Προς το περιεχόμενο

Diego/Rockinger στην Ελλάδα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδες επειδη πειρα Στρατ με 2-ποιντ τρεμολο και νορμαλ κλειδια... με οσα διαβαζω , μηπως εκανα μαμακια? Ειναι τοσο χαλια το 2-ποιντ? Πρεπει να βαλω λοκ κλειδια?

 

(να βαλω την κιθαρα καπου να κουρδισουν τα ξυλα? το εχουν κανει καποιοι τρελοι στο γκηαρ πεητζ)

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδες επειδη πειρα Στρατ με 2-ποιντ τρεμολο και νορμαλ κλειδια... με οσα διαβαζω ' date=' μηπως εκανα μαμακια? Ειναι τοσο χαλια το 2-ποιντ? Πρεπει να βαλω λοκ κλειδια?[/quote']

 

Καλά, τόσο καιρό στην Αγγλία, εκείνο το ρημάδι το Callaham steel block δεν μπορούσες να το πάρεις; 8)

 

 

(να βαλω την κιθαρα καπου να κουρδισουν τα ξυλα? το εχουν κανει καποιοι τρελοι στο γκηαρ πεητζ)

 

Ναι ναι, πολύ θα ήθελα να το δω αυτό... για δώσε link. 8) :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι εντελως χαλια (για αυτο αλλωστε και ο Jeff Beck oρκιζεται σε αυτο!! :lol: )

 

αστη ησυχη την κιθαρουλα σου ανθρωπε μου,μια χαρα ειναι! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος παντων αν ειναι οι χορδες σωστα περασμενες & το νατ καλα κομμενο δεν ξεκουρδιζεται με τιποτα το βιντατζ κλειδι! :wink:

 

Ενα αλλο κακο των λοκινγκ βιντατζ ειναι οτι δεν ειναι staggered με αποτελεσμα να χρειαζεσαι και δευτερο string tree (ασε που ολη η ομορφια & η πρακτικοτητα ' date='καθως και η ΑΣΦΑΛΕΙΑ κατα των κιδυνων των "ελευθερων" χορδων ,δηλ.τρυπημενα δακτυλα & gig bags ,παει περιπατο με τα λοκ )

 

[/quote']

 

Ώπα μάστορα!

 

¶γνωστες λέξεις! :D Αυτό το staggered δεν κατάλαβα πως μεταφράζεται (stagger σημαίνει παραπατώ, αν δεν απατώμαι...) αλλά φαντάζομαι πως έχει να κάνει με το ύψος στο οποίο "βγαίνουν" οι χορδές από το κλειδί. To οποίο προφανώς είναι μεγαλύτερο από του απλού κλειδιου, οπότε χρειάζεται string tree ώστε να δημιουργηθεί η ίδια γωνία μεταξύ χορδής και nut. Σωστά;

 

 

Τα τρυπημένα δάχτυλα και gig-bags από που προκύπτουν; (είμαι και λίγο χαζός και ντεν καταλαμπαίνω... :D ).

 

Για το nut δεν τίθεται θέμα σωστού κοψίματος, θα είναι tusq, οπότε τέτοια προβλήματα δεν θα έχω. 8)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι εντελως χαλια (για αυτο αλλωστε και ο Jeff Beck oρκιζεται σε αυτο!! :lol: )

 

αστη ησυχη την κιθαρουλα σου ανθρωπε μου' date='μια χαρα ειναι! :lol:[/quote']

 

Για το 2-ποιντ λες? Αν το λεει ο Μπεκ τοτε εγω μαζι του.

 

Αμπραξας.. θα το παρω το καλαχαμ... απο Ελλαδα με μεηλ ορντερ... να κανουμε καμια μαζικη παραγγελια απο τον Τσαντλερ.

 

Εχω πηξει εδω περα ολο πακεταρω και τωρα εκανα διαλειμα να ξαποστασω (αν το εγραψα λαθος σορρυ).

 

Ρε Ηλια... αφου τωρα ψηνεσαι για Τοκαι απο την ακρη που βρηκα.. τι λες για Ντιαγκο? :twisted:

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λες ρε ανάπηρε που ειμαι κουλος!ΜΟΝΟΧΕΙΡΑΣ ειμαι!! :lol:

 

:lol: :lol: :lol:

 

Τελος παντων αν ειναι οι χορδες σωστα περασμενες & το νατ καλα κομμενο δεν ξεκουρδιζεται με τιποτα το βιντατζ κλειδι! :wink:

 

Ενα αλλο κακο των λοκινγκ βιντατζ ειναι οτι δεν ειναι staggered με αποτελεσμα να χρειαζεσαι και δευτερο string tree (ασε που ολη η ομορφια & η πρακτικοτητα ' date='καθως και η ΑΣΦΑΛΕΙΑ κατα των κιδυνων των "ελευθερων" χορδων ,δηλ.τρυπημενα δακτυλα & gig bags ,παει περιπατο με τα λοκ )

[/quote']

 

¶μα είσαι λίγο καννίβαλος με το τρέμολο, ξεκουρδίζονται μια χαρά. Μπορώ να σου κάνω επίδειξη όποτε θέλεις. :P

 

Σ'αυτό για τα staggered έχεις δίκιο μεν, δεν θέλεις (κατά την εμπειρία μου) δεύτερο string tree δε. Εξάλλου δε νομίζω να είναι όλα τα vintage κλειδιά staggered! Όσο για τις ακρούλες, τις κόβεις σωστά αγαπητέ μου, it's so simple. :D

 

Βαλε λοιπον τα απλα και μη γινεις...λουλου :lol: :lol: σαν τον Αμπραξας που θελει να αλλαζει και γρηγορα χορδες τρομαρα του (παμε μια κοντρα ρε ποιος θα αλλαξει πιο γρηγορα,εσυ με τα λοκ η εγω με τα απλα?? :lol: :lol: :lol: )

 

¶κου λέει! :D :lol: :lol:

 

Έχε έτοιμες τις μπύρες και προετοιμάσου να ταπεινωθείς! :lol: :lol: :lol:

 

Πάντως σ'αυτή που ετοιμάζω τώρα non-locking κλειδιά έχω, αλλά μην το πείτε του Superfunk... σσσσσσ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμπραξας.. θα το παρω το καλαχαμ... απο Ελλαδα με μεηλ ορντερ... να κανουμε καμια μαζικη παραγγελια απο τον Τσαντλερ.

 

Είμαι μέσα, έχει κάτι πραγματάκια πολύ καλά ο ¶γγλος! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Ηλια... αφου τωρα ψηνεσαι για Τοκαι απο την ακρη που βρηκα.. τι λες για Ντιαγκο? :twisted:

 

Όντως ψήνομαι για Tokai αλλά δε κατάλαβα τι εννοείς? Σκέφτεσαι για Diego??

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Ηλια... αφου τωρα ψηνεσαι για Τοκαι απο την ακρη που βρηκα.. τι λες για Ντιαγκο? :twisted:

 

Όντως ψήνομαι για Tokai αλλά δε κατάλαβα τι εννοείς? Σκέφτεσαι για Diego??

 

Εννοουσα (για πλακα), ασε τις Ντιεγκο και πιασε τις Τοκαι :twisted:

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου