Προς το περιεχόμενο

Korg R3 or microkorg???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ ωραιο αυτο που ειπες στο τελος neeq!οτι οποιο και να παρω θα αγαπησω το ηχο του...συμφωνω απολυτα.ολα εχουν την χαρη τους, και εγω ξεκιναω απο το μηδεν.το μονο που με ενδιαφερει ειναι ο πειραματισμος με στοιχεια 70's & 80's οπως πολυ σωστα επισημανες..

καληνύχτα χιονάθρωποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ακριβώς. Και οι τρείς εταιρείες έχουν μια δικιά τους, ας μου επιτραπεί να την ονομάσω, "χροιά" στους ήχους τους. Πρέπει να ακούσεις για να δεις τι σου αρέσει καλύτερα. Βέβαια αν δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα τότε περιορίζεσαι στα demo στο internet και στις απόψεις των χρηστών. Εγώ πάντως θα έλεγα πως το KORG X50 που έχω έχει καλούς ήχους με μια digital χροιά σε κάποιους. Βέβαια, διαθέτει μια "δεξαμενή" με 512 ήχους αν θυμάμαι καλά (κάποιοι μοιάζουν μεταξύ τους) οπότε, ειδικά για μένα που τώρα ξεκινάω να εμβαθύνω σιγά σιγά (στον λιγοστό χρόνο που έχω) τι να πρωτοακούσω.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, αν κάποιος δεν είναι πολύ επαγγελματίας, νομίζω ότι δεν πρέπει να περιοριστεί μόνο στους ήχους. Άλλωστε μέσω λογισμικού μπορείς να τους πειράξεις ή και να κατεβάσεις κι άλλους από το ιντερνετ. Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο και το χάος που επικρατεί από synthesizers κατέλειξα τελικα στο KORG με πιο απλά-πρακτικά κριτήρια. Τις 5 οκτάβες,την  πολύ εύκολη φορητότητα (ιδανικό μέγεθος και αρκετά ελαφρύ) και τις αρκετές γενικές δυνατότητες.  Επίσης για entrly level όργανο διάβασα γενικά καλές κριτικές οπότε και το πήρα. Σε 2-3 χρονάκια βλέπουμε ξανά. Εναλλακτικά σκεφτόμουν το Roland SH 201.

 

Στο μυαλό που πάντα είχα και το εξής. Ότι αν θέλω να γράψω ένα τραγούδι, τότε θα το κάνω μέσα από λογισμικό στο PC, οπότε τον ήχο μπορώ να τον πειράξω λίγο. Επίσης είχα διαβάσει ότι μπορείς να κατεβάσεις και έτοιμους ήχους, οπότε προχώρησα πέρα από αυτό και τελικά αποφάσισα με τα κριτήρια που ανε΄φερα παραπάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου