Προς το περιεχόμενο

custom jazz bass-funky_bassman


E.G.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω παιδια, να 'στε καλα. το project θα ειχε τελειωσει αλλα τρεχω πανικοβλητος με την δουλεια. αν δωσουν παραταση στα αυθαιρετα, αυτο το Σαββατοκυριακο θα τελειωσει το μπασακι. Να προσθεσω οτι το σωμα το φτιαξαμε στα 36 χιλιοστα ωστε να βγει ελαφρυ. επιπλεον το pickguard θελει κοψιμο για να χωρεσει τον humbucker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

.....αν δωσουν παραταση στα αυθαιρετα, αυτο το Σαββατοκυριακο θα τελειωσει το μπασακι......

 

Δηλαδη τι δουλεια κανεις ρε Λια, χτιζεις αυθαιρετα??  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα!!! ωραιος. δεν χρειαζεται να φτιαξεις αυθαιρετα τωρα, προλαβαν αλλοι. τωρα νομιμοποιησεις, μιλαμε για πολυ δουλεια. δεν υπαρχει σπιτι χωρις αυθαιρεσια. μολις τελειωσει και αυτος ο νομος ενας σεισμος θα μας σωσει  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα!!! ωραιος. δεν χρειαζεται να φτιαξεις αυθαιρετα τωρα, προλαβαν αλλοι. τωρα νομιμοποιησεις, μιλαμε για πολυ δουλεια. δεν υπαρχει σπιτι χωρις αυθαιρεσια. μολις τελειωσει και αυτος ο νομος ενας σεισμος θα μας σωσει  ;D

off topic

αχχχχ και εμας το ιδιο  ;D ;D (πλακα κανουμε φυσικα)

on topic

μα ο Μανωλης ΔΕΝ ξερει οτι......"στο βαρος ειναι η γλυκα ? " ή αυτο θα το εχει για τη δουλεια ? οποτε εκει αλλαζει......

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ο Μανωλης ΔΕΝ ξερει οτι......"στο βαρος ειναι η γλυκα ? " ή αυτο θα το εχει για τη δουλεια ? οποτε εκει αλλαζει......

Τον ώμο μου τον ρώτησες να σου πει που είναι η γλύκα? Έτσι κι αλλιώς με τα ΓΟΜΑΡΙΑ που έχουν τα μαγαζιά για woofer και με τους ενισχυτές που παίζουν πλέον δεν υπάρχει καμία διαφορά! Μην ξεχνάς πως ότι λείπει σε όγκο λόγω μικρού πάχους και βάρους το συμπληρώνουν οι ΔΥΟ humbackers! ;) Λογικά θα τρίζουν τα πατώματα με αυτήν την κούκλα!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ξέρω από ποιον να αρχίσω  ;D

 

Ας ξεκινήσω από τον Ηλία... Μπράβο ωραιότατη δουλειά και έξυπνη κίνηση να κάνεις το σώμα πιο λεπτό. Το ash όταν είναι βαρύ είναι... πολύ βαρύ  :) και δεν συνηγορεί σε αυτό που λέμε players instrument. Δηλαδή σε απλά ελληνικά το όργανο, γίνεται... ντουβάρι  ;D ασήκωτο και σου τσακίζει τον ώμο.

 

Έπιασα τις προάλλες ένα JB (αν θυμάμαι καλά του '76) το οποίο έπαιζε υπέροχα, αλλά ήθελες... γερανό για να το φορέσεις  ;D. Οπότε καλά το σκέφτηκε ο EG και του έκανε δίαιτα  ;D

 

Μανώλη καλορίζικο και πολύ καλή η ιδέα για τους Musicman μαγνήτες- χωρίς να το έχουμε ακούσει, έχω την αίσθηση ότι το μπάσο θα «οργώνει»  ;D 

 

Σε ένα project που έκανα το περασμένο καλοκαίρι έριξα έναν Musicman style μαγνήτη σε ένα P και το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ ικανοποιητικό.

 

Το όργανο θα παραμείνει natural ή θα πέσει χρώμα; Πάντως και σε natural δείχνει ωραιότατο.

 

   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για μια ακόμη φορά για τις ωραίες δουλειές Ηλία!  :) :)

 

Αντιθέτως εχω βάψει σώμα jazz bass με ακρυλικό αυτοκινήτων διαφανές  και όπως το έβαψα πριν κανα δυο δεκαετίες έτσι και έχει μείνει , είναι καταπληκτικό βερνίκι για solid body όργανα!

 

Αυτό είναι ένα θέμα προς συζήτηση. Έχω βάψει, πριν 6 χρόνια και, ένα Precision σώμα με ακρυλικά. Δεν έχει καταλάβει τίποτα. Τελευταία έβαψα την Tele με ίδιου τύπου χρώματα και βερνίκια, και δείχνει εξίσου ανθεκτικό το φινίρισμα, αν και ΠΟΛΥ λεπτό.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα project που έκανα το περασμένο καλοκαίρι έριξα έναν Musicman style μαγνήτη σε ένα P και το αποτέλεσμα ήταν πάρα πολύ ικανοποιητικό.

 

Το όργανο θα παραμείνει natural ή θα πέσει χρώμα; Πάντως και σε natural δείχνει ωραιότατο.

 

Θα το αφήσουμε natural με μαύρο hardware! (Pickguard, jackplate, bridfe,knobs) Θα είναι τελείως 70s φάση! Στην αρχή έλεγα να του βάλω και Maple ταστιέρα αλλά έχω ήδη μπάσο με Maple οπότε είπα να βάλω rosewood για αλλαγή! Τους μαγνήτες αυτούς του πήρα πρώτη φορά! Είχα βάλει τους ίδιους κινέζικους από άλλον προμηθευτή όμως σε ένα Ibanez και ήταν τα καλύτερα 20 ευρώ που έχω δώσει στη ζωή μου! Active οutput σε passive μαγνήτες και vintage ήχο (όσο vintage μπορεί να είναι ένας hum).

 

Το μπάσο σκεφτήκαμε να του κάνουμε δίαιτα λόγω του βάρους του ash αλλά και του ταλαιπωρημένου μου ώμου! Επίσης γενικά μου αρέσουν τα slim όργανα με τις πολλές καμπύλες! Κάνουν αντίθεση με εμένα!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειες Μανώλη καλόπαιχτη και μεγάλο μπράβο στον Ηλία.

 

Δεν λατρεύω τα natural αλλά σε σχωρνάω γιατί ήρθες στο κλάμπ των 2 humbuckers.

Τι τοπολογία σκέφτεσαι;

Προσωπικά, θα πήγαινα για έτοιμη prewired πλακέτα.

Υπάρχουν 3-4 εταιρείες που έχουν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου