Προς το περιεχόμενο

"Κυκλικο" panαρισμα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ καταλαβα πως γινεται το δεξια-αριστερα panning αλλα το "κυκλικο"? Θελει plug-in?

 

σου απαντησε το παιδι παραπανω

 

 

Παιδιά αυτό γίνετε πολύ εύκολα με automation στο panning!  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε... Εμενα οταν μου λεει automation στο panning μου βγαζει πως μεσω του pencil μπορεις να panαρεις εσυ οπως θες οποια στιγμη θες ΑΛΛΑ για δεξια και αριστερα! Αμα παραβλεπω κατι συγχωρεστε με (πολυ dramatic ακουστηκε αυτο :P) αλλα ειμαι καινουργιος!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξοικειώσου πρώτα με τα βασικά όπως stereo pan και automation και τα πιο εξηζητημένα εφέ τα βλέπεις αργότερα ειδικά όταν όπως μας λες δεν μπορείς να χρησιμοποιείς αλλα plug in στο DAW σου.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κυκλικό θα πρέπει να παίξεις κ με την ένταση! Δηλαδή αν θες μία φωνή να ξεκινάει από δεξιά κ να κάνει κύκλο προς τα αριστερά κ να καταλήξει πάλι δεξιά,θα πρέπει με panning να την βάλεις τέρμα δεξιά κ σιγά-σιγά να πηγαίνει αριστερά! Μόλις φτάσει τέρμα αριστερά,θα αρχίσεις να χαμηλώνεις αριστερά κ να δυναμώνεις δεξιά!!  :)

 

Κ αν θες να δώσεις βάθος στην κίνηση αυτή,θα πρέπει να βάλεις κ reverb!

 

Αυτά όσο αφορά το χειροκίνητο. Plugin υπάρχει αλλά δεν θυμάμαι να σου πω πιο.

 

Αλλά όπως είπε κ ο loki,εξοικειώσου πρώτα με τα βασικά...  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αρκετά χρόνια είχε βγάλει η Roland ένα "πράγμα" το οποίο έκανε 3D effects. Το ένα όργανο δεξιά πάνω, το άλλο αριστερά πίσω κλπ. Νομίζω ότι το είχε χρησιμοποιήσει ο Στέφανος Κορκολής σε κάποιον από τους σόλο δίσκους της εποχής των επιτυχιών του - το ανέφερε στις σημειώσεις του δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LoKi Το ξερω οτι θελει χρονο και δουλεια η ηχογραφηση απλα ρωταω επειδη "χρειαζεται" να κανω αυτο το εφε τωρα σε ενα κομματι και ρωτουσα αμα υπαρχει τροπος να γινει περα απο χειροκινητα...

 

@Tribal Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου μαλλον κατι τετοιο οπως μου το ειπες θα κανω!

 

@Jet72 εψαξα αλλα δν βρηκα τιποτα... Αμα βρεις / θυμηθεις πες μου! :)

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου