Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα με 5 χορδές=οκ?


CarpeOmnious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα τα λεει ο Μaster γυρνας προς τα δεξια την αλλενοβιδα που ειναι στο headstock ωστε να σφιξεις το μανικι και να ερθει στα ισα λογο της απωλειας καποιων κιλων που χαθηκαν απο την ελλειψη της "μι" (εγω την πρωτη φορα το πηγα σε μαστορα αλλα τωρα το κανω μονος)

 

μη τον μπερδευεις ,η απωλεια των κιλων θα προκαλεσει upbow οποτε θα πρεπει να ΧΑΛΑΡΩΣΕΙ το μπρατσο (στριβωντας το TR adjustment anticlock-wise ) για να ...ισωσει παλι.... ;)

 

Να  ρωτήσω πληροφοριακά, ποιος ο λόγος να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο;

 

οντως,να αφαιρεσεις την πανω μι το καταλαβαινω,ειδικα αν θες να παιξεις σε ανοιχτα κουρδισματα και να παξεις και αυθεντικους Stones....αλλα την κατω... ???

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα τα λεει ο Μaster γυρνας προς τα δεξια την αλλενοβιδα που ειναι στο headstock ωστε να σφιξεις το μανικι και να ερθει στα ισα λογο της απωλειας καποιων κιλων που χαθηκαν απο την ελλειψη της "μι" (εγω την πρωτη φορα το πηγα σε μαστορα αλλα τωρα το κανω μονος)

 

Παρ' το αλλιώς.Λασκάρισμα θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλως αφηνω τον οβολο μου για να με ενημερωνει το νοιζ ποτε υπαρχει καινουργια απαντηση γιατι με ενδιαφερει το θεμα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,ως μη-κιθαρίστας, πειραματίζομαι πάνω στην κιθάρα με ανορθόδοξο τρόπο κάποιες φορές. Όχι πάντα με θεμιτά αποτελέσματα. Αλλά όσο πάει μαθαίνω.

Στο τελευταίο μας live έσπασε η εν λόγω χορδή και φυσικά συνέχισα να παίζω σαν να μην είχε συμβεί τίποτα. Με έκπληξη ανακάλυψα ότι δεν την χρειάζομαι καθόλου.

Σκεφτείτε ότι παίζουμε shoegaze/noiserock και παίζω κυρίως συγχορδίες και πολύ τρέμολο. Καθόλου ριφ ή σόλο δηλαδή.

 

Θα ήθελα να κάνω ένα neck adjustment αλλά δεν μπορώ να φτάσω στη βίδα, είναι βαθιά χωμένη μέσα. Οπότε μάλλον σε μάστορα πρέπει να πάει.

 

Θα μελετήσω και τις πληροφορίες που μου στείλατε, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σχεδον βέβαιος ότι αυτο που περιγράφεις το είχε φτιάξει η ibanez παλιότερα σε καποιο μοντελο 5χορδης κιθαρας. Νομίζω ότι ο κιθαριστας των Crazy town ειχε μια.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάω λίγο παραπέρα γιατί με ενδιαφέρει και εμένα.Υπάρχει έστω και κάποιος μικρός κατασκευαστής που να φτιάχνει fixed bridges π.χ. tunomatic style με 5 saddles???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην είναι οκ? Εδω ο Max Cavalera παίζει με τέσσερις! (απορώ βέβαια τι κάνει τη Λα αφού μόνο powerchords παίζει)  ;D

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατά τα άλλα, ενδέχεται να μη χρειαστεί και καθόλου ρύθμιση το trussrod αν απλά βγάλεις μια χορδή. Η διαφορά στη συνολική τάση ( ;D ) είναι μικρότερη από το να πας σε ένα "νούμερο" μικρότερο (π.χ. από "10άρες" σε "9άρες"). Συνήθως μια τέτοια αλλαγή πρακτικά δεν απαιτεί ρύθμιση στο trussrod.

 

 

για αυτο και λεω clockwise & anti-clockwise.... ;D

 

Ναι, αλλά clockwise όπως το βλέπεις από μπροστά, από πίσω ή από καθρέπτη?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να την βγάλεις ακόμα και αν δεν την χρησιμοποιείς? ???

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου