Προς το περιεχόμενο

Χρηστος Ανεστοπουλος Group


marooned

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα πολυ ωραιο live που βρεθηκα προσφατα για την παρουσιαση της νεας τους δουλειας

 

Christos Anestopoulos Group highlights (second part) from Dancarte live 5-2-2012

 

 

Christos Anestopoulos Group highlights (first part) from Dancarte live 5-2-2012

 

 

Κιθαρα - Χρηστος Ανεστοπουλος

Σαξοφωνο - Σταυρος Μανθος

Μπασσο - Αλεξης Μαχαιρας

Τυμπανα - Τακης Ντιλιος

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε μου κάτι (απευθύνομαι στους Noizάδες), όταν παίζουν τούτι ο κιθαρίστας και ο σαξοφωνίστας είναι στο pitch? Αν είναι, τότε μάλλον φταίει το λαχανόρυζο που έφαγα.

 

Α! ρε Terje Rypdal έχεις φανατικούς οπαδούς ακόμη και στην Ελλάδα.

 

 

Υ.Γ. Δεν τη βρήκα, αλλά τι να κάνουμε, θα το ξανακούσω αύριο που ελπίζω να 'χω μακαρόνια με κιμά. :)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τη βρήκα, θα με ενδιέφερε να ακούσω κι άλλα δικά τους.

 

@ Nestor : ναι μου ακούγονται κι εμένα εκτός pitch στο τούτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ τη βρήκα, θα με ενδιέφερε να ακούσω κι άλλα δικά τους.

 

Αλλο ενα απο την συναυλια το οποιο νομιζα ειχα βαλει.

 

Christos Anestopoulos Group highlights (third part) from Dancarte live 5-2-2012

 

Αυτη ειναι η πρωτη δουλεια αυτου του σχηματος αποσο γνωριζω.

Υπαρχει παλιοτερος δισκος απο τον κιθαριστα οπου μερικα απο τα κομματια μπορουν να βρεθουν στο http://www.myspace.com/hristosanestopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε μου κάτι (απευθύνομαι στους Noizάδες), όταν παίζουν τούτι ο κιθαρίστας και ο σαξοφωνίστας είναι στο pitch? Αν είναι, τότε μάλλον φταίει το λαχανόρυζο που έφαγα.

 

Α! ρε Terje Rypdal έχεις φανατικούς οπαδούς ακόμη και στην Ελλάδα.

 

 

Υ.Γ. Δεν τη βρήκα, αλλά τι να κάνουμε, θα το ξανακούσω αύριο που ελπίζω να 'χω μακαρόνια με κιμά. :)

Να πω την αλήθεια την βρήκα λιγο με το πρώτο κομμάτι ισως και γιατι φανταζόμουν τον.. Rypdal

  Ναι στο τουτι ηταν εκτος τονου καπου στη χαραμάδα, παιζω χρόνια με σαξοφονίστα και δεν ήμαστε ποτέ καλοκουρδισμένοι!!!

Αναλογα με τη θερμοκρασια του οργάνου ειναι και ο τόνος, βεβαια οι πολύ καλοί sax Ο φονίστες το φέρνουν στο τονο με το φύσημα.

Δεν ξερω αν εχεις παρατηρήσει τον Garbarek που αλλάζει σαξόφωνο απο τενορο σε σοπράνο απο κομμάτι σε κομμάτι τα φυλάει παντα στη θήκη πρόχειρα να μην του κρυώσουν..

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς OP τα ξερεις τα παιδια που παιζουν ?

πιο συγκεκριμενα - τον μπασιστα τον ξερεις ?

 

on topic

not my cup of tea but.....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγοντας το τρίτο κλιπ βρισκω αρκετά ενδιαφέρουσα την αποψη τους, Μπράβο.

Δεν ειναι πολύ δεμένοι, κατι που χρειάζεται σε αυτες τις εναλλαγές στο ρυθμό.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς OP τα ξερεις τα παιδια που παιζουν ?

πιο συγκεκριμενα - τον μπασιστα τον ξερεις ?

 

on topic

not my cup of tea but.....

 

Γνωριζω τον κιθαριστα , τα υπολοιπα παιδια τα γνωρισα την ημερα του live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το κομμάτι στο πρώτο βίντεο μου ακούστηκε ως διασκευή του 'my funny valentine'. Ισχύει; Παρεπιπτόντως, μ'αρέσει πολύ αυτή η κιθάρα ως ήχος και παίξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια την βρήκα λιγο με το πρώτο κομμάτι ισως και γιατι φανταζόμουν τον.. Rypdal

  Ναι στο τουτι ηταν εκτος τονου καπου στη χαραμάδα, παιζω χρόνια με σαξοφονίστα και δεν ήμαστε ποτέ καλοκουρδισμένοι!!!

Αναλογα με τη θερμοκρασια του οργάνου ειναι και ο τόνος, βεβαια οι πολύ καλοί sax Ο φονίστες το φέρνουν στο τονο με το φύσημα.

Δεν ξερω αν εχεις παρατηρήσει τον Garbarek που αλλάζει σαξόφωνο απο τενορο σε σοπράνο απο κομμάτι σε κομμάτι τα φυλάει παντα στη θήκη πρόχειρα να μην του κρυώσουν..

 

Τα sax κουρτιζονται κανονικα. Τραβας λιγο προς τα εξω η αντιθετα προς τα μεσα τη μπουκαδουρα και μεταβαλεσαι μεχρι και εναν ολοκληρο τονο.

Πολλοι σαχοφωνιστες καθε φορα που λυνουν βγαζουν και τη μπουκαδουρα και οταν την ξαναβαζουν πρεπει οπωσδηποτε να ξανακουρτισουν.

Ο Garbarek που μπαζοβγαζει τα sax στις θηκες το κανει για να μην στεγνωνουν τα οργανα απο τα σαλια. Και αν στεγνωσουν απο τα σαλια δεν "παιζουν". Πληροφοριακα αυτα τα οργανα για να παιξουν θελουν αφθονα υγρα (και μεσα στα τοιχωματα του οργανου και στο μπουκινο-καλαμι).

Οι saxo/φονιστες δεν ερχονται στον τονο με το φυσημα, αλλα μπορουν να κανουν βιμπρατο μεχρι και πολυ μακρυ (κατι σαν τα σηκωματα της κιθαρα). Αυτο ομως δεν παει να πει οτι αν ειναι ξεκουρτιστοι να κουρτιζονται με το φυσημα. Ημαρτον δηλαδη  ;D

Επισης τα sax δεν ξεκουρτιζονται με το κρυο (ξανα ημαρτον δηλαδη  ;D). Δεν διαστελονται και συστελονται δηλαδη, απλα στεγνωνουν και δεν "παιζουν".

 

Στο γκρουπ τωρα παραπανω, δεν φταιει το sax που ειναι ξεκουρτιστο (γιατι δεν ειναι), αλλα φταιει ολο το στησιμο του γκρουπ, που κατα τη γνωμη μου (και μονο), ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Ειναι ενα γκρουπ "ουαν μαν σοου" , χωρις να ενδιαφερεται αυτος ο ουαν μανης τι παιζουν οι αλλοι, παρα μονο πως θα καταφερει να παιξει αυτο που θελει αυτος. Και το σημαντικοτερο, αυτος ο μαν δεν το αξιζει αυτο κατα τη γνωμη μου παντα, γιατι δεν ειναι του αναστηματος ενος ουαν μαν. Καθ ολη τη διαρκεια που παρακολουθησα και τα τρια βιντεο, μου μετεδωσε την αγωνια του για το αν το φτασει τελικα το σολ η θα σταματησει λιγο περα απο το φα#.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου