Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με πεταλιερα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα forum!

 

Πηρα την Skb PS8 απο αγγελια , και πηγα σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα-μουσικα(ναι ειναι 2 μαγαζια σε ενα  :P ) στην γειτονια μου και τα παιδια μου δωσαν ενα τροφοδοτικο , power king 5000mA καπως ετσι λεγεται..

Απο πεταλια εχω

 

1)rat pro co

2)vox satchurator

3) amz mosfet booster

4)behringer tu100 tuner

 

Τωρα το προβλημα μου ειναι οτι ενω ολα με το ρευμα δουλεουν αριστα, το booster βγαζει ενα hum , σαν μελισσα ενα πραγμα..

Δοκιμασα να του μονωσω το σιδερακι που ειχε σαν βαση της μπαταριας απο μεσα, αλλα τιποτα..Με μπαταρια δεν ειχα καποιο προβλημα παντως  :-\ Επειδη το πηρα απο αγγελια προσφατα και διεγραψα κατα λαθος το τηλεφωνο του παιδιου , δωστε μου τα φωτα σας..

 

Ευχαριστω !

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα forum!

 

Πηρα την Skb PS8 απο αγγελια , και πηγα σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα-μουσικα(ναι ειναι 2 μαγαζια σε ενα  :P ) στην γειτονια μου και τα παιδια μου δωσαν ενα τροφοδοτικο , power king 5000mA καπως ετσι λεγεται..

Απο πεταλια εχω

 

1)rat pro co

2)vox satchurator

3) amz mosfet booster

4)behringer tu100 tuner

 

Τωρα το προβλημα μου ειναι οτι ενω ολα με το ρευμα δουλεουν αριστα, το booster βγαζει ενα hum , σαν μελισσα ενα πραγμα..

Δοκιμασα να του μονωσω το σιδερακι που ειχε σαν βαση της μπαταριας απο μεσα, αλλα τιποτα..Με μπαταρια δεν ειχα καποιο προβλημα παντως  :-\ Επειδη το πηρα απο αγγελια προσφατα και διεγραψα κατα λαθος το τηλεφωνο του παιδιου , δωστε μου τα φωτα σας..

 

Ευχαριστω !

 

Να σημειωσω οτι το τροφοδοτικο το αγορασα γιατι στην αγγελια η κοπελα που μου το πουλησε δεν ειχε τροφοδοτικο , για τυχον αποριες :P

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό σίγουρα προορίζεται για τέτοια χρήση; Δεν νομίζω... Αυτό φταίει κατά πάσα πιθανότητα. Δοκίμασε με κάποιο άλλο τροφοδοτικό και μη σου φαίνεται περίεργο που δεν το κάνει με όλα τα πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol ναι.  :P Παντως οσο για το να παρω αλλο τροφοδοτικο , δεν ξερω , απλα επειδη ειναι ηδη powered η πεταλιερα , γιαυτο δν πηρα πχ 1 spot κλπ  , για εξοικονομηση..

 

Μου το προτεινεις?  :-\

We roll tonite to the guitar bite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, να θυμάσαι πως τα συνήθη τροφοδοτικά δημιουργούν προβλήματα θορύβου όταν τα χρησιμοποιείς με πετάλια κιθάρας.

Μην νομίζεις ότι και το one-spot π.χ. είναι απλά "ένα 1700mA τροφοδοτικό".

Έχει και αυτό κάποιες "ιδιαιτερότητες" σχετικές με την λειτουργία που καλείται να επιτελέσει.

Παρ' όλα αυτά, ακόμα και έτσι, υστερεί πάρα πολύ σε σύγκριση με άλλα τροφοδοτικά (π.χ. Voodoo lab).

 

Το ότι παρουσιάζει θόρυβο μόνο το Booster, είναι μάλλον τυχαίο και οφείλεται πιθανότατα στο κύκλωμα του πεταλίού.

Αφού με μπαταρία δεν έχεις θέμα, είναι σίγουρα πρόβλημα τροφοδοσίας. ;)

 

Δύο λύσεις:

- Νέο τροφοδοτικό, με regulated και isolated ports ρεύματος. Καθάρισες από θόρυβο.

- Noise supressor ή noise gate, με σκοπό να κόψεις ανεπιθύμητο θόρυβο από ρεύμα, με κίνδυνο όμως να μπλεχτείς με τη λειτουργία του εφαρμοσμένη στο παίξιμο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου