Προς το περιεχόμενο

Radiohead - Ok Computer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι η αγαπημενη μου μπαντα... μαλλον αυτος ειναι και ο αγαπημενος μου δισκος... την μια κολαω με το hail to the thief, αλλωτε με το in rainbows , αλλωτε χανομαι στα Kid A -  Amnesiac... αλλα αυτο που μου προκαλει το ok computer, η λυσα να πιασω την κιθαρα μου και να παιξω το airbag π.χ :P η ανατριχιλα του lucky, το απιστευτο paranoid android... λοιπον, φτιαχνω αυτο το thread για να ξαναμανασχολιασουμε τους radiohead, και συγκεκριμενα το ok computer και τα αλλα αλμπουμ τους... :) συζητηση να γινεται βρε παιδι μου :D επισης να αναφερουμε μπαντες με παρομοιο υφος, ποιοι εχουν μπαντες απο εσας που τους εχουν σαν επιρροη κτλπ :)

 

υ.γ. space echo + sd-1 απλα  οργασμικος συνδιασμος ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μας λες και τι εξοπλισμό χρησιμοποιείς για να πετύχεις τον ήχο? Κιθάρα, ενισχυτή, πετάλια κτλ κτλ... ;) Εμένα πάλι το KidA μου τα προκαλεί αυτά, και αν και κιθαρίστας, ζηλεύω τις μπασογραμμές του..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιθαρα εχω μια jaguar special hh, με αλαγμενους μαγνητες...

ενισχυτη δυστιχως μαζευω λεφτα, εχω εναν fenderako mustang 2, αλλα κανει δουλεια...

πεταλια: boss sd-1, proco rat vintage, space echo re-20, boss rv-5...

και εχω αρκετα ακομα στο στοχαστρο μου :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαινω απολυτα paranoid android! Οι Radiohead για μενα ειναι οτι καλυτερο εχει συμβει στην ανθρωποτητα! Ακομα και τα πιο πειραματικα τους δεν μπορεις να μην τα λατρεψεις. Αλλα να σου πω την αληθεια μου λειπουν απιστευτα οι παλιες τους εποχες που απλα ο Τhom Yorke επιανε την κιθαρα του και τραγουδουσε. Χωρις ιδιαιτερα εφε και τετοια. Για μενα οι Radiohead ειναι το πραγματικο rock. Δεν λεω λατρευω συγκροτηματα απο ολο το φασμα της ροκ μουσικης αλλα δεν εχω βρει τιποτα πιο ουσιαστικο απο τους Radiohead. Αυτη ειναι μουσικη με αρχ...!

 

Ειναι απο τους λιγους που πραγματικα εχουν δειξει πως μια ακουστικη κιθαρα και μια φωνη μπορει να ειναι πολυ πιο σκληρη απο εναν overdriven ηχο.

 

Οσο για το Ok computer... Τι μπορει να πει κανεις; Ποιο κομματι να πρωτοσχολιασει;

 

Εμενα για να προσεγγισω αρκετα τον ηχο των Ραδιοκεφαλων με βοηθησε πολυ το Boss RV-3. Δεν λεω πως ειναι το καλυτερο reverb που θα βρεις αλλα αμα το μαθεις και μπορεσεις να συνδυασεις reverb και delay μαζι εχεις ενα αξιοπρεπεστατο αποτελεσμα.

 

Μπαντες που εχουν επηρεασει η που "συγγενευουν":

1)Coldplay(σε καμια περιπτωση δεν τους συγκρινω αλλα το εχουν παραδεχτει)

2)Muse(ασχετα με το οτι ειναι ταλενταρες και αυτοι απο μονοι τους ειναι φανερα επηρεασμενοι)

3)Red Hot Chili Peppers(ειδικα τον Frusciante, αλλα και τον Flea μετα την συνεργασια τους στoυς Atoms For Piece)

4)Sparklehorse

5)Athlete

6)Madrugada

7)Black Heart Prossecion(η καπως ετσι λεγονται, μου διαφευγει τωρα)

 

Σε καλυψα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφου σας αρεσουν οι Radiohead,μαλλον(τι μαλλον, σιγουρα δλδ ;D)θα λατρεψετε και αυτην εδω την μπαντα!Η φωνη του τραγουδιστη μου φερνει πολυ στον York μαλιστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

3)Red Hot Chili Peppers(ειδικα τον Frusciante, αλλα και τον Flea μετα την συνεργασια τους στoυς Atoms For Piece)

 

 

 

 

Κατσε ρε, ο Frusciante πως φαινεται οτι επηρεαστηκε απ αυτους?! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ θα τους ψαξω τους athlete και οι kiev ειναι πολυ ωραιοι :). οσο για το rv-3 εχω το rv-5 που ειναι πολυ καλο και επισης οπως ανεφερα παραπανω το space echo, το οποιο οκ... ειναι ερωταααας :D... εχετε μπαντες εσεις? αν εχετε επιρροες απο radiohead κτλπ... τι επταλακια εξοπλισμους κτλπ εχετε? :) στον frusci αρεσουν παρα πολυ οι radiohead και μια φορα που εκαναν λιωε οι red hot στο jools holland νομιζω και επαιζε και ο thom yorke, ο frusci ντρεποταν και ειχε αγχος που θα ηταν εκει ο yorke :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ θα τους ψαξω τους athlete και οι kiev ειναι πολυ ωραιοι :). οσο για το rv-3 εχω το rv-5 που ειναι πολυ καλο και επισης οπως ανεφερα παραπανω το space echo, το οποιο οκ... ειναι ερωταααας :D... εχετε μπαντες εσεις? αν εχετε επιρροες απο radiohead κτλπ... τι επταλακια εξοπλισμους κτλπ εχετε? :) στον frusci αρεσουν παρα πολυ οι radiohead και μια φορα που εκαναν λιωε οι red hot στο jools holland νομιζω και επαιζε και ο thom yorke, ο frusci ντρεποταν και ειχε αγχος που θα ηταν εκει ο yorke :)

 

Εγω εχω παρει auto-wah για να παιζω το paranoid. ;D γενικα μου ειναι και ψιλοαχρηστο οποτε..

 

Για πες κι αλλα για το κοινο τους live, υπαρχει κανα video?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ θα'λεγα να αφήσουμε το ντιμπέιτ για το αν οι Radiohead ήταν πιο σημαντικοί για την ανθρωπότητα από την φωτιά, την γραφή, τον ηλεκτρισμό ή τον τροχό και να μείνουμε καθαρά σε επίπεδο gear (μιας και το θρεντ φτιάχτηκε στο Guitars & Bass...).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gamaei το τραγουδι που ανεβασες! μου κολλησε..!

 

ο ηχος απο ρεντιοχεντ ειναι δυσκολο να πιαστει στην κιθαρα, αλλα αν καταλαβεις ακριβως τι εφε χρειαζεται να χρησιμοποιεις μετα απλα λιγο πανω λιγο κατω παιζεις και πειραματιζεσαι. μαρεσει και για σολο πολυ ο ηχος τους. απλα προσπαθω μονο με "τονελαμπ σε" να τον βγαλω. μαλιστα επειδη εχω διπλο μαγνητη με γκαζια μου βγαινει ..γκαζατος!

 

η αλληλεγγυη το οπλο μας μαγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου