Προς το περιεχόμενο

video clip για κλασσική μουσική;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω ΠΩΣ τα κάνει

ούτε εγώ ξέρω πώς τα κάνει αλλά η ιδέα του Trolley με πήγε παραδίπλα.

Εάν βάλεις τη μουσική σου στο iTunes, υπάρχει στο menu View το Visualiser με αρκετά presets, που πηγαίνουν με το ρυθμό και δημιουργούν χρώματα, σχήματα κλπ...

Απλά μετά, θέλεις ένα πρόγραμμα που κάνει grab video από την οθόνη.

Δεν είναι κακό...αλλά 12 λεπτά ρε παιδί μου...δύσκολο!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επισης στο  hxxp://www.archive.org/details/movies  βρισκεις παρα πολλα videos public domain, αν εχεις ορεξη για λιγο κοψε-ραψε. μπορεις να κανεις ωραια πραγματα με ετοιμο υλικο. (για καποιο λογο μου βγαινει λαθος το url οταν το ποσταρω εδω )

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Slide show ναι, αλλα και πάλι είναι κάπως στατικό

Εάν είχες Μac...(ναι πάλι!!! 8)) θα μπορούσες να το κάνεις εύκολα με το iPhoto...Εδώ ένα δείγμα (προσχέδιο) που είχα κάνει με στατικές εικόνες (απλές φωτογραφίες). Οι τίτλοι είναι από το Keynote...Εννοείται ότι και τα 2 προγράμματα κάνουν export QuickTime

 

ΥΓ. Όπως βλέπεις, εύκολα έφτιαξα 9 λεπτά video...9 λεπτά μουσική που να κολλάει δεν έφτιαξα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάραθε... Μα το βίντεο που έβαλα αυτό κάνει... Στατικές εικόνες από μία παρτιτούρα... Αν ήθελα τις κουνούσα κι όλας (άλλα τι να το κάνεις)... Δεν είναι και τόσο δύσκολο, ούτε σε PC... :P Αλλά παραμένει στατικό για το μάτι.

 

Επί τι ευκαιρία... δες και την ιστοσελίδα (οι άλλοι δεν την ξέρετε)... έχει αλλάξει πολύ από την παλιά. ΠΑΡΑ πολύ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάραθε... Μα το βίντεο που έβαλα αυτό κάνει... Στατικές εικόνες από μία παρτιτούρα... Αν ήθελα τις κουνούσα κι όλας (άλλα τι να το κάνεις)... Δεν είναι και τόσο δύσκολο, ούτε σε PC... :P Αλλά παραμένει στατικό για το μάτι.

ξαναδές το παραπάνω video του Σταδίου και σκέψου εάν είναι (με τη προσθήκη της μουσικής) στατικό. Απλά θέλει ΠΟΛΛΕΣ φωτογραφίες!!!

 

Δώσε στο λαό την καινούργια ιστοσελίδα!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δώσε στο λαό την καινούργια ιστοσελίδα!!!!

Κάτσε να έρθει το μηχανάκη της εφορίας και αμέ... Αν το επιτρέπει και το αφεντικό (αφού θα είναι πρώτη ευκαιρία για σπάμ...  :P)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μηχανάκι

ναι, ναι...

 

Στα επαγγελματικά μου έχω κάποιον που μου διορθώνει τα κείμενα... εδώ όχι...  :P :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikolas, σου εφιστώ την προσοχή στο εξής σημείο:

 

Μην μπερδεύεις την παρτιτούρα ως θέαμα, με μία σειρά φωτογραφιών ή πινάκων ζωγραφικής. Η παρτιτούρα (εκτός αν είναι του Ξενάκη) δεν έχει εικαστική αξία και προκαλεί τη νύστα (είναι σα να δείξω εγώ μία σελίδα με 14.000 γραμμές κώδικα).

 

Μία σειρά από φωτογραφικές εικόνες, ή πίνακες, υπό την προϋπόθεση ότι έχουν επιλεχθεί σωστά (δηλ. λαμβάνοντας υπ' όψιν αυτό που έγραψε ο gdevelek) και μονταριστεί σωστά, είναι οτιδήποτε ΕΚΤΟΣ από βαρετές - για την ακρίβεια είναι ένα πολύ ισχυρό μέσο παρουσιάσης για πολλές διαφορετικές χρήσεις.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Trolley: Δεκτόν, αλλά έχε υπόψην σου ότι μιλάμε για μουσική που μάλλον πηγαίνει προς "ειδικούς" ή τουλάχιστον μουσικούς. Είναι δύσκολο κάποιος να καταλήξει στα βίντεο χωρίς να έχει σχέση με κάτι απ'τα δύο. Και εκεί η παρτιτούρα είναι χρήσιμή (ως preview αν μη τι άλλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου