Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα με 5 χορδές=οκ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

E κοιτα βασικα η κοινη λογικη λεει οτι αμα θες να παιζεις με 5 χορδες απλα αγνοεις την εκτη και παιζεις με 5.Και οταν καποια στιγμη (χτυπα ξυλο 8)) την χρειαστεις υπαρχει ακομα εκει και δεν την εχεις αφαιρεσει ουτε χρειαζεται να ξαναλλαξεις το setup σου για να την ξαναδεχτει ;).

 

Ναι, αυτό έκανα για πολύ καιρό, και είναι λογικό αυτό που λες.

Το θέμα είναι ότι όταν έσπασε η χορδή, μπορούσα να παίζω τις συγχορδίες πολύ πιο άνετα και εκφραστικά καθώς με κολλημένο το χέρι στο τρέμολο δεν έχω την άνεση να παίζω ακριβώς όπως θα ήθελα. Και το γεγονός ότι η 1η χορδη δεν ήταν εκεί μου έδωσε αυτή την άνεση που ζητούσα. Ξέρω ότι για τους περισσότερους δεν είναι θέμα, αλλά για μένα και ίσως για άλλους που παίζουν στο ίδιο στυλ, είναι μια σημαντική "ανακάλυψη".

Οπότε είναι καλό και να ξέρω πως να ρυθμίσω την κιθάρα ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

η σημαντικη "ανακαλυψη" ειναι οτι καταλαβες οτι δεν μπορεις να παιζεις με το δεξι πανω κατω χωρις να χτυπας και την Μι (καντινι) - οι αλλοι που το καταφερνουν πιο καλα στο ιδιο στυλ και με ολες τις χορδες  ξερουν οτι ειναι θεμα εξασκησης  ;)

δεν αντιλεγω ομως - whatever suits you  :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σημαντικη "ανακαλυψη" ειναι οτι καταλαβες οτι δεν μπορεις να παιζεις με το δεξι πανω κατω χωρις να χτυπας και την Μι (καντινι) - οι αλλοι που το καταφερνουν πιο καλα στο ιδιο στυλ και με ολες τις χορδες  ξερουν οτι ειναι θεμα εξασκησης  ;)

δεν αντιλεγω ομως - whatever suits you  :D

 

Φίλε Messalion, όταν πας για γρήγορες συγχορδίες πάνω κάτω για να δημιουργήσεις το περίφημο sound of wall των My Bloody Valentine για παράδειγμα, στην κίνηση προς τα επάνω είναι σχεδόν αδύνατο να παραλήψεις την 1η χορδή, έτσι δεν είναι; Μπορείς προφανώς να την μιουτάρεις με το αριστερό χέρι, αλλά δεν είναι το ίδιο καθώς στην κίνηση που κάνεις αντί να χτυπάς τη 2η χορδή, χτυπάς μια μιουταρισμένη 1η χορδή που βγαίνει στον ήχο ως κάτι μουντό και μεταλλικό που δεν ταιρίαζει με τον "λυρισμό" που προσπαθώ να επιτύχω ;D. ;)

 

Επίσης και με την πανκ ιδεολογία "ότι δεν το χρειάζομαι, το πετάω" που με διακατέχει, η απλότητα είναι κάτι σημαντικό.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου ρε Άρη.

Κι έχεις δίκιο, λίγο κοινή λογική δεν βλάπει.

Προφανώς δεν θα βάλω λάθος εργαλείο μέσα στην κιθάρα.

Κι αν δεν είμαι σίγουρος, προφανώς και θα ζητήσω βοήθεια.

 

Εντάξη τα παιδιά μάλλον κάνουν χαβαλέ, αλλά για κάποιον που προσπαθεί να μάθει κάτι από το ποστ, μάλλον τον αποπροσανατολίζουν και τον κουράζουν.

Για να είναι το ποστ χρήσιμο και για άλλους που πιθανώς να έχουν την ίδια απορία, θα πρέπει να μη βγαίνουμε από το θέμα.

 

Θα επιστρέψω αύριο με περισσότερα, αφού δοκιμάσω την κιθάρα με 5 χορδές 10άρες για να κανα 3ωρο crush test.

 

 

Ωραια μια που τα λεω ωραια ακου την αποψη μου... Ανεξαρτητα με την πανκ φιλοσοφια κτλ θα ελεγα πως το ζητημα ειναι να μαθεις να παιζεις σωστα... Ισως τωρα να μην το καταλαβεις αλλα βλαπτεις την τεχνικη σου... Χαλας τον τροπο που παιζεις το οργανο . Βαση αυτης της λογικης ο max cavalera θα επρεπε να παιζει με μια χορδη και αυτη κουρδισμενη σε ντο...

 

Μην αποκλεινεις απο αυτο που το οργανο φτιαχτηκε για να ειναι... Αν το κανει καποιος μεγαλος καλλιτεχνης ινδαλμα σου , σε διαβεβαιαω οτι ο βασικος λογος που το κανει ειναι για να το παιξει ιστορια και τα ιδια πραγματα που παιζει με 5 χορδες θα μπορουσε να τα παιξει και με 8... Δεν ειναι θεμα απλοτητας αλλα θεμα κουλτουρας... Το να παιζει ομως ο ταδε επαγγελματιας με 6χρδη κιθαρα το ξερει , το κανει , και δεν δυσκολευται καθολου... Μαθε τον σωστο τροπο και μετα κανε το γουστο σου για την φιλισοφια...

 

Αποψη μου !!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μια που τα λεω ωραια ακου την αποψη μου... Ανεξαρτητα με την πανκ φιλοσοφια κτλ θα ελεγα πως το ζητημα ειναι να μαθεις να παιζεις σωστα... Ισως τωρα να μην το καταλαβεις αλλα βλαπτεις την τεχνικη σου... Χαλας τον τροπο που παιζεις το οργανο . Βαση αυτης της λογικης ο max cavalera θα επρεπε να παιζει με μια χορδη και αυτη κουρδισμενη σε ντο...

 

Μην αποκλεινεις απο αυτο που το οργανο φτιαχτηκε για να ειναι... Αν το κανει καποιος μεγαλος καλλιτεχνης ινδαλμα σου , σε διαβεβαιαω οτι ο βασικος λογος που το κανει ειναι για να το παιξει ιστορια και τα ιδια πραγματα που παιζει με 5 χορδες θα μπορουσε να τα παιξει και με 8... Δεν ειναι θεμα απλοτητας αλλα θεμα κουλτουρας... Το να παιζει ομως ο ταδε επαγγελματιας με 6χρδη κιθαρα το ξερει , το κανει , και δεν δυσκολευται καθολου... Μαθε τον σωστο τροπο και μετα κανε το γουστο σου για την φιλισοφια...

 

Αποψη μου !!!!!!!

 

Λοιπόν, πρώτα μια απάντηση στον Άρη.

Έχεις τα δίκια σου, απλά μάλλον με πέρασες για πρωτάρη.

Όχι, παίζω πολλά χρόνια με 6 χορδές και έχω παίξει πολλάαααα λάιβ, αλλά δεν θέλω ν'αρχίσω να μιλάω για μένα. Το θέμα είναι ότι ώρα βρίσκομαι στη φάση της έρευνας ενός εντελώς δικού μου τρόπου για να παίζω την συγκεκριμένη τζάζμαστερ για τη συγκεκριμένη μπάντα (άκου εδώ: http://bodypolitics.bandcamp.com/).

Στα λάιβ φυσικά ο ήχος είναι διαφορετικός, πολύ πιο θορυβώδης, αλλά μπορείς να πάρεις μια γεύση.

 

Στο crush-test λοιπόν. Μεγάλη επιτυχία! Η κιθάρα όχι μόνο άντεξε στα συνεχή γρατζουνίσματα και με τρέμολο όλη την ώρα, αλλά και άρχισε να κελαηδάει όπως ακριβώς τη θέλω. Φυσικά, το γεγονός ότι από 6 εντεκάρες χορδές, παίζω με 5 δεκάρες είναι πολύ σημαντικό. Δεν θα χρειαστεί καμία αλλάγη, καμία ρύθμιση. Δεν ξεκουρδίζεται πάνω από το κανονικό και μπορώ να πω με σιγουριά ότι το προτείνω για δοκιμή σε όσους θέλουν. Η θέση του χεριού μου ταιριάζει απόλυτα με τη θέση του τρέμουλου και η ευκολία με την οποία μπορώ να παίζω ασταμάτητα συγχορδίες έχει αυξηθεί.

Και φυσικά αν κάποιος κατασκευαστής φτιάξει και μια κιθάρα με 5 χορδές θα ενδιαφερόμουν.

 

Αυτά λοιπόν με το συγκερκιμένο πείραμα, και επαναλαμβάνω, είναι μόνο για την fender jazzmaster classic player, τη μεξικάνικη που έχει άλλα χαρακτηριστικά από την Γιαπωνέζικη και την Αμερικάνικη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνουμε ένα deal αν συμφωνείς!

 

Από τα σετάκια που θα παίρνεις χορδών να μου δίνεις τη MI που δεν την χρειάζεσαι οκ?!

 

Έχω βρει και κάτι άλλους που δεν θέλουν τη ΣΟΛ!!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνουμε ένα deal αν συμφωνείς!

 

Από τα σετάκια που θα παίρνεις χορδών να μου δίνεις τη MI που δεν την χρειάζεσαι οκ?!

 

Έχω βρει και κάτι άλλους που δεν θέλουν τη ΣΟΛ!!

 

Μέσα ;) ;D ;D ;D

ή να πάρω μια κιθάρα και να τη γεμίσω ΜΙ χορδές...; ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο crush-test λοιπόν. Μεγάλη επιτυχία! Η κιθάρα όχι μόνο άντεξε στα συνεχή γρατζουνίσματα και με τρέμολο όλη την ώρα, αλλά και άρχισε να κελαηδάει όπως ακριβώς τη θέλω. Φυσικά, το γεγονός ότι από 6 εντεκάρες χορδές, παίζω με 5 δεκάρες είναι πολύ σημαντικό. Δεν θα χρειαστεί καμία αλλάγη, καμία ρύθμιση. Δεν ξεκουρδίζεται πάνω από το κανονικό και μπορώ να πω με σιγουριά ότι το προτείνω για δοκιμή σε όσους θέλουν. Η θέση του χεριού μου ταιριάζει απόλυτα με τη θέση του τρέμουλου και η ευκολία με την οποία μπορώ να παίζω ασταμάτητα συγχορδίες έχει αυξηθεί.

Και φυσικά αν κάποιος κατασκευαστής φτιάξει και μια κιθάρα με 5 χορδές θα ενδιαφερόμουν.

 

Παντως αν αλλαξες νουμερο χορδων τσεκαρε τον intonation σου μπορει να ειναι Off.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως θελω το saddle απο την μι  ;D ;D

και για να δεις τι καλος που ειμαι και θελω να σε βοηθησω.....

για να μην μπερδευεσαι στο κουρδισμα παιρνω ΚΑΙ το κλειδι  ;D

 

μπραβο παντως - οπως ειπα και πιο πανω "whatever suits you"  :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου