Προς το περιεχόμενο

Home Studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ισχυουν τα παραπανω,απλα ανεφερα περι sound treatment και συναφη με την λογικη οτι ενα home studio δεν χαρακτηριζεται ετσι χωρις τον απαραιτητο εξοπλισμο...το ξερω πως ειναι δυσκολες οι εποχες,κ γω εχω μαζεψει καποια φραγκα για home studio αλλα δεν ξερω αν πρεπει να τα διαθεσω τελικα εκει η οχι.

Όταν λέω υπολειτουργούσε εννοώ πως δεν δικαιολογώ χρουτσου χρουτσου στα ποτενσιομετρα των εντασεων(οχι ολων,μπορει μονο στο master),και στην εξοδο των ακουστικων περναγε μονο το 1 καναλι με συχνες διακοπες.Ειναι 2 και μοναδικα πραγματα,αλλα ειναι κατι που δεν σε αφηνουν να δουλεψεις(το χρουτσου χρουτσου το επαληθευσα και με μελος του φορουμ).Κατα τα αλλα οντως κομπλε καρτα (για την omega παντα),αν δεν ειχε κ αυτα θα ηταν ακομα πιο κομπλε.Οντως οι drivers του cd ηταν gtp ,μολις ανακαλυψαμε πως υπαρχουν καινουριοι για 7αρια ,η μερα με τη νυχτα!Φανταζομαι πως πολλοι θα εμειναν για πολυυ καιρο χωρις απαραιτητη υποστηριξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρακτηρίζεται έτσι μόνο και μόνο επειδή είναι σε σπίτι...Έτσι νομίζω δηλαδή!Αν το πρόβλημα είναι στη λέξη studio βέβαια να προσθέσω ότι υπάρχουν πολλά studio!Από ερασιτεχνικά μέχρι επαγγελματικά...

 

Αυτά όμως είναι κάτι που οφείλεται στην συγκεκριμένη, μάλλον προβληματική όπως την παρουσιάζεις, κάρτα ήχου!Δεν νομίζω όλες οι Lexicon να κάνουν τα ίδια...Τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται για κάτι τέτοιο!

 

Το μόνο πρόβλημα που έπαιζε είχε να κάνει με τους drivers της κάρτας, οι οποίοι πλέον που έχουν βγει και για τα 7 έχουν διορθωθεί πάρα πολύ σε σχέση με τους προηγούμενους!

 

Πάντως για να μην ξεφεύγουμε και για να προσθέσω κάποια πράγματα πιο σχετικά με το θέμα που ανοιξε ο συμφορουμίτης...Κατ' αρχήν όπως θα κατάλαβες και πιο πάνω γνώμη μου έιναι να κρατήσεις την κάρτα σου, μέχρι να δεις ότι όντως θα χρειαστείς κάτι παραπάνω!

 

Απο εκεί και πέρα προσδιόρισε λίγο με βάση τις ανάγκες σου τι ακριβώς θα χρειαστείς και φυσικά τι θες να κάνεις στο studio σου...Νομίζω τα έχεις μπλέξει λιγάκι!Το guitar rig το χρειάζεσαι όντως και ειδικά απ τη στιγμή που έχεις ενισχυτη;Τι ενισχυτή έχεις;Την κονσόλα τι ακριβώς την χρειάζεσαι και θέλεις μάλιστα να την αναβαθμίσεις;Επίσης ηχεία ή ακουστικά έχεις;

 

Αν θες τη γνώμη μου μιας και είσαι καινούριος στο φόρουμ...Κάνε μία γύρα σε διάφορα αντίστοιχα θέματα και θα βρεις πολλές πληροφορίες!Αν δεν καταλάβεις κάτι ή θες κατι παραπάνω εδώ είμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια φτιαχνω και εγω ενα studio αλλα για την ψυχικη ηρεμια των γειτονων θα ηθελα ο καθενας να ακουει το αλλον μεσω ακουστικων και τον εαυτο του φυσικα. Καποιοι μου προτιναν το jamhub.Αυτο ακριβως που ψαχνω ειναι κατι σαν το jamhub απλως να εχει ξεχωριστο out για καθε οργανο. Μπορειτε να μου στειλετε καποια σχετικα links η να μου πειτε την ευρυτερη κατηγορια που ανηκει το jamhub ωστε να ψαξω και μονος μου; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το τζαμχαμπ δεν εχει ξεχωριστο out?Δεν ξερω να προτεινω κατι γι αυτο που χρειαζεσαι,αλλα απο οτι καταλαβα θελετε να εχετε ακουστικα για πολλες ωρες...κατι που εχω ακουσει πως δεν ειναι καθολου σωστο,καπου στο φορυμ ειδα μελη να λενε πως πολλοι καλλιτεχνες που τραγουδουν και με καλα in ear monitors για αρκετο καιρο,εχουν προβλημα με την ακοη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το jamhub εχει μια μονο εξοδο. Δεν εχει ξεχωριστο out για καθε οργανο και αυτο ειναι το  προβλημα.Οσο για το αλλο που λες δεν γινεται να κανουμε προβα αλλιως χωρις να μας κανουν μυνηση:Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το jamhub φιλε μου εχει τοσες εξοδους,οσες και εισοδους :)

 

αλλα θα συμφωνησω με τον συμφορουμιστη απο πανω

οτι δεν ειναι καθολου σωστο να προβαρετε με ακουστικα...

τουλαχιστον οχι πανω απο 1μιση ωρα και σε δυνατες εντασεις...

 

καλυτερα να μην προβαρετε καθολου παρα να κουφαθειτε ρε παιδια... λιγο προσοχη :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου