Προς το περιεχόμενο

Diego/Rockinger στην Ελλάδα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά ρωτάω... 8) γιατί δεν το έχω δει πουθενά γραμμένο στα specifications...και θα ήθελα να ήταν 43mm :x

42mm είναι

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Ελα Χριστε & Απόστολε!! icon_eek.gif icon_rolleyes.gif

 

1 5/8 " ειναι οπως ολα τα nut.. icon_eek.gif

(σε λιγο θα μας πουνε οτι εκτος απο "ψευτικα" radius εχουν & ειδικα ψευτικα nut... icon_rolleyes.gif ) icon_lol.gif

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

1 5/8 inch=41.2mmhttp://www.chapelsteel.com/inches-millimeters.html

Δηλαδή αν ψάξουμε λίγο ακόμα θα βρούμε και με 43mm= 1 11/16 inch για να βολευτώ και εγώ??? 8) 8) 8) 8) :D :D :D :D

SUPERFUNK όταν λέω nut' date=' εννοώ να είναι κομμένο και πάνω στην κιθάρα... [list']

ή δεν πρέπει να το μέτρησες και έχεις λάθος εντύπωση, ή το μέτρησες λάθος, ή ανακάλυψες άλλο ένα από τα σκοτεινά σημεία που καλά μας έκρυβαν οι γερμανοί. 8) 8) 8)

Πάρε θέση τώρα και σταμάτα να θολώνεις νερά!!! :P :P :P

The System Error Band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον το κλασσικο nut που εχουν οι Φεντερ ειναι 1 5/8",οι Ροκινγκερ εχουν ετοιμο κομμενο νατ πανω στην κιθαρα,αν θες να στο βαθυνουν και να στο φτιαξουν τελειο τους σκας 28 ευρα αλλοιως αν ξερεις το βαθαινεις μονος σου :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το κλασσικο nut που εχουν οι Φεντερ ειναι 1 5/8"' date='[/quote']


Λάθος. Κάπου έχεις μπερδευτεί. Για ξαναδιάβασε αυτά που γράφω παραπάνω
  • 1 5/8inch= 1 10/16inch= 41.27mm Yamaha Pacifica, Β.C.Rich κ.τ.λ...

  • 1 10,5/16 inch= 42mm της Classic Stratocaster

  • 1 11/16 inch=43mm της American Stratocaster


Και σύμφωνα με τα λεγόμενά σου η Rockinger σου έχει διαφορετικό nut width από του Abraxas=42mm. :wink:
 
οι Ροκινγκερ εχουν ετοιμο κομμενο νατ πανω στην κιθαρα' date='αν θες να στο βαθυνουν και να στο φτιαξουν τελειο τους σκας 28 ευρα αλλοιως αν ξερεις το βαθαινεις μονος σου :wink:[/quote']
Δεκτό. Το οποίο είναι 1 10,5/16inch=42mm :)

Τώρα κατάλαβες τι λέω; :)

The System Error Band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα μην επιμενεις ασκοπα, ΟΛΕΣ οι ΚΛΑΣΣΙΚΕΣ Fender (vintage δηλ.) εχουν 1 5/8 (αν θες να σου δωσω και βιβλιογραφια )

 

Παντως οι δικες μου παλιες Φεντερ εχουν ολες 1 5/8 νατ (Β neck)

 

ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ απο το βιβλιο του Duchoir (γνωστο και ως βιβλος της Φεντερ)

 

Η ΦΕΝΤΕΡ ποτε δεν ειχε 42μμ νατ (δηλ. 1,650 οπως βγαζει τωρα)

 

ειχε τους εξης τυπους

 

A neck 1 1/2 (1,500")

B neck 1 5/8 (1,625") the most usual one over 80% of the production

C neck 1 3/4 (1,750")

D neck 1 7/8 (1,875") very rare

 

Μαλιστα πολλες παλιες Φεντερ εχουν ακομα στενοτερο νατ (τα μπρατσα Α π.χ)

 

οι Ροκινγκερ ειναι αντιγραφα βιντατζ Φεντερ οποτε εχουν το ΣΩΣΤΟ νατ δηλ. 1 5/8

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο διόρθωσε λίγο το post σου γιατί είναι γεμάτο φατσάκια! :lol: ( 1 & 5/8 θέλεις να πεις στο τέλος φαντάζομαι)

 

Λοιπόν Προβληματικό Αγόρι :P :D καταρχάς ο Abraxas δεν έχει Rockinter, έχει μια Partscaster από κομμάτια Rockinger. :wink:

 

Στο συγκεκριμένο μπράτσο έχει μπει tusq nut το οποίο έρχεται στα 43mm, πλην όμως χρειάστηκε να φαγωθεί λιγάκι (πόσο; Δεν ξέρω και αμφιβάλλω αν ξέρει και ο μάστορας που το έκανε...). Πάντως σίγουρα το ('ανταλλακτικό') μπράτσο με τα 22 τάστα, είναι περισσότερο από 1 5/8". Όχι δεν το μέτρησα, έχω σταματήσει να το μετράω από 15 χρονών περίπου, όταν κατάλαβα ότι δεν παίζει κανένα σπουδαίο ρόλο. :P

 

Στα 1 5/8" ήταν όλα τα μπράτσα της Φέντερ (θεωρητικά) πριν το '62. Μετά άρχισε να ισχύει το σύστημα που περιγράφει ο SF, και μάλιστα έγραφαν τον τύπο του nut στη βάση του μπράτσου (εκεί που πιάνει στο neck pocket).

 

H διαφορά ανάμεσα στο 1.625" και στο 1.650" αφορά κατά τη γνώμη μου μόνο επιστημονικές διατριβές. Η διαφορά στην αίσθηση είναι ελάχιστη και πάντως πολύυυυ μικρότερη από τη διαφορά που κάνει το radius, ο τύπος των τάστων και το contour του μπράτσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

0,025 της ιντσας..........μονο ο Ερικ Τζονσον θα το σχολιαζε... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για το χρόνο και την υπομονή σας.

Τελικά φαίνεται πως είστε διαβασμένοι :idea: ...έτσι... για να μαθαίνω και εγώ που είμαι newby εδώ μέσα.

Σκεφτόμουν πολύ σοβαρά την αγορά μιας Rockinger, όμως για μένα το στενό nut είναι αποτρεπτικός παράγοντας (έχω κιθάρα με 1 5/8¨), ίσως περισσότερο από το radius και τα τάστα.

Αν δεν το πάει το χέρι σου το στενό nut είναι σαν να φοράς string που σε κόβει :oops: (από ότι υποθέτω 8) ).Δεν μπορείς να εκφραστείς ελεύθερα και με την ιδέα μόνο:evil: . Φανταστείτε πως σε μια κιθάρα με nut 1 5/8 τα 42mm είναι λίγο πιο πάνω από το πρώτο τάστο και τα 43mm ακόμα λιγότερο πιο πάνω από το δεύτερο τάστο. Μεγάλη υπόθεση για κάποιον παράξενο!!!

Υ.Γ.: Κάπου στο site πήρε το μάτι μου κάτι κιθάρες Haar. Ίσως κινηθώ προς τα εκεί...

The System Error Band

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.: Κάπου στο site πήρε το μάτι μου κάτι κιθάρες Haar. Ίσως κινηθώ προς τα εκεί...

Οι Haar από όσο ξέρω είναι υπέροχες κιθάρες με μεγαλύτερη ποικιλία, αλλά πλέον πας σε άλλη ακριβότερη κατηγορία ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Haar ειναι εντελως custom οργανα οποτε οτι θες κανεις (και το ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 3-4 φορες πανω απο τη Rockinger βεβαια :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ντούκας με πληροφόρησε πάντως ότι θα υπάρχει η δυνατότητα για κατασκευή custom...ουσιστικά δηλαδή δυνατότητα επιλογής του τάδε μπράτσου (maple, rosewood), τάδε σώμα, τάδε μαγνήτες κτλ...

 

Όλα από εδω μέσα : http://www.goeldo.de

 

Kαι η τιμή γύρω στο 500ευρω...

 

:wink:

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου