πολύ καλός!

Πολύ καλή λύση είναι και το σετ κεφαλή καμπίνα

http://www.thomann.de/gr/behringer_bxr1800h.htm (αυτόν έχω και είναι Υ-ΠΕ-ΡΟ-ΧΟΣ)

http://www.thomann.de/gr/gallien_krueger_115mbe_2004.htm

και δεν ξεφεύγει σε λεφτά! (στην τελική πέρνεις μόνο την καμπίνα και την συνδέεις στον bassman)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου