Προς το περιεχόμενο

Class-D ενισχυτές για κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η παρεξήγηση προέρχεται πιθανότατα από το γεγονός ότι οι περισσότεροι τέτοιοι διαθέτουν κάποιο DSP που ο σκοπός του είναι να μειώνει το θόρυβο και να επεμβαίνει σε συχνότητες.

 

Class-D ενισχυτες συνδυαζονται συχνα και με SMPS (που επισης αποκαλουνται "digital") τροφοδοτικα. Κι εκει μπορει να γλιτωσει κανεις αρκετο βαρος σε σχεση με τα παραδοσιακα θηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Class-D ενισχυτες συνδυαζονται συχνα και με SMPS (που επισης αποκαλουνται "digital") τροφοδοτικα. Κι εκει μπορει να γλιτωσει κανεις αρκετο βαρος σε σχεση με τα παραδοσιακα θηρια.

 

Σωστό, δεν το είχα σκεφτεί.

 

Το θέμα είναι αν θα πειστεί ο κλασσικός παραδοσιακός κιθαρίστας (δηλ. ένα ον λίγο πιο συντηρητικό στη νοοτροπία του από, ας πούμε... τη Θάτσερ) να αλλάξει τον λαμπάτο του με έναν αντίστοιχο Class-D.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό, δεν το είχα σκεφτεί.

 

Το θέμα είναι αν θα πειστεί ο κλασσικός παραδοσιακός κιθαρίστας (δηλ. ένα ον λίγο πιο συντηρητικό στη νοοτροπία του από, ας πούμε... τη Θάτσερ) να αλλάξει τον λαμπάτο του με έναν αντίστοιχο Class-D.  ;)

Genius έχω 2 απορίες!Πρώτον...Θα τελειώσουν όντως οι λάμπες??!!!!! :(

Δεύτερον...Ο Magnum τις προάλλες που έκανες το review είναι class d?Αν ναι, υπάρχει και class d ενισχυτής ο οποίος να έχει..Περισσότερες παραμέτρους?!Γιατί από το να πας σε τέρας λαμπάτο σε ένα κουτάκι με ένα knob...είναι αρχικά δύσκολο!!!! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Genius"... με φώναξε κανείς?  ;D :P

 

To αν θα τελειώσουν ποτέ οι λάμπες εξαρτάται από το αν θα... πάψουν να αρέσουν στο κοινό που τις απολαμβάνει στο music tech (από hi fi μέχρι σε studio εξοπλισμό). Aυτό είναι μια τεράστια συζήτηση που σχετίζεται με τους πρακτικούς, συναισθηματικούς και inspirational δεσμούς που υπάρχουν με αυτές, και που είναι μια σειρά από θρεντ από μόνη της. Προσωπικά πιστεύω πως δεν θα εκλείψουν ποτέ.

 

Τα δυο μικρά της Electroharmonix είναι class D. Δεν είναι ανάγκη να αντικαταστήσουν οτιδήποτε μιας και μπορούν να παίξουν - σε πρώτη φάση τουλάχιστον - ένα άψογο ρόλο πάμφθηνου, πρακτικού και φορητού backup στο σπίτι ή σε συναυλία, χωρίς να εμποδίζεται βέβαια κανείς να τα έχει ως κύρια λύση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Genius έχω 2 απορίες!Πρώτον...Θα τελειώσουν όντως οι λάμπες??!!!!! :(

Δεύτερον...Ο Magnum τις προάλλες που έκανες το review είναι class d?Αν ναι, υπάρχει και class d ενισχυτής ο οποίος να έχει..Περισσότερες παραμέτρους?!Γιατί από το να πας σε τέρας λαμπάτο σε ένα κουτάκι με ένα knob...είναι αρχικά δύσκολο!!!! :o

 

Δηλαδή για να καταλάβω, ποιες περισσότερες παραμέτρους απαιτείς από έναν ΤΕΛΙΚΟ ενισχυτή;  ???

 

Στην πρώτη ερώτηση σου η απάντηση είναι ότι ΦΥΣΙΚΑ και θα τελειώσουν, ήδη έχουν πρακτικά "τελειώσει" από άποψης ποιότητας και όποιος έχει δει στη ζωή του μια και μοναδική NOS λάμπα το καταλαβαίνει αμέσως.  ;D Οι μόνες αγορές που συντηρούν την παραγωγή λυχνιών είναι πλέον η... κιθαριστική και αυτή του hifi (εξίσου βαρεμένοι καταναλωτές και στις δύο...). Καμμία σχέση με πριν από 15-20 χρόνια, που το 99.9% της παραγωγής πήγαινε σε στρατιωτικές εφαρμογές (ήδη τότε για κάλυψη συντήρησης legacy υλικού, σήμερα πλέον είναι ΟΛΑ solid state).

 

Για να επανέλθω στο δεύτερο, ένα πρακτικό παράδειγμα: θα ήθελα πάρα πολύ κάποιος να βάλει δίπλα δίπλα έναν Ceriatone Overtone (Dumble clone) και έναν από τους καινούργιους Ethos OD amps.

 

Και οι δύο επιχειρούν να πετύχουν το ίδιο πράγμα. Ο πρώτος ζυγίζει δεν ξέρω πόσα κιλά και κοστίζει αρκετά πάνω από 1000 ευρώ. Ο δεύτερος φαντάζομαι θα είναι καναδυό κιλά με το τροφοδοτικό, έχει μέγεθος μεγάλου πεταλιού και θα κοστίζει πιστεύω κανα 700άρι στην Ευρώπη. Προς το παρόν ο Ethos είναι ο μόνος ενισχυτής που γνωρίζω (για κιθάρα) που είναι "πλήρης" και διαθέτει class-D τελικό. Θα μπορούσε όμως θαυμάσια στο ίδιο μέγεθος και φιλοσοφία, να φτιαχτούν Marshall, Boogie, Fender, κλπ "flavors" ή κάτι τελείως πρωτότυπο.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη ερώτηση σου η απάντηση είναι ότι ΦΥΣΙΚΑ και θα τελειώσουν, ήδη έχουν πρακτικά "τελειώσει" από άποψης ποιότητας και όποιος έχει δει στη ζωή του μια και μοναδική NOS λάμπα το καταλαβαίνει αμέσως.  ;D

 

Τι καταλαβαίνει αμέσως?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καταλαβαίνει αμέσως?

 

Τη διαφορά, τουλάχιστον στην ποιότητα κατασκευής, με τις "φρέσκιας παραγωγής".

 

Ξαναλέω: το ότι θα σταματήσει κάποια στιγμή (πιθανολογώ μέσα στα επόμενα 10 χρόνια) η παραγωγή λυχνιών, είναι τόσο σίγουρο όσο και ο θάνατος.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Class D, T, λάμπες.

 

Έχω παίξει και έχω ακούσει και κατέχω (και ετοιμάζω κι άλλον) και από τα 3 στρατόπεδα.

Δεν ακούγονται το ίδιο ΑΚΟΜΑ. Οι class D όμως εξελίσσονται ραγδαία και επιφυλάσσουν και άλλες εκπλήξεις.

Αν μη τι άλλο, για το μπάσο μου δεν τον αλλάζω (Class D τελικός με class A tube preamp)  ;)

 

Για τις λυχνίες τα ίδια λέγανε και πριν 20 χρόνια.

Και για το βινύλιο.

Εγώ δεν λέω τίποτα.

Παρακολουθώ και απολαμβάνω τις εξελίξεις σύμφωνα με τα γούστα μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζω να βλέπω την αλήθεια.... ;D

Βοηθείστε με απαντώντας μου 2 ακόμη ερωτησούλες....

Αρχικά, η χρήση class D ενισχυτών περιορίζεται μόνο σε καμπίνες κιθάρας ή και σε ουδέτερα ηχεία?(δεν αναφέρομαι φυσικά στα ηχεία του καφενείου!)

Τέλος, πόσοι class D προσφέρονται αυτή τη στιγμή για δοκιμή και δεν είναι ethos για να τους αποκτήσεις όταν πατήσεις τα 70??!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ΤGL: Διαφωνώ και στα δυο που σημείωσες... στο πρώτο έχω τη γνώμη πως οι διαφορές είναι μικρές και συνήθως δύσκολο να γίνουν διακριτές (και όταν γίνονται δεν είναι όλες καλύτερες αλλά μερικές), αν και στο δεύτερο όντως λέω πως το "ποτέ" είναι μια λέξη που δεν θα έπρεπε να υπάρχει σε κανένα λεξιλόγιο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου