Προς το περιεχόμενο

video clip για κλασσική μουσική;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία σειρά από φωτογραφικές εικόνες, ή πίνακες, υπό την προϋπόθεση ότι έχουν επιλεχθεί σωστά (δηλ. λαμβάνοντας υπ' όψιν αυτό που έγραψε ο gdevelek) και μονταριστεί σωστά, είναι οτιδήποτε ΕΚΤΟΣ από βαρετές - για την ακρίβεια είναι ένα πολύ ισχυρό μέσο παρουσιάσης για πολλές διαφορετικές χρήσεις.

Koyaanisqatsi.....

 

Ναι ξέρω δεν είναι απλή στατική παράθεση αλλά το πρώτο μέρος έμοιαζε.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Εμένα αυτό με την παρτιτούρα μου άρεσε πολύ!

Είναι και χρήσιμο και ενδιαφέρον και αν τα κάνεις όλα έτσι τα videos,  θα έχεις και ένα

προσωπικό «χαρακτήρα»  στο κανάλι σου.

 

Προσωπικά όταν ακούω τέτοια μουσική, ΔΕΝ είμαι καθισμένος μπροστά στην οθόνη. Ή θα πίνω κάτι ή θα περιφέρομαι στον χώρο ή θα σκέφτομαι.

Οπότε ψηφίζω παρτιτούρα.

 

Άλλως αν μιλάμε για video-video σε τέτοιου είδους μουσική και μάλιστα 12 λεπτά, τότε μιλάμε αναγκαστικά για υπερ-παραγωγή, η οποία θα ακροβατεί και στα όρια του κιτς με το masterpiece.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικολα, το 2ο βιντεο που ποσταρες μου θυμισε αρκετα το ειδος visualisation που μπορεις να δημιουργησεις με την Processing (ειναι μια γλωσσα προγραμματισμου). Εχω δει κατα καιρους διαφορα εργα, απο αρκετα απλα visualisations που σου κρατουν το ενδιαφερον μεχρι υπερπαραγωγες (οπως το The Nest That Sailed The Sky του Marshall που ειχε ποσταριστει παλαιοτερα).

 

Το προβλημα ειναι οτι θα πρεπει να μαθεις processing (αρκετα δυσκολο) ή να βρεις καποιον που ξερει (ισως ακομα πιο δυσκολο). Ευχαριστως να εβλεπε αν μπορω εγω να σε βοηθησω καπως (θα ηταν και μια καλη ευκαιρια να ασχοληθω επιτελους λιγο πιο σοβαρα με την processing) αλλα αυτο τον καιρο ειμαι πηγμενος στη δουλεια...θα ριξω μια ματια για ετοιμα visualisations παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το σκέφτηκα λίγο παραπάνω το Σαββατοκύριακο το θέμα , και μου ήρθε μια ιδέα.

Νομίζω ότι «κολλάει» στο στυλ αυτό, μιας μορφής video , το οποίο μπορείς να το κάνεις μόνος σου, αλλά θέλει όρεξη και το Ableton Live (αν σε ενδιαφέρει το video looping, άλλως σου κάνει όποιο software θες). 

 

Σου βάζω δύο video του Νίκου (ήταν ο drummer της μπάντας που έπαιζα, πριν αποφασίσουμε να κάνουμε όλοι μας solo carrier   ;D ;D), για να πάρεις μια ιδέα.

1)

 

 

2)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου βάζω δύο video του Νίκου (ήταν ο drummer της μπάντας που έπαιζα, πριν αποφασίσουμε να κάνουμε όλοι μας solo carrier  ;D ;D), για να πάρεις μια ιδέα.

1)

 

 

Ειχατε κανενα στη μπαντα που να μην ειναι jack of all trades? Μπραβο στο παλικαρι, πολυ ενδιαφερον το ολο συνολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ειχατε κανενα στη μπαντα που να μην ειναι jack of all trades? Μπραβο στο παλικαρι, πολυ ενδιαφερον το ολο συνολο!

 

….Βασικά master of none! ;D ;D

Γι’ αυτό το διαλύσαμε, μαλώναμε ποιος θα παίξει τι!!

Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι όλοι τρέχαμε να καθίσουμε  στα drums και κανένας δεν γούσταρε να παίξει bass!!! :P ;D ;D

Πάντως ειλικρινά πιστεύω ότι αυτό το style, με τις απαραίτητες προσαρμογές, μπορεί να καθίσει καλά στην modern classical music.

Ναι τα videos του Νίκου τα απολαμβάνω δεόντως και εγώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο ρε παιδί μου.. αλλά είμαι ο μόνος που δεν καταλαβαίνει το πως η συγκεκριμένη ιδέα σχετίζεται με πρόταση για ένα βίντεο κλασσικής μουσικής αλά Νικολά;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου