Προς το περιεχόμενο

απορίες ηχογραφησης με πυκνωτικό (ενταση)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.

Νεος στις ηχογραφήσεις καθε φορα αντιμετωπιζω προβληματα. Αφου μαλλον ελυσα τα προβληματα με τις εισοδους και εξοδους της καρτας μου...

 

Η ερωτηση μου : (αν και εχω δει πολλα θεματα παρομοια) μιας και ακομα δεν εχω καταλαβει τι πρεπει να κανω...

Εχω πυκνωτικο μικρόφωνο και με αυτο ηχογραφω και οργανα και φωνη (μπουζουκι κιθαρα)

Θελω να ρωτησω ποσο κοντα πρεπει να βαζω το οργανο στο μικροφωνο.

Εκανα δοκιμη με αποσταση περίπου 40 εκατοστα και για να γραψει δυνατα επρεπει να βαλω την ενταση στο μεγιστο (απο την καρτα ήχου). Ετσι επιανε και αρκετο θορυβο. Κανω κατι λαθος ή πρεπει να το εχω πολυ πιο κοντα;

Οταν ανοιγω audio καναλι, στα αριστερα εχει και εκει επιπεδο εντασης. Ποσο πρεπει να είναι αυτο; Τωρα το εβαλα στο μεγιστο για να γραψει δυνατα (6,02) Μαλλον λαθος ετσι;

 

Σιγουρα εχουν απαντηθει καποια απο αυτα αλλα δεν εχω βγαλει ακρη ακομα...

Σιγουρα χρειαζομαι μαθηματα...

Ευχαριστω και πάλι για τη βοηθεια...

 

edit

Γενικά πως καταλαβαίνω οτι η ενταση που ηχογραφω είναι η σωστη. Δεν εννοω συγκριτικα με τα αλλα οργανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αρχικα...

 

1)τι καρτα ηχου εχεις? Και με τι προγραμμα δουλευεις? Ποιο μικροφωνο (αν και δν εχει τοση σημασια το μικροφωνο)?

 

2)Οταν ηχογραφεις με το μικροφωνο μν ξεχνας να αναψεις το phantom power

 

3)Αν και 40 εκατοστα ειναι αρκετα μακρια πιστευω, κανονικα θα επρεπε να το πιανει το μικροφωνο το οργανο... Για το τι αποσταση "πρεπει" να εχει το μικροφωνο απο τν κιθαρα / μπουζουκι για καλυτερα αποτελεσματα ψαξε στο νοιζ θα λεει... Παντως για ακουστικη κιθαρα (και μαλλον και για μπουζουκι) μια συνηθισμενη και αποτελεσματικη λυση ειναι να κοιταει το μικροφωνο αναμεσα απο το ηχειο και το 12ο ταστο σε αποσταση 8-15 εκατοστα... Βεβαια ειναι και αναλογα τι συχνοτητες θες να τονισεις και αναλογα τι προτιμας εσυ

 

4) Καλυτερα (πιστευω) να μν πειραζεις τα μαστερ των tracks ΤΟΣΟ πολυ! Αμα ειναι ολα τα οργανα στην ιδια ενταση και μετα απλα στο μιξαρισμα θες να τονισεις καποιο περισσοτερο οκ.

 

5) καταλαβαινεις οτι η ενταση ειναι "σωστη" οταν η κυματογραμμη που σχηματιζει ο ηχος στο προγραμμα σου δεν ειναι ουτε πολυ μικρη ουτε ενα τεραστιο κυμα χωρις διαβαθμισεις (λιγο λαθος το εξηγησα μαλλον) σου παραθετω φοτο για να καταλαβεις

 

Untitled.jpg

 

(μια προχειρη φοτο σε ενα ερασιτεχνικο προγραμμα (Power Sound Editor). Οπως βλεπεις το κομματι που εχω ειναι στερεοφωνικο. Η κυμματογραμμη αμα περασει τις κοκκινες γραμμες που εχω τονισει τοτε αρχιζει και παραμορφωνει λογω της υψηλης εντασης. Γενικα ειναι λιγο προχειρη η απαντηση μου τωρα... Οταν μου πεις ποιο προγραμμα εχεις κατι καλυτερο θα κανουμε)

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλα φίλε μου

το cubase sx3 χρησιμοποιω μαζί με την καρτα saffire

 

Focusrite_Saffire_FireWire_Audio_Interface.jpg

 

μικρόφωνο β1 αν θυμαμαι καλα (δεν το εχω αυτη τη στιγμή μπροστα μου)

το phantom power το εχω αναμμένο

 

μαλλον φταίει η αποσταση . ειναι μεγαλη διαφορα τα 40 απο τα 8-15 που προτείνεις...

θα το δοκιμασω αυριο.

Χιλια ευχαριστω.

 

Να σε ρωτησω κατι μιας και σε βρηκα...  ;D

 

Το mono η stereo που διαλεγω οταν ανοιγω καναλι εχει να κανει απο ποσα μικρόφωνα θα γραψω ετσι; Ενα ή δυο και οχι αν το καναλι θα είναι στερεο ή μονοφωνικο οταν γίνει το τελικο τραγουδι. Σωστα; Οποτε εφοσον εχω ενα μικρόφωνο θα πρεπει να βαζω παντα μονοφωνικο καναλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε οπως λες να δουμε αν οντως ειναι λογω αποστασης και θα δουμε. Τα πυκνωτικα ειναι αρκετα ευαισθητα και μπορουν να πιασουν αρκετους ηχους απο μακρια...

 

Περι μονο / στερεο ναι ετσι οπως τα λες ειναι. Αμα εχεις ενα μικροφωνο δν θα γραψεις με στερεο αλλα πιστευω πως ακομα και οταν εχεις 2 μικροφωνα (π.χ ενα δυναμικο κοντα σε ενισχυτη κιθαρας και ενα πυκνοτικο λιγο πιο μακρια) για να πιανουν διαφορες συχνοτητες και "χρωματα" ουτε τοτε θα χρησιμοποιησεις στερεο. Στερεο θα σου χρειαστει αμα ηχογραφησεις π.χ κανενα midi. Αυτα που σου λεω δεν ξερω αμα ειναι ολοσωστα γιατι και εγω τωρα μαθαινω αλλα απο οτι εχω διαβασει αυτα μου ερχονται στο μυαλο...  ::)

 

Οφ τοπικ. Εσυ ησουν που ειχες ενα θεμα και απο την αριστερη εξοδο ακουγοτανε πιο χαμηλα στα μονιτορ ο ηχος? Αν ναι, φτιαχτηκε? :P

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τοποθετημένο το μικρόφωνο στο τέλος της ταστιέρας και σε απόσταση 15-16cm νομίζω θα είσαι μια χαρά!Προσπάθησε βέβαια να μην είναι ακριβώς πάνω στην τρύπα της κιθάρας!

 

Αυτός είναι ένας από τους τρόπους ηχογράφησης ακουστικής κιθάρας και αρκετώ ακόμα ακουστικών εγχόρδων(και μάλλον ο πιο συνηθισμένος)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω για τις απαντησεις...

Θα τα δοκιμασω και αυτα

 

ΥΓ Οχι δεν ημουν εγω. Εγω ειχα ανοιξει θεμα (πριν 5-6 μερες) γιατί δεν μπορουσα να ρυθμίσω τις εισοδους και τις εξοδους. Δεν ειχα καθολου ήχο στα ακουστικα και γενικοτερα τα είχα κανει μπαχαλο...  Τελικα τα καταφερα...

 

Χιλια ευχαριστω και παλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου