Προς το περιεχόμενο

Πιστοποιητικά γνησιότητας - Παίζουν ρόλο?


georgekz750

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο μια.... αυτοψυχαναλυση  ;D και μια ματια στα διεθνη μεταχειρισμενα οργανα,επιασα τον εαυτο μου υποσυνειδητα να απομακρυνεται απο οργανα που δεν συνοδευονται απο τα γνωστα βιβλιαρακια-σακουλακια-καρτελιτσες με υπογραφες-σφραγιδες κλπ,και αντιθετως να βλεπει πιο θετικα οργανα που συνοδευοταν απο ολη αυτη την ... προικα.

 

Συνεπως η ερωτηση-προβληματισμος αφορα κυριως μεταχειρισμενα οργανα,σε αγορα εξ αποστασεως (μιας και απο κοντα μπορεις να δεις-ακουσεις-πιασεις το οργανο λεπτομερως),και απο πωλητες απλους ιδιωτες χωρις περγαμηνες σουπερ πωλητη κλπ.

Οχι αποκλειστικα απο ebay,μιας και σχεδον ολα τα μουσικα sites-forums εχουν αγγελιες ιδιωτων.

 

Και λεω:

Τι θα εμποδισει καποιον που μπαινει στη διαδικασια να βγαλει ενα αντιγραφο ενος οργανου με προσεγμενες δεκαδες λεπτομερειες,να βγαλει και μια εκτυπωση ενα βιβλιαρακι ή μια καρτελα με σφραγιδες και υπογραφες σαν εγγραφο που περασε απο κτιριο δημοσιας υπηρεσιας στην Ελλαδα?  ;D

Το vintage συρραπτικο του γνησιου βιβλιου-manual ή το μελανι σουπιας ατλαντικου που εχουν οι αμερικανικες σφραγιδες κανουν τοσο πιο ...γνησια τα εγγραφα-πιστοποιητικα γνησιοτητας?

 

Εσας με την πρωτη (ή και την δευτερη) ματια σε μια αγγελια οργανου,σας δημιουργει μια θετικη προδιαθεση η υπαρξη των πιστοποιητικων?

Ή το αντιστροφο: σας δημιουργει μια αρνητικη προδιαθεση η ελλειψη συνοδευτικων πιστοποιητικων?

 

Σαφως και δεν τιθεται θεμα ψηφοφοριας,συζητησουλα και χαβαλες ελευθερου χρονου να γινεται να διαβαζουμε καμια γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Πρωι πρωι, αναμεσα στην πρωτη και την δευτερη γουλια καφε πριν το συστημα καταλαβει

πολυ καλα τι γινεται και πως απαντα.

 

Μετα απο μια.... αυτοψυχαναλυση  ;D και μια ματια στα διεθνη μεταχειρισμενα οργανα,επιασα τον εαυτο μου υποσυνειδητα να απομακρυνεται απο οργανα που δεν συνοδευονται απο τα γνωστα βιβλιαρακια-σακουλακια-καρτελιτσες με υπογραφες-σφραγιδες κλπ,και αντιθετως να βλεπει πιο θετικα οργανα που συνοδευοταν απο ολη αυτη την ... προικα.

 

Χουμμ... Τωρα που το λες καπου εχω δει να κυκλοφορουν τετοια χαρτακια.

 

Τι θα εμποδισει καποιον που μπαινει στη διαδικασια να βγαλει ενα αντιγραφο ενος οργανου με προσεγμενες δεκαδες λεπτομερειες,να βγαλει και μια εκτυπωση ενα βιβλιαρακι ή μια καρτελα με σφραγιδες και υπογραφες σαν εγγραφο που περασε απο κτιριο δημοσιας υπηρεσιας στην Ελλαδα? 

Τιποτα! Αλλα ειναι γνωστο το ακεραιρο της ηθικης σε ολη την υφηλιο εξαιρουμενης της Ελλαδος ;D :P

 

Το vintage συρραπτικο του γνησιου βιβλιου-manual ή το μελανι σουπιας ατλαντικου που εχουν οι αμερικανικες σφραγιδες κανουν τοσο πιο ...γνησια τα εγγραφα-πιστοποιητικα γνησιοτητας?

Για πολυ κοσμο ναι. Προσωπικα τα στελνω στην ανακυκλωση μαζι με το πακετο συσκευασιας.

 

Εσας με την πρωτη (ή και την δευτερη) ματια σε μια αγγελια οργανου,σας δημιουργει μια θετικη προδιαθεση η υπαρξη των πιστοποιητικων?

Ή το αντιστροφο: σας δημιουργει μια αρνητικη προδιαθεση η ελλειψη συνοδευτικων πιστοποιητικων?

Ααααα ναι... Βαζουν και τετοια διπλα στις φωτογραφιες των οργανων  8)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν με αφορουν καθολου μια και για τις κιθαρες που με ενδιαφερουν γνωριζω αρκετα ωστε να αναγνωριζω την fake μεσα σε 3 με 4 δευτερολεπτα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κοιτούσα αυτά τα "χαρτάκια" μόνο στην περίπτωση που θα έκανα αγορά οργάνου ως επένδυση.

Πέραν αυτού δε βλέπω το λόγο να το κάνω αν το όργανο που θα δω (σε μια αγγελία πχ) μου κάνει γενικότερα (βλ. ξύλα, μπράτσο, μαγνήτες, hardware κλπ), αφού ξέρω ότι θα πάρει τα "παράσημά" του απ'τα live, ίσως και καμία μπύρα ή σφηνάκι.

Μου αρέσουν όμως τα όμορφα όργανα, πόσο μάλλον όταν είναι και επώνυμα, αλλά προς το παρόν είναι σε φάση που με ενδιαφέρει το πρακτικό-λειτουργικό κομμάτι του οργάνου.

 

Τώρα για χαρτάκια "μαϊμού", ναι υπάρχουν και φτιάχνονται και πολύ εύκολα, θα έλεγα πιο εύκολα απ'τις "μαϊμού" κιθάρες που όπως προείπε ο SF τις ξεχωρίζεις σε λίγα δευτερόλεπτα. 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω κ εγω μια ερωτηση...Αν παρω μια κιθαρα η οποια ειναι γνησια αλλα ο προηγουμενος κατοχος εχει χασει τα χαρτια του...μπορει η εταιρεια να μου ξανατυπωσει τα χαρτια της?

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω κ εγω μια ερωτηση...Αν παρω μια κιθαρα η οποια ειναι γνησια αλλα ο προηγουμενος κατοχος εχει χασει τα χαρτια του...μπορει η εταιρεια να μου ξανατυπωσει τα χαρτια της?

 

Σχεδόν απίθανο να συμβεί κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου