Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Bridge pickup;


Aggelos22i

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια εχω μια ερωτηση που με απασχολει λιγο καιρο και θελω να την κανω για να ησυχασω. Παιζω με κατι φιλους (τυμπανα-μπασο) ροκ και μερικα hard rock κομματια ολα καλα με αυτα αλλα αν παιξουμε κατι πιο βαρυ σε στιλ Sabbath π.χ. οταν χρησιμοποιω τον bridge μαγνητη της Fender (am special) νομιζω πως χρειαζομαι κατι πιο hot! το θεμα ειναι οτι δεν θελω να αλλαξω mid και neck μαγνητες γιατι εχουν πολυ ωραια καθαρα και σκεφτηκα μηπως θα αξιζε να βαλω εναν δυπλο σε μεγεθος μονου στη θεση του παρoντος bridge αξιζει η πεταμενα λεφτα; δεν θα με πειραζε να βαλω και μονο hot rails απο αλλη fender αλλα ακουσα πως ο διπλος σε μεγεθος μονου εχει περισσοτερα γκαζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για τσέκαρε αν είναι αυτό που ζητάς, είναι passive οπότε δε θα χρειαστείς επιπλέον καλωδιώσεις για μπαταρίες κλπ. Ο συγκεκριμένος στο βίντεο είναι ο S-4 αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος σε κάποιο κατάστημα παρά ο S-3 ο οποίος κάνει την ίδια δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυνατος! πιστευω με κατι τετοιο τα καλυπτω ολα εξαλλου εχω μεταλλοκιθαρο απλα γουσταρω περισοτερο την στρατ..! ευχαριστω fotaraslynch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πας σε ενα μαστορα να σου βαλει ενα ποντεσιομετρο πους πουλ που οταν το τραβας θα καλωδιωνωνται σε σειρα οι μαγνητες σου και θα εχεις ηχο χαμπακερ χωρις να αλλαξεις μαγνητες, απλα μονο θα πειραξει τη συνδεσμολογια - καλωδιωσεις. οταν το πους πουλ ειναι στη θεση την κανονικη θα εχες τους κανονικους στοκ ηχους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πας σε ενα μαστορα να σου βαλει ενα ποντεσιομετρο πους πουλ που οταν το τραβας θα καλωδιωνωνται σε σειρα οι μαγνητες σου και θα εχεις ηχο χαμπακερ χωρις να αλλαξεις μαγνητες, απλα μονο θα πειραξει τη συνδεσμολογια - καλωδιωσεις. οταν το πους πουλ ειναι στη θεση την κανονικη θα εχες τους κανονικους στοκ ηχους.

 

 

  Κι αυτό γίνεται! Είναι καλή ιδέα και το έχω κάνει d.i.y. σε μερικές στρατ μου με μονούς. Δίνει 2 extra ήχους πέρα απ τους στοκ strat, με ένα fat και πιο δυνατό output σαν PAF διπλό με μπόλικες μπάσες-μεσαίες για πιο rock καταστάσεις. "Μπουκώνει" λίγο αλλά μάλλον αυτό είναι αναγκαίο κακό για έξτρα γκάζι και output.

  Υπάρχει και τρόπος να μη βάλεις καν push-pull pot και απλά να χρησιμοποιήσεις τα pots της strat σου. Το ένα tone ως series-στοκ blend και το άλλο tone ως master tone που δουλεύει για όλους τους μαγνήτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πας σε ενα μαστορα να σου βαλει ενα ποντεσιομετρο πους πουλ που οταν το τραβας θα καλωδιωνωνται σε σειρα οι μαγνητες σου και θα εχεις ηχο χαμπακερ χωρις να αλλαξεις μαγνητες, απλα μονο θα πειραξει τη συνδεσμολογια - καλωδιωσεις. οταν το πους πουλ ειναι στη θεση την κανονικη θα εχες τους κανονικους στοκ ηχους.

 

 

Ωραια ιδεα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μου αρεσε αυτη η ιδεα(της σειριακης συνδεσης των 2 μαγνητων),ξερει καποιος να μου πει αν παιζει ρολο αν ο μεσαιος μαγνητης ειναι rwrp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μου αρεσε αυτη η ιδεα(της σειριακης συνδεσης των 2 μαγνητων),ξερει καποιος να μου πει αν παιζει ρολο αν ο μεσαιος μαγνητης ειναι rwrp?

 

Ο middle pickup μπαίνει σε σειρά με το bridge ή neck συνήθως σε αυτό το series wiring. Αν είναι σε φάση με τους άλλους (δηλ. σε rwrp σύνδεση), τότε θα ακουστεί μια χαρά ως humbucker όταν μπει σε σειρά, χωρίς hum και με μεγαλύτερο output.

Εάν δεν είναι rwrp ο middle, τότε θα έχει hum σε σειρά με τους άλλους ή/και θα ακουστεί out of phase.

Τα παραπάνω εξαρτώνται και απ' το εκάστοτε wiring και σετ μαγνητών φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου