Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα με 5 χορδές=οκ?


CarpeOmnious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να την βγάλεις ακόμα και αν δεν την χρησιμοποιείς? ???

έλα μου ντε...μπορείς πάντα να τη mute-άρεις, αν τόσο σε ενοχλεί... :-\ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω μια stagg 3/4 του γιου μου που σκοπεύω να παίρνω τα καλοκαίρια στο φεγγάρι.Τι χορδές προτείνετε για κούρδισμα slide? φοβάμαι και μήπως αρπάξει το μπράτσο από την απότομη αλλαγή στη θερμοκρασία.Παίζω metal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ο ανθρωπος "βαβουρα" γουσταρει να βγαλει απ'οτι λεει, τι ρυθμισεις κ τι αλενοκλειδα κ ιστοριες του λεμε..

 

πως και δε του πρετειναμε κα παρει κ καμια PRS για να κανει ποιοτικο σαματα. :D

 

ΥΓ. Υπαρχει κανας πυρηνικος υδραυλικος εδω μεσα? μου χαλασε το πλυντηριο αντιδραστηρων..

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω ένα neck adjustment αλλά δεν μπορώ να φτάσω στη βίδα, είναι βαθιά χωμένη μέσα. Οπότε μάλλον σε μάστορα πρέπει να πάει.

 

για να φτασεις τη βιδα πρεπει να ΒΓΑΛΕΙΣ το μπρατσο.

 

 

Κατά τα άλλα, ενδέχεται να μη χρειαστεί και καθόλου ρύθμιση το trussrod αν απλά βγάλεις μια χορδή. Η διαφορά στη συνολική τάση (  ) είναι μικρότερη από το να πας σε ένα "νούμερο" μικρότερο (π.χ. από "10άρες" σε "9άρες"). Συνήθως μια τέτοια αλλαγή πρακτικά δεν απαιτεί ρύθμιση στο trussrod.

 

σε αυτο δεν εχεις αδικο,αν λοιπον δεν τρελλαθει το τρεμολο (ευτυχως στις JM δεν τρελλαινεται τοσο οσο στις Strat αν σπασει μια χορδη) προχωρα αφοβα...(αν δεις οτι η κιθαρα αρχιζει να τριζει θα πρεπει να δωσεις λιγο relief.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να φτασεις τη βιδα πρεπει να ΒΓΑΛΕΙΣ το μπρατσο.

 

αν λοιπον δεν τρελλαθει το τρεμολο (ευτυχως στις JM δεν τρελλαινεται τοσο οσο στις Strat αν σπασει μια χορδη) προχωρα αφοβα...(αν δεις οτι η κιθαρα αρχιζει να τριζει θα πρεπει να δωσεις λιγο relief.

 

Ευχαριστώ Superfunk, πρεπει να βγει το μπράτσο, ναι.

Για τους υπόλοιπους, καλός ο χαβαλές, αλλά πολύ μπέρδεμα ρε παιδί μου.

 

Λοιπόν, για να το φέρω πίσω στο θέμα μας. Η κιθάρα μετά το σπάσιμο της χορδής, συνέχισε να κάνει τα κόλπα της χωρίς κανένα πρόβλημα. Το μόνο που παρατήρησα στο λάιβ είναι ότι άρχισε να ξεκουρδίζεται ελαφρώς πιο εύκολα. Λογικά έχω πάντα στο μυαλό μου να κουρδίζω λόγω συνεχούς παιξίματος με τρέμολο, οπότε και πρόσεξα μια μικρή διαφορά. Όχι σε σημείο που να ενοχλεί όμως. Δηλαδή σε κάθε κομμάτι έπρεπε απλά να κουρδίσω 1-2 χορδές ελάχιστα, ενώ πιο πριν ίσως μετά από κάθε 2 κομμάτια.

 

Αυτό που θα κάνω είναι να βάλω χορδές 10άρες (αντί για 11άρες που είχα πριν), χωρίς την πρώτη ΜΙ. Τα αποτελέσματα και τις εντυπώσεις θα σας τις στείλω το συντομότερο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια γιατι τοσο επιστημονικη αναλυση  για κατι το οποιο ειναι τοσο απλο ? Ειναι λιγο βλακεια αυτο που γινεται γιατι σας διαβεβαιω εκτος απο την μεταξυ σας αντιπαραθεση μην φανταστειτε οτι καθεται κανενας και διαβαζει τα λινκ με τις αναλυσεις σας...Δεν μιλαω για τα λινκ περι του πως γινεται το κολπο... Αλλα για τα υπολοιπα... Καντε με π.μ. την αντιπαραθεση....

 

Δλδ ολο αυτο για να βγαλει ο ανθρωπος την χορδη και να στριψει την βεργα αριστεροστροφα ?

 

Ρε OP απλα βαλε το αλεν και κανε το αριστερα... Δεν γινεται να μπερδευτεις... Αν δεν το καταλαβαινεις η τελος παντων οποιος δεν το καταλαβαινει ας την παει σε εναν οργανοποιο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε OP απλα βαλε το αλεν

 

παλι τον μπερδευεις,η κιθαρα δεν ρυθμιζεται με αλεν αλλα με κανονικο κατσαβιδι...(το truss rod ειναι στο heel του μπρατσου) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι τον μπερδευεις,η κιθαρα δεν ρυθμιζεται με αλεν αλλα με κανονικο κατσαβιδι...(το truss rod ειναι στο heel του μπρατσου) ;D

 

;D ;D Σε μια στιγμη φανταστηκα οτι ειναι προφανες οτι αν δεν μπαινει το αλεν , θα χρησιμοποιησει το καταλληλο εργαλειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γειά σου ρε Άρη.

Κι έχεις δίκιο, λίγο κοινή λογική δεν βλάπει.

Προφανώς δεν θα βάλω λάθος εργαλείο μέσα στην κιθάρα.

Κι αν δεν είμαι σίγουρος, προφανώς και θα ζητήσω βοήθεια.

 

Εντάξη τα παιδιά μάλλον κάνουν χαβαλέ, αλλά για κάποιον που προσπαθεί να μάθει κάτι από το ποστ, μάλλον τον αποπροσανατολίζουν και τον κουράζουν.

Για να είναι το ποστ χρήσιμο και για άλλους που πιθανώς να έχουν την ίδια απορία, θα πρέπει να μη βγαίνουμε από το θέμα.

 

Θα επιστρέψω αύριο με περισσότερα, αφού δοκιμάσω την κιθάρα με 5 χορδές 10άρες για να κανα 3ωρο crush test.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου ρε Άρη.

Κι έχεις δίκιο, λίγο κοινή λογική δεν βλάπει.

Προφανώς δεν θα βάλω λάθος εργαλείο μέσα στην κιθάρα.

Κι αν δεν είμαι σίγουρος, προφανώς και θα ζητήσω βοήθεια.

 

Εντάξη τα παιδιά μάλλον κάνουν χαβαλέ, αλλά για κάποιον που προσπαθεί να μάθει κάτι από το ποστ, μάλλον τον αποπροσανατολίζουν και τον κουράζουν.

Για να είναι το ποστ χρήσιμο και για άλλους που πιθανώς να έχουν την ίδια απορία, θα πρέπει να μη βγαίνουμε από το θέμα.

 

Θα επιστρέψω αύριο με περισσότερα, αφού δοκιμάσω την κιθάρα με 5 χορδές 10άρες για να κανα 3ωρο crush test.

 

 

E κοιτα βασικα η κοινη λογικη λεει οτι αμα θες να παιζεις με 5 χορδες απλα αγνοεις την εκτη και παιζεις με 5.Και οταν καποια στιγμη (χτυπα ξυλο 8)) την χρειαστεις υπαρχει ακομα εκει και δεν την εχεις αφαιρεσει ουτε χρειαζεται να ξαναλλαξεις το setup σου για να την ξαναδεχτει ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου