Προς το περιεχόμενο

P.I.P.A ;;; S.O.P.A καλε !!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχην το sopa ειναι απο οτι εχω καταλαβει αποκλειστικα για την αμερικη... η ελλαδα που κολλαει?

 

Ο Νικόλας πάντως Έλληνας είναι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητέ jimskeet, αφού δε γνωρίζεις, καλύτερα να μη λες μεγάλες κουβέντες. Θες να συζητήσουμε για το πόσες δισκογραφικές, στην Ελλάδα και μόνο, έχουν κλείσει τα τελευταία 15 χρόνια και πόσοι άνθρωποι έχασαν τη δουλειά τους;

 

Ναι το internet μπορεί να είναι τζάμπα διφήμιση αλλά αν δε σε αγοράζει κανένας, τι να την κάνεις;

 

Τι να κανεις την τσαμπα διαφημιση? ελα ντε... τπτ... για να μην σε αγοραζει ο αλλος σημαινει οτι δν αξιζεις... κ ετσι κ αλλιως δεν θα σε αγοραζε... αν αξιζεις ομως θα ερθει να σε δει στις συναυλιες σου γιατι θα ξερει ποιος εισαι... αλλιως... αν δεν σε ηξερε θα ερχοταν?

 

Ο Νικόλας πάντως Έλληνας είναι.

Κ τον ρωτησα πως θα προωθουσε τη δουλεια του χωρις ιντερνετ κ τι θα κερδιζε? δν νομιζω πιο πολλα.. αρα δν μπορει να λεει οτι χανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην σε αγοραζει ο αλλος σημαινει οτι δν αξιζεις

 

Εδώ κάνεις λάθος και το ξέρεις νομίζω. Πόσα άλμπουμ μουσικής που άξιζαν κατέβασες αντί να αγοράσεις τα τελευταία 5 χρόνια; Οι γνωστοί και οι φίλοι σου; Ο ευρύτερος κύκλος σου; Μην κοροϊδευόμαστε.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ κάνεις λάθος και το ξέρεις νομίζω. Πόσα άλμπουμ μουσικής που άξιζαν κατέβασες αντί να αγοράσεις τα τελευταία 5 χρόνια; Οι γνωστοί και οι φίλοι σου; Ο ευρύτερος κύκλος σου; Μην κοροϊδευόμαστε.

 

Ναι ενω οι καλλιτεχνες αυτων των αλμπουμ που λες πεινανε επειδη δν αγοραζει ο κοσμος τοσο πολυ τα αλμπουμ τους ε? αυτα που υποτιθεται οτι χανουν πιστευω τα καλυπτουν κ με το παραπανω απο την αυξημενη διαφημιση κ απο τις συναυλιες... ποσες αλλες μπαντες ομως εχουν γινει γνωστες στο ευρυ κοινο ενω χωρις το ιντερνετ δεν θα γινονταν? ε? ποσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευλόγως επανέρχεται το θέμα, αφού είναι επίκαιρο, όχι μόνο λόγω ΣΩΠΑ-ΠΙΠΑ αλλά και λόγω της δημοσιότητας που κερδίζει συνεχώς το κόμμα των Πειρατών (σήμερα πέτυχα κάπου συνέντευξη ευρωβουλευτίνας του συγκεκριμένου κόμματος, ηλικίας μόλις 24 ετών). Ακούγεται μάλιστα ότι θα υπάρξει και ελληνική εκδοχή του κόμματος, και εικάζω ότι ένα τέτοιο εγχείρημα θα πήγαινε αρκετά καλά, ειδικά στους πιτσιρικάδες ψηφοφόρους.

 

Υ.Γ.: Μια και το ανέφερες, το noizbox σχεδόν ποτέ δεν το διαβάζω, αφενός γιατί έχω bookmark τη σελίδα του forum και όχι τη homepage, αλλά βλέπω επίσης ότι ανανεώνεται με πολύ αργούς ρυθμούς, ενώ θα υπέθετα ότι είναι ένα μέσο για γρήγορες και συνεχείς ατάκες τύπου tweets.

 

Ναι, δεν αντιλέγω, ούτε το σημειώνω σαν μομφή, ούτε για να περηφανευτώ πως και καλά το γνώριζα πριν τις μάζες και πως είμαι έξυπνος ενώ οι άλλοι όχι... Απλά σαν επισήμανση πως μερικές φορές για να αντιληφθούμε πως συμβαίνει κάτι σημαντικό, πρέπει να μας χτυπήσουν κατακέφαλα με ένα σφυρί (πχ. να μας κόψουν το Megaupload ή την Wiki). Και ναι, σαν θέμα είναι όντως επίκαιρο (πάντα είναι). Εδώ πάντως παρατηρήθηκε μια προσπάθεια κατάχρησης εξουσίας και έγκρισης νόμων που σαν δούρειοι ίπποι θα έφερναν πολύ χειρότερες εξελίξεις μετά, και ακόμη μεγαλύτερο (και αντισυνταγματικό) συγκεντρωτισμό εξουσιών.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν δεν κανω λαθος, οι καλλιτενχες συντηρουνται απο τις εμφανισεις τους. Παντα ετσι ηταν πριν και μετα ιντερνετ εποχης. Τωρα απο τα cd συντηρουνται οι δισκογραφικες που εχουν και το κοστος παραγωγης. Εκει ειναι το ζουμι.

 

Κανω λαθος;;;;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενω οι καλλιτεχνες αυτων των αλμπουμ που λες πεινανε επειδη δν αγοραζει ο κοσμος τοσο πολυ τα αλμπουμ τους ε? αυτα που υποτιθεται οτι χανουν πιστευω τα καλυπτουν κ με το παραπανω απο την αυξημενη διαφημιση κ απο τις συναυλιες... ποσες αλλες μπαντες ομως εχουν γινει γνωστες στο ευρυ κοινο ενω χωρις το ιντερνετ δεν θα γινονταν? ε? ποσες?

 

Πόσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι να κανεις την τσαμπα διαφημιση? ελα ντε... τπτ... για να μην σε αγοραζει ο αλλος σημαινει οτι δν αξιζεις... κ ετσι κ αλλιως δεν θα σε αγοραζε... αν αξιζεις ομως θα ερθει να σε δει στις συναυλιες σου γιατι θα ξερει ποιος εισαι... αλλιως... αν δεν σε ηξερε θα ερχοταν?

Καταρχήν το ότι δε σε αγοράζει σημαίνει ότι πιθανόν να υπάρχεις στο rapdishare... Και τρέχα γύρευε μετά...

 

Κ τον ρωτησα πως θα προωθουσε τη δουλεια του χωρις ιντερνετ κ τι θα κερδιζε? δν νομιζω πιο πολλα.. αρα δν μπορει να λεει οτι χανει...

Άρα... για εσένα ιντερνετ=πειρατεία τελεία και παύλα; Δε μπορώ να έχω τα καλά του ίντερνετ (πχ. μπυροποσίες, τόσους ανθρώπους, δουλειές), χωρίς να έχω τα κατά (να έχω 0.50 euro για κάθε πώληση ενός παιχνιδιού και να το παίζουν 80.000!!!!!! πειρατές;;;; Ξέρει τι σημαίνει αυτό με απλά Ελληνικά: Ότι θα μπορούσα να είχα 40.000 ευρώ στο λογαριασμό μου και να μπορέσω να περάσω άλλο ένα χρόνο, με την αξία μου, χωρίς να πρέπει να ζητιανέψω (πάνω κάτω, τέλος πάντων και με μία υπερβολή).).

 

Γιατί πρέπει να φάμε τα σκατά μαζί με τα καλά; Και πρέπει να τα θεωρουμε δεδομένα; Το ξαναλέω, είμαι εναντίον ΣΟΠΑ, ΠΙΠΑ και DRM όπως είναι τώρα, καθώς και με την επιμήκυνση των χρόνων του copyright... Αλλά αυτό δε λέει κάτι για το σήμερα, λεεί; Πάω να κλέψω κάποιον; Να σου δώσω το Ε3 μου; Πώς θα καταλάβεις ότι και οι μικροί υποφέρουν; Και αν οι μεγάλοι τα καταφέρνουν καλύτερα, με γειά τους με χαρά τους... Εγώ; Και όλοι οι άλλοι; (και είναι πολλοί)...

 

Ο Νικόλας πάντως Έλληνας είναι.
Να απαντήσω και σε αυτό...

 

Φυσικά και είμαι Έλληνας αλλά:

 

1. Παραγωγή παιχνιδιών Η/Υ είναι ελάχιστη στην Ελλάδα.

2. Το ίδιο στη κλασσική μουσικη.

 

Λοιπόν δουλέυω με το εξωτερικό κατά 90% (όσον αφορά τη σύνθεση). Και 40% όσον αφορά τα μαθήματα. Καλό; Ναι...

 

Αν νομίζεις ότι το ΣΟΠΑ και το ΠΙΠΑ με αφήνει αδιάφορο, επειδή είμαι στην Μπανανία, κάνεις μεγάλο λάθος. Και ΔΕΝ είμαι στην μπανανία, αλλά στην Ελλάδα!

 

Και να σου πώ και κάτι άλλο. Είμαι στην Ελλάδα και πληρώνω τους φόρους μου εδώ. Δουλεύω παραγωγικά στην Ελλάδα και μάλιστα χωρίς δάνεια. Και όταν πουλάω έξω, μάντεψε τι γίνεται: Τα χρήματα έρχονται ΕΔΩ! Που τόσο το χρειαζόμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν δεν κανω λαθος, οι καλλιτενχες συντηρουνται απο τις εμφανισεις τους. Παντα ετσι ηταν πριν και μετα ιντερνετ εποχης. Τωρα απο τα cd συντηρουνται οι δισκογραφικες που εχουν και το κοστος παραγωγης. Εκει ειναι το ζουμι.

 

Κανω λαθος;;;;

 

Ναι κανεις λαθος,οι καλλιτεχνες παιρνουν ,αναλογα με το deal που εχουν κανει,ενα 6%-20% απο τις πωλησεις των δισκων τους στο εξωτερικο,αν σκεφτεις οτι ενα μεγαλο ονομα πουλαει 3-10 εκατομμυρια δισκους τα ποσα δεν ειναι και αμελητεα...

 

Επισης οι καλλιτεχνες "ζουν" κυριως απο τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ που εισπρατουν απο τα εργα τους (πολυ περισσοτερα χρηματα βγαζουν απο αυτα ,ειδικα οσοι δεν κανουν και πολλες εμφανισεις και φυσικα οσοι εχουν πλεον αποσυρθει απο την ενεργο δραση).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου