Προς το περιεχόμενο

video clip για κλασσική μουσική;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ωραίο ρε παιδί μου.. αλλά είμαι ο μόνος που δεν καταλαβαίνει το πως η συγκεκριμένη ιδέα σχετίζεται με πρόταση για ένα βίντεο κλασσικής μουσικής αλά Νικολά;

 

 

 

Να σου πω πως το σκέφτηκα, (έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού ταινίες με Shostakovich soundtrack).

1) Πολύ Χρώμα και saturated (π.χ. Eyes wide shut)

2) Μου άρεσαν πολύ οι λήψεις του piano (και τα γενικά πλάνα, και το άνοιγμα από το καπάκι και να φαίνονται οι χορδές ή το σφυρί του πιάνου)

3) Τα projected  light effects ή fractals στο χώρο (λύση που επίσης προτάθηκε και συμφωνώ), φυσικά quantized με το Music score.

4) Κατά βάση τέλος ένα παιχνίδι με το φως που να δημιουργεί κάτι το χαοτικό με την καλή έννοια του όρου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να σου πω και εγώ τι σκέφτηκα (και αναρρωτιέμαι αν ο φίλος σου θα το επιβεβαίωνε): ότι στο συγκεκριμένο βιντεο-πόνημα, η μουσική είναι tailored για να συμπράξει με το βίντεο (κυρίως σε επίπεδο συγχρονισμού, παρά εννοιολογικά).

 

Αυτό, είναι διαφορετική διαδικασία από το να θέλεις να παράξεις οπτικό υλικό για μουσική που υπάρχει ήδη. Καίτοι, ασφαλώς, παραδέχομαι ότι υπάρχουν μερικές πολύ καλές φωτογραφικές ιδέες στην υλοποίηση του βίντεο, και υλικό για μελέτη για κάποιον που ασχολείται.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, δεν θα έλεγα πως ταιριάζει στην περίπτωσή μας...

 

Δεν έχω να προτείνω κάτι παραπάνω από αυτά που ειπώθηκαν, μόνο να σημειώσω πως για το σκοπό σου αξίζει να συνεργαστείς με κάποιον του δημιουργικού κινηματογραφικού / video χώρου που επιδιώκει παρομοίως μια ανάδειξη της δουλειάς του (έχουμε κάποιον εδώ γύρω - σκέψου λίγο και θα τον θυμηθείς), και να επισημάνω επίσης πως αυτά τα slideshow και τα animations είναι καλούτσικα για ερασιτεχνικούς σκοπούς, αλλά ακόμη κι εκεί είναι πια πολυφορεμένα και ολίγον τι βαρετά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

:o :o :o :o

Άψογος και οπτικά και ηχητικά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να σου πω και εγώ τι σκέφτηκα (και αναρρωτιέμαι αν ο φίλος σου θα το επιβεβαίωνε): ότι στο συγκεκριμένο βιντεο-πόνημα, η μουσική είναι tailored για να συμπράξει με το βίντεο (κυρίως σε επίπεδο συγχρονισμού, παρά εννοιολογικά).

 

Ναι το video looping, είναι αυτό ακριβώς, το περιγράφει και στο description:

«Video Looping is a technique where a musician or a DJ composes using video loops instead of simple audio loops. Compositing the video clip is then an automated procedure. Capturing audio and video simultaneously and synchronizing them in to one single file are the most critical points»  

 

 

Αυτό, είναι διαφορετική διαδικασία από το να θέλεις να παράξεις οπτικό υλικό για μουσική που υπάρχει ήδη. Καίτοι, ασφαλώς, παραδέχομαι ότι υπάρχουν μερικές πολύ καλές φωτογραφικές ιδέες στην υλοποίηση του βίντεο, και υλικό για μελέτη για κάποιον που ασχολείται.

 

Ναί όντως είναι διαφορετικό.

Και εγώ πιο πολύ σαν ιδέα το προτείνω, σε επίπεδο χρωμάτων , φωτισμού, κάποιον πλάνων …εν γένει φωτογραφίας όπως λες, διότι είναι μίας μορφής video , που μπορείς να κάνεις μόνος σου, χωρίς να χρησιμοποιείς τρίτα πρόσωπα (με ό,τι αυτό συνεπάγεται).

Oι άλλες  πιθανές «λύσεις» ήδη προτάθηκαν (από «οπτικοποίηση» του midi sequence  ή από photo slide show) .  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή τι εννοώ.

 

Π.χ  πάς και αγοράζεις ένα transparent sun blocking curtain σε ρολό (φθηνό είναι και μαζεύει, για να μην πιάνει χώρο)  .

Στήνεις από πίσω του το piano ( κανονικό, electric ό,το έχεις) και το φωτίζεις έτσι ώστε στην ουσία να φαίνεται η σκιά σου (καραγκιόζ μπερντέ ένα πράγμα. ;D)

Ταυτόχρονα από μπροστά στο πανί προβάλεις ό,τι εικόνα θες με έναν projector….αλλά πολύ έντονα επεξεργασμένη , κορεσμένα χρώματα….και συγχρονισμένη (σε επίπεδο slide show) με το μουσικό θέμα (ό,τι θες εν πάσει περιπτώσει).

Μερικά πλάνα σαν και αυτά….και νομίζω έχεις κάτι decent.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον θέμα και ωραία ποστς από όλους. Μερικές παρατηρήσεις/απορίες :

 

1) το να πάρεις το visualisation του winamp/WMP/iTunes μου φαίνεται rave προχειροδουλειά και αναρωτιέμαι και αν επιτρέπεται

 

2)

 

Μην μπερδεύεις την παρτιτούρα ως θέαμα, με μία σειρά φωτογραφιών ή πινάκων ζωγραφικής. Η παρτιτούρα (εκτός αν είναι του Ξενάκη) δεν έχει εικαστική αξία και προκαλεί τη νύστα (είναι σα να δείξω εγώ μία σελίδα με 14.000 γραμμές κώδικα).

 

 

Σωστά, αλλά και το 1ο βίντεο που έβαλες είναι κάτι παρόμοιο (οπτικοποίηση ενός sequencer). Προσωπικά δε θα με χαλαγε καθόλου να αναπαραστήσω γραφικά ένα κομμάτι και να το παρουσιάσω, αρκεί το περιεχόμενο κάπως να βγάζει νόημα (δηλαδή να αναπαριστά όντως αυτό που του βάλαμε στην είσοδο με κάποιους μετασχηματισμούς που δεν με ενδιαφέρουν προς το παρον). Θυμίζω ένα πρόσφατο ποστ για να δείξω τι εννοώ. Δηλαδή διαφωνώ με την αρχική υπόθεση οτι κάτι δεν έχει εικαστική αξία, γιατί νομίζω οτι αν βγάζει νόημα τότε έχει (τεραστια κουβέντα, ξέρω).

 

3) παω να δω τωρα τη σελιδα του matawan

 

YΓ. Το θεμα προφανως μου φαινεται ενδιαφερον ασχετα με την αναζήτηση του Νικολα, σορι για το hijack :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή διαφωνώ με την αρχική υπόθεση οτι κάτι δεν έχει εικαστική αξία, γιατί νομίζω οτι αν βγάζει νόημα τότε έχει (τεραστια κουβέντα, ξέρω).

 

Όχι τεράστια... συμφωνώ μαζί σου.

Ακριβώς γι' αυτό το λόγο, το βίντεο που έβαλα (με το piano roll) είναι καταληλότερο από την παρτιτούρα, διότι περισσότεροι μπορούν να το κατανοήσουν.

 

Βέβαια, για να κάνω και τη διαμαρτυρία μου, μετά ο Νικόλας είπε ότι το βίντεο προορίζεται για μουσικούς, οπότε μετά βία συγκρατήθηκα από το να του προτείνω να βάλει κουνελάκια σε slide show. :) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά η συζήτηση όσο πάει και με ενδιαφέρει περισσότερο! μου αρέσει πολύ, και τα 2 βίντεο που έβαλες Λάκη, είναι εξαιρετικά, αλλά βέβαια δεν ταιριάζουν με την περίπτωσή μου δυστυχώς...

 

Τρόλευ: ΧΑΧΑΧΑ Κουνελάκια έεεε;

Λάκη: Με ΠΜ... Ποιός είναι; Δε θυμάμαι κάποιον...

 

Το βίντεο του Νίκου, είναι εξαίρετο, αλλά σε δύσκολη μουσική (τεχνικά δύσκολη), που μπορεί να υπάρχουν πολλά takes τα παράτησα... άλλο να πάρεις μια λούπα 5" και άλλο ένα κομμάτι 12 λεπτά... Παρόλ'αυτά, έχεις δίκιο... είναι οπτικά ενδιαφέρον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου