Προς το περιεχόμενο

Korg R3 or microkorg???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι κιθαριστας...αλλα γενικα  μου αρεσει ο πειραματιμος.τα παω επισης καλα με τα πληκτρα.παιδια υπαρχει σοβαρο διλημμα, και τα δυο synth φαινονται καταπληκτικα.Γνωριζω τις τεχνολογιες που ''φορανε'' και πιστευω στα λεφτα τους εκαστως ειναι ανικητα!!

δεν εχω δοκιμασει τιποτα απο τα 2 για να εχω γνωμη.οτι εχω ακουσει ειναι απο τα videos.

Θα ηθελα να με βοηθησετε 1ον στο πιο απο τα δυο θα με βοηθουσε περισσοτερο στα παιξιματα μου(electro pop-rock, acid rock,....floydοrock)..

βασικες διαφορες τους ειναι σιγουρα η τιμη τους, microkorg-->370 , R3-->560 τα πληκτρα τους microkorg (μικρα πληκτρα) R3 (κανονικα), to R3 εχει την δυνατοτητα να συνδεθει με usb και να σεταρεις τους ηχους σου, οπως και να κατεβασεις διαφορους synth-classic ηχους.

εχετε υπ'οψιν σας οτι ειμαι κιθαριστας!!!

οποιος εχει μια ιδεα για τα παραπανω θα την δεχομουνα ευχαριστως!!!

καληνύχτα χιονάθρωποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα προτιμούσα το Alesis Micron. Είναι ενα απο τα καλύτερα φθηνα συνθς. Μετά θα κοιτούσα και το Akai Miniak. Kαι ίσως το Roland Sh201.

 

Καταπληκτικά δεν ξερω αν είναι τα Korg, εμενα μου φαίνονται ακριβά :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 560 ευρώ (+ λίγο παραπάνω) μπορείς να βρείς και το KORG X50 που έχει 61 πλήκτρα. Βασικός ανταγωνιστής του είναι το roland sh201. To θέμα είναι αν σου αρέσουν οι ήχοι που έχουν. Επειδη είμαι κάτοχος του KORG X50 μπορώ να σου πω τα εξής. Πολλά εφφέ, πολύ μεγάλη ποικιλία ήχων, drums κλπ, το κλαβιέ ΔΕΝ είναι το καλύτερό του σημείο (αλλά συνηθίζεται), αρκετά ελφρύ, πολύ portable, εγώ είμαι ευχαριστημένος, δεν το μετάνιωσα. Οι ήχοι του ανήκουν, θα τολμήσω να πω (ελπίζω να μην φάω ξύλο), στη νέα γεννιά ήχων της KORG, δηλαδή στα αυτιά μου λίγο πιο digital (οι παλιοί ήταν πιο ογκώδης).

 

Βασικό κριτήριο για μενα ήταν το συνθι να έχει τουλάχιστον 5 οκτάβες. Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί (και εγώ αρχάριος είμαι) λίγο πιο σοβαρά με πλήκτρα, οτιδήποτε κάτω από 5 οκτάβες προσωπικά θεωρώ πως δεν θα είναι αρκετό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα προτιμούσα το Alesis Micron. Είναι ενα απο τα καλύτερα φθηνα συνθς. Μετά θα κοιτούσα και το Akai Miniak. Kαι ίσως το Roland Sh201.

 

Καταπληκτικά δεν ξερω αν είναι τα Korg, εμενα μου φαίνονται ακριβά :-\

 

ειχα κολλησει εδω και καιρο με τα korgακια...ειναι αρκετα ενδιαφερον παντως οι προτασεις σου, το alesis Μου φεναιται οχι και τοσο πλουσιο ηχητικα (νομιζω).To akai ειναι πιο κοντα στα γουστα μου!Ap'oti καταλαβες απο αναλογικα synth δεν εχω ιδεα.μονο αρμονια ειχα..

καληνύχτα χιονάθρωποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 560 ευρώ (+ λίγο παραπάνω) μπορείς να βρείς και το KORG X50 που έχει 61 πλήκτρα. Βασικός ανταγωνιστής του είναι το roland sh201. To θέμα είναι αν σου αρέσουν οι ήχοι που έχουν. Επειδη είμαι κάτοχος του KORG X50 μπορώ να σου πω τα εξής. Πολλά εφφέ, πολύ μεγάλη ποικιλία ήχων, drums κλπ, το κλαβιέ ΔΕΝ είναι το καλύτερό του σημείο (αλλά συνηθίζεται), αρκετά ελφρύ, πολύ portable, εγώ είμαι ευχαριστημένος, δεν το μετάνιωσα. Οι ήχοι του ανήκουν, θα τολμήσω να πω (ελπίζω να μην φάω ξύλο), στη νέα γεννιά ήχων της KORG, δηλαδή στα αυτιά μου λίγο πιο digital (οι παλιοί ήταν πιο ογκώδης).

 

Βασικό κριτήριο για μενα ήταν το συνθι να έχει τουλάχιστον 5 οκτάβες. Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί (και εγώ αρχάριος είμαι) λίγο πιο σοβαρά με πλήκτρα, οτιδήποτε κάτω από 5 οκτάβες προσωπικά θεωρώ πως δεν θα είναι αρκετό.

 

 

Εχεις δικιο για τις οκταβες!!καλα τα mini και τα Micro αλλα σε περιοριζουν.Μου αρεσε πολυ το korg x50!!!παρα πολυ...ακριβο ομως ρε γαμωτο!κιθαριστας ειμαι, και η βασικη μου κιθαρα κανει 650 ευρω..οταν λες για το κλαβιε του, τι εννοεις?τα πληκτρα του?η αισθηση που εχουν?

καληνύχτα χιονάθρωποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο για τις οκταβες!!καλα τα mini και τα Micro αλλα σε περιοριζουν.Μου αρεσε πολυ το korg x50!!!παρα πολυ...ακριβο ομως ρε γ***το!κιθαριστας ειμαι, και η βασικη μου κιθαρα κανει 650 ευρω..οταν λες για το κλαβιε του, τι εννοεις?τα πληκτρα του?η αισθηση που εχουν?

 

Ναι, αλλά εφόσον είσαι κιθαρίστας μάλλον δεν θα καταλάβεις καμια διαφορά στο κλαβιέ :). To πήρα και εγώ πριν λίγο καιρό που αποφάσισα (μετά 10 χρόνια απουσίας) να ασχοληθώ ξανά με τη μουσική. Σκέψου ότι και οι 5 οκτάβες μου φαίνονται οριακές.  Το X50 είναι νομίζω μια πολύ καλή entry λύση για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει αλλά και να προχωρήσει λίγο στα πλήκτρα. Εγώ ακόμα δεν αξιοποιώ ούτε το 50% των δυνατοτήτων του. Κοίτα να δεις, αν μπορείς να διαθέσεις λίγα παραπάνω χρήματα από το budget σου, καλό είναι να πάρεις -γνώμη μου- με 5 οκτάβες. Γιατί αν προχωρήσεις λίγο, θα λες "ρε π..... μου δεν έδινα τότε 80-100 ευρω παραπάνω"... Και εγώ με κιθάρα ασχολούμε περισσότερο και η δική μου είναι της τάξης των 500 ευρώ (να μην σου πω παρακάτω).

Ας περιμένουμε όμως να δούμε και τι θα πουν οι πληκτράδες του forum.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε το R3 και θα με θυμηθεις!!!

φτιαχνεις τον ηχο οπως θες εσυ και μπορεις να τον αποθηκευσεις

 

το μικροκοργκ το εχει ενας φιλος μου και ειναι επισης πολυ καλο!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειαζεσαι ηλεκτρονικους ήχους (μονο τετοιους εχουν τα 2 korg και αυτα που ανεφερα), τοτε οι 5 οκταβες είναι πολλές. Ασε που λίγα υπαρχουν και αυτα κοστιζουν πανω απο 2 χιλιαρικα (Andromeda, DSI Poly Evolver & Prophet 08).

 

Με το Χ50 πας σε κάτι πιο γενικό και χανεις στα επιμέρους.

 

Δεν ξερω τι εννοεις "οχι τόσο πλουσιο ηχητικά", αλλα μάλλον κάνεις λάθος. Μπορεις να κανεις ότι και με τα korg (πλην του vocoder) και μαλιστα κατα τη γνωμη μου με περισσότερη ποιοτητα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειαζεσαι ηλεκτρονικους ήχους (μονο τετοιους εχουν τα 2 korg και αυτα που ανεφερα), τοτε οι 5 οκταβες είναι πολλές. Ασε που λίγα υπαρχουν και αυτα κοστιζουν πανω απο 2 χιλιαρικα (Andromeda, DSI Poly Evolver & Prophet 08).

 

Με το Χ50 πας σε κάτι πιο γενικό και χανεις στα επιμέρους.

 

Δεν ξερω τι εννοεις "οχι τόσο πλουσιο ηχητικά", αλλα μάλλον κάνεις λάθος. Μπορεις να κανεις ότι και με τα korg (πλην του vocoder) και μαλιστα κατα τη γνωμη μου με περισσότερη ποιοτητα.

 

 

 

 

σιγουρα κανω λαθος...!η ποιοτητα ομως που λες που μπορει να οφειλεται?

....φιλοι μου συνοδοιποροι κοντευω να τρελαθω...τελικα η μουσικη ειναι πρεζα.δηλωνω addicted!θα προσπαθησω να δοκιμασω οσα μπορω αλλα μενω γιαννενα και εικονικα - αναλογικα synth δεν εχει κανενας!!εχω κλεισει σιγουρα 12 ωρες ακουγοντας demos στο net...οποιος αλλος εχει να πει ας το συνεχισει παρακαλω ...οι εμπειριες σας θα βοηθησουν

καληνύχτα χιονάθρωποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ποιοτητα ομως που λες που μπορει να οφειλεται?

 

 

Καλή ερωτηση :) Τεχνικά δεν εχω ιδέα που οφείλεται. Βρισκώ ομως τον ήχο του Alesis πολυ ωραίο και γλυκο. Εχει να κανει με διαφορα θέματα, κυριως αναφέρομαι στην συμπεριφορά των φιλτρων.

 

Ειδικά για floydorock θα το προτιμουσα απεναντι απο τα Korg. βεβαια χανει παρα πολυ σε realtime ελεγχο.

 

Απλά σε σχέση με τα korg, εχει εναν πιο 70's προσανατολισμο.

 

Για παραδειγμα, δε θα σου πρότεινα για floyd το roland sh-201. Ο ηχος του γινεται υπερβολικα bright, σε αντίθεση με το alesis.

 

Είναι μεγαλη κουβεντα, μακαρι να μπορουσες να τα ακουσεις από κοντά.

 

Βεβαια, ίσως μπαίνουμε και σε πολυ λεπτομερειες. Δεν είναι ότι α σε απαγοητευσει, οποιο και να παρεις. Μια χαρα θα τα χρησιμοποιουσα ολα αυτα, και τα korg. Εχει το καθενα τη χαρη του και είναι πολυ πιθανο, αυτο που θα παρεις, να το αγαπησεις οταν μαθεις τον ηχο του ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου