Προς το περιεχόμενο

Ποιες ειναι οι 5 αγαπημενες σας κιθαρες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μιας και μας άναψε φωτιές ο Τόλης με τις 335... :lol:

 

 

Αν δεν υπάρχει.. CannonFiring.gif....και ...crazywiththepc.gif...δεν 'εχει ενδιαφέρον :lol: :lol:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Μιας και μας άναψε φωτιές ο Τόλης με τις 335... :lol:

 

 

Αν δεν υπάρχει.. CannonFiring.gif....και ...crazywiththepc.gif...δεν 'εχει ενδιαφέρον :lol: :lol:

 

Αγαπητέ και αξιοσέβαστε φίλε...

 

... όσο μιλάς επιβαρρύνεις τη θέση σου... :roll: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Είμαστε ζηλιάρικα αρσενικά εδώ.... εγώ για το καλό σου το λέω... :roll:

 

:P :P :P

 

Υ.Γ. Τι λες για την Ibanez που λέω παραπάνω;; Αν κρίνω από την AF105 τουλάχιστον κουπί δεν θα είναι... ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΝΤΑΞΕΙ!! ΟΥΤΕ GIBSON ΘΑ ΕΙΝΑΙ!!! :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μερικές φορές ανησυχώ που από τόσο μικρή ηλικία δεν με ενδιαφέρει αν κάτι θα είναι Gibson' date=' Suhr, Anderson...:oops: :oops:

Μήπως είμαι κουφός και δεν ακούω την διαφορά ;;;

:lol: :lol: 8)[/quote']

 

Οχι κουφός, ευτυχής θα έλεγα (και το εννοώ) !!!

 

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω δεν αντιλαμβάνομαι διαφορές όταν κρατάω μια LesPaul Custom των 3.000 ευρώ στα χέρια μου και όταν κρατάω την Epi μου. Απλά θέλω να πω ότι και σε συνθήκες live και σε συνθήκες studio μέχρι σήμερα έχω χρησιμοποιήσει κιθάρες που η αξία τους (κάθε μίας) δεν ξεπερνούσε τα 700 ευρώ και δεν μπορώ να δεχθώ ότι ο ήχος που είχα θα ήταν αναγνωρίσιμα καλύτερος αν μιλούσαμε για όργανα των 3.000

 

Ενώ ας πούμε στους ενισχυτές το καταλαβαίνω πιο ισχυρά...¶λλο πράγμα ρε παιδί μου ο JCM800 (2203) και άλλο ένας ταπεινός Valvestate... ¶λλο ένας αυθεντικός Vox AC30 και άλλο αυτοί οι Valvetronix...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως αν δεν ζήσεις με κάποια όργανα ένα διάστημα, δεν μπορείς να καταλάβεις ουσιώδεις διαφορές.

 

Οι μεγάλες διαφορές κρύβονται στις λεπτομέρεις όμως. Και αυτές πιστεύω πως δικαιολογούν μεγάλες διαφορές στις τιμές.

Ενώ με εξοργίζει η τιμολογιακή πολιτική της Gibson (αυτό πάλι με το προ 3μήνου +22% πώς να το καταπιώ ?), ακόμη με συνεπαίρνει η κατασκευή μιας usa 335, κι ας είναι υποδεέστερη των Heritage, ή ακόμη και των Elitist... αυτό το συγκεκριμένο feeling που έχει η άτιμη είναι μοναδικό,κι ο ήχος της είναι τελείως "δικός της".

 

Ααααααααααααχχχχχχχχχχχ.... :cry: :cry: :cry:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Τι λες για την Ibanez που λέω παραπάνω;; Αν κρίνω από την AF105 τουλάχιστον κουπί δεν θα είναι

 

Όμορφη είναι η ατιμούλα, αλλά η αλήθεια είναι πως αν ήθελα οικονομική 335 μάλλον θα πήγαινα για την Scofield (2ο χέρι πάντα) :D :D

 

http://cgi.ebay.com/Ibanez-John-Scofield-Signature-Model-Guitar_W0QQitemZ270017548113QQihZ017QQcategoryZ113479QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω κι εγω τον πονο μου:

 

1)Fender Sub-sonic

Τι γιατι? Γιατι ειναι telecaster και baritone.

 

2)Danelectro 12-string

Για το απαραιτητο sparkle..

 

3)Godin xtSA

13-pin output,Piezo bridge και απαιχτο neck.

 

4)Fender 57 Stratocaster

Καλη strat με maple fingerboard.

 

5)Yamaha SA503TVL

Σκαφος,P-90's, και υπογραφη του θεου Troy Van Leeuwen.

 

Οσο για την τηλεοπτικη εμφανιση...(πολυ) ωραιες κιθαρες αλλα και πολυ χαμηλα στη μιξη, δεν βρισκετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5)Yamaha SA503TVL

Σκαφος' date='P-90's, και υπογραφη του θεου Troy Van Leeuwen.

 

Οσο για την τηλεοπτικη εμφανιση...(πολυ) ωραιες κιθαρες αλλα και πολυ χαμηλα στη μιξη, δεν βρισκετε??[/quote']

 

(H yamaha σπέρνει !!)

 

Χαίρομαι ειλικρινά που θεωρείς πως στο συγκεκριμένο τηλεοπτικό υπήρχε κάποια μίξη...

 

Εγώ απο την άλλη πλευρά, φεύγοντας απο το κανάλι, είδα λίγο απο το μοντάζ,irked.gif και η άμεση αντίδραση μου ήταν να κατέβω κέντρο και να τσακίσω ένα μουκάλι Gordons που πρόσεξα πως ευγενικό και διακριτικό, μπορούσε εκείνη τη στιγμή να μου δώσει τις απαντήσεις που ήθελα.raving.gif

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

1. Marlin - Sidewinter....lol...

  *Ηταν η πρωτη μου ηλεκτρικη κιθαρα. Ηταν ακριβες αντιγραφο strat, ολοιδιο σωμα, maple μπρατσοταστιερα vintage (αυτο το πιο σκουρο) και αρκετα ευκολοπαιχτη , ολοιδιο headstock, τρεις μονοπηνιοι αλλα με τον neck στραβο και οχι τον bridge σαν τις fender (γι αυτο την γουσταρα, δεν εχω δει αλλη strat στην ζωη μου με ζαβο τον neck). Ηταν τετραπλα μεταχειρισμενη απο αγγλια. Συναρμολογημενη στο χερι. Πρεπει να ηταν ενα μοντελο που εβγαζε ο κιθαριστας των Iron Maiden για καποια περιοδο. Με εναν ξυφια στο 12κατο ταστο. Κλειδια μεκαψες (πρεπει να ηταν κουφια...). Πενταθεσιο επιλογεα, ενα volume, δυο tone (αμφιβαλο ποτε αν ειχε διαφορα στον ηχο, ειτε τα ειχες φουλαρισμενα ειτε οχι). Χορδες στον αερα πατερα, πιο ψηλα απο ακουστικες ηταν. Ηταν αρκετα βαρια. Οταν την πηρα (τσαμπα την πηρα) της ελλειπε και ενα βαγονακι απο το vibrato και ετσι την πηγα για servise, εδωσα 70 αφρο (μαλλον θα ειχα παρει καλυτερη με τοσα λεφτα αλλα δεν ηξερα) και τελικα την πουλησα στον κολλητο μου για 60 αφρο με δωρο την θηκη για να παω στο live των metallica. (πενταπλα μεταχειρισμενη). Το pickguard ηταν αρχικα ασπρο (μπεζ βασικα γιατι δεν πρεπει να εχει καθαριστει ποτε αυτη η κιθαρα), αλλα δεν ειχα τι να κανω και καθε εβδομαδα το εβαφα (με spray, montana gold παλακαλω).

 

  Και θα μου πειτε τωρα γιατι ειναι απο τις αγαμημενες μου...τι να σας πω...καταρχας ειχε απιστευτα καθαρα (δεν ξερω πως, γιατι αλλα ειχε), βρωμικα δεν θελω να το συζηταω, τραγικη ιστορια. Επαιζε πολυ καλα χωρις να ειναι στον ενισχυτη, τον ενιωθα τον ηχο στην κοιλια μου. Γενικα δεν ξερω ειχε ενα κατι, παντα ενιωθα πολυ παραξενα και παραλληλα πολυ ανετα οταν επαιζα μαζι της. (θα την παρω πισω καποτε)

 

2. Ακουστικη απο τον παππου

  *Αυτο εχει ιστορια, λοιπον, εχω μια ακουστικη απο τον παππου μου (συγχωρεμενος). Ειναι περιππου 90 χρονων η κιθαρα (πρεπει να ειναι πιο πολυ αλλα βαζω κατι πανω-κατω). Ειναι αμερικανικη αγορασμενη απο αμερικη(ηταν εξορια στην χουντα και πηγε αμερικη), χειροποιητη κατα παραγγελια και απο τι ξερω πολυ ακριβη κατασκευη. Δεν ξερω ξυλα (δεν ειμαι ειδικος), αναφορικα, εχει εβενο ταστιερα σκετη χωρις σχεδια, εχει multy-ply binding στο σωμα ιδιο με τις ginson custom, εχει κοκαληνα κλειδια και νατ, και εχει και sunburst απο πισω. Παραξενο ειναι πως οι τελειες στην ταστιερα στα πλαινα (πανω δεν εχει) δεν πανε με τον νορμαλ τροπο, εχει τελειες στα ταστα --> 3,5,7,10,12,15,17. Δεν ξερω γιατι, αν μπορει ας βοηθησει καποιος. Το σωμα ειναι jumbo με single cut, εχει και μια τρουπα για βισμα που μπηκε αργοτερα για λογους "εργασιας", ξερετε, δυσκολες εποχες (χωρις μαγνητη, μαλλον τον εβγαλε). Εχει satin finish η ειναι τοσο παλιο που δεν γυαλισει πια, εκτος απο το μπρατσο απο πισω που εχει ενα γυαλιστερο μαυρο πραγμα για να γλυστραει πιο ευκολα το χερι. Η κιθαρα παιζει πολυ καλα σολιστικα και παιζει και απιστευτα με slide (ο granpa επαιζε πολυ σολιστικα και χαβαγια) αργοτερα ηρθαν και τα ακορντα (οπως ειπα και πριν "δυσκολες εποχες"). Ειναι κιθαρα μοναδικη σε ηχο και πολυ δυνατη. Θα ανεβασω σε λιγο καιρο και ξεχωριστο θεμα με φωτο για το που να την παω για την ζωντανεψω και για να ανεβασω και βιντεο να την ακουσετε.

 

3.Gibson Les Paul Standard Traditional

*Την πηρα φετος, ειναι η στανταρ με τα χαρακτηριστικα τα παλια. Weight-relief holes, 57 classic's μαγνητες (φοβεροι), κοκαληνα κρεμ κλειδια, κρεμ binding, maple top, rosewood βραζηλιας ταστιερα, 50's neck (απιστευτα ευκολοπαιχτο), τα ταστα εχουν μπει με αυτο το καινουργιο συστημα υπολογιστη που τα κοβει με ακριβια χιλιοστου, αρκετα βαρια εως πολυ (το οποιο μ'αρεσει να το εχει μια κιθαρα). Δεν εχει ουτε ενα κατασκευαστηκο λαθος. Την πηρα 1500, τωρα την ανεβασαν. Γενικα ειναι απιστευτη η κιθαρα, κατ'εμε πολυ καλυτερη απο την σειρα standard, πολυ ζωντανο οργανο, απιστευτος ογκος και εχει και σκασιματακι και φυσικα κλασσικος les paul ηχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τον Regent στο αντιστοιχο thread για τις 5 μισητες:

 

Ορε μπράβο "νεκρανάσταση" εν μέσω σαρακοστής. ;D

 

Ενα χρυσο φτυαρι παρακαλωωωωω :P

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1: Η Fender Frankenstein Replica (θα την παιξω καποτε που θα μου παει)

 

2: Η Play Loud stratocaster. Απλα δειτε την για να καταλαβαιτε.

 

3: Μια Fender stratocaster 62' Οταν την επαιξα δεν το πιστευα. Βασικα παιζει μονη της.

 

4: Μια ESP 400series strat του 84 που εχω και την εχω κανει σαν του Van Halen. Ενα σκαλη κατω απο την 62'

 

5: Les paul Custom, Aν εμοιαζε με strat θα ηταν τελεια.

 

ειμαι stratocasterας, τι να κανουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου