Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κιθάρας για πειράματα


Mprob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ρε Νασο σορρυ κιολας αλλα επειδη υπηρξα,(και κατα ενα ποσοστο το κραταω ακομα) "συλλεκτης προσωπικης ομορφιας" (οτι μου αρεσε το επερνα)...ποσο θες για συντηρηση ρε φιλε ?? :D εγω καποια στιγμη που τα εβαλα κατω με:

4 μπασα

8 ηλεκτρικες

4 ηλεκτροακουστικες

2 κλασσικες

2 ακουστικες

 

σε χορδες ΜΟΝΟ ετρωγα κανα 130 ευρω το μηνα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ

και δεν βαζω τα υπολοιπα τσουμπλεκια (λαδια καθαρισμου - πανακια κ.ο.κ.)

 

Όπως καταλαβαίνεις επισκευάζω/φτιάχνω/συντηρώ μόνος τα όργανα με min. κόστος και δεν αλλάζω τόσο συχνά χορδές(κρατάω φρέσκιες χορδές σε 2-3 κιθάρες το μήνα που χρησιμοποιώ για πρόβες/practice και πάει κυκλικά) αλλιώς πράγματι θα κόστιζε μια κιθάρα το μήνα η συντήρηση. Επίσης, η συντήρηση είναι το παν, επιμηκύνει την ωφέλιμη περίοδο χρήσης χορδών, λυχνιών, αναλώσιμων κλπ.  Πολλοί μου λένε: "Σετάπ? Ναι, έκανα μια φορά πριν 3-4 χρόνια!...".

Από ενισχυτές, επίσης κάνω μόνος συντήρηση/mods/επισκευές και προσπαθώ να έχω για καθημερινό practice κυρίως solid state μηχανήματα ενώ τα λαμπάτα περισσότερο για πρόβες/live (γιατί κι οι λυχνίες κοστίζουν). Ευτυχώς είναι οικονομικός ο εξοπλισμός και δεν απαιτεί μεγάλα ποσά για ανταλλακτικά κλπ.

 

On topic του παιδιού τώρα:

Αν θέλεις να δεις από κοντά καμιά πολύ φθηνή στρατ ή τέλε κλπ, πήγαινε και μια βόλτα στην Ομόνοια στο μουσικάδικο που έχει απέναντι απ τους καφέδες Λουμίδη (δε θυμάμαι όνομα αλλά έχει μεγάλη βιτρίνα με κιθάρες-μπάσα). Έχει φέρει φθηνά όργανα για project σε καλές τιμές (θέλουν όμως σετάπ, τρίψιμο τάστα κλπ ε, δεν παίζουν απευθείας... γι αυτό λέω για project).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου