Προς το περιεχόμενο

Έλληνες κιθαρίστες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λογω της καριερας που εχει κανει

 

χωρις να θελω να προσβαλλω τον ανθρωπο....τι ΚΑΡΙΕΡΑ ακριβως εχει κανει που να δικαιολογει αυτα που λες...?

 

γιατι ας πουμε ο Edge,ο Malmsteen η ο Jeff Beck εχουν οντως κανει φοβερες καριερες ο συγκεκριμενος που λες εκτος απο τους...εξαιρετικα επιτυχημενους & πασιγνωστους στο.....εσωτερικο SOCRATES δεν ειναι ουσιαστικα ενας πετυχημενος...εντεχνος session μουσικος & τιποτα παραπανω? (εκτος & αν μου διαφευγει κατι οποτε σε παρακαλω να με διορθωσεις..)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εαν εξαιρεσεις καποιους που ειναι παγκοσμιος γνωστοι ελληνες μουσικοι(πχ Παπαθανασιου) δεν ξερω παρα πολλους που να εχουν κανει εστω και αυτα τα,σωστα, λιγα που λες οτι εκανε ο Σπαθας. Ενοειται οτι δεν τον συγκρινω με αυτους που αναφερεις(ατυχης η συγκριση) γιατι οι Ελληνες μουσικοι αυτου του επιπεδου ειναι πολοι λιγοι ....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν απαντας στην ερωτηση μου...

 

Και δεν εχει κανει λιγα ο Σπαθας ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ εχει κανει,αλλα σε ενα συγκεκριμενο ειδος μουσικης (το εντεχνο) το οποιο ομως ελαχιστη σχεση με το ζητουμενο του Thread (ΚΙΘΑΡΑ) εχει (εκτος κι αν το παιξιμο τους στους δισκους του Λεκκα & της Αλεξιου αλλαξε το κιθαριστικο συμπαν.. :lol: )

 

Σαν το ΣΠΑΘΑ σε διαβεβεβαιω οτι υπάρχουν ΔΕΚΑΔΕΣ αλλοι εγχωριοι μουσικοι που εχουν κανει πολυ περισσοτερα (& πολυ πιο πετυχημενα) απο αυτον στον συγκεκριμενο χωρο στον οποιο δραστηριοποιειται (δηλ. στην ενορχηστρωση & στο sessionιλικι του "εντεχνου" τραγουδιου) γιατι θες δεν θες ΑΥΤΗ ειναι η καριερα του (& πολυ καλα κανει και ειναι & να ειναι παντα καλα & παραγωγικος ο ανθρωπος γιατι ειναι εξαιρετος μουσικος) .... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα γράψει πριν κάποιο καιρό ότι δεν μπορώ να καταλάβω αν η Βίσση είναι καλή τραγουδίστρια επειδή το ρεπερτόριο που τραγουδάει μου είναι αδιάφορο... και πέσατε όλοι να μου τη πείτε: "η καλή τραγουδίστρια φαίνεται" και "κάθε μουσικός ξέρει αν ο τραγουδιστής πατάει σωστά" κλπ.

 

Τώρα που ο SF γράφει... το ίδιο για τον Σπάθα (και ορθώς το γράφει αν όντως δεν του αρέσουν οι μουσικές που παίζει), το συζητάτε σα να είναι σωστή τοποθέτηση.

 

Ποτέ στην οικουμένη δεν μπορεί να γίνει κριτική για ένα μουσικό ΞΕΧΩΡΑ από τη μουσική που παίζει, γι' αυτό οι συζητήσεις για τον καλύτερο και τον καλυτερότερο μουαικό ήταν, είναι και θα είναι γελοίες.

 

¶λλωστε, στην ιεραρχία του μουσικού δρώμενου, ο μουσικός ΔΕΝ έχει την υψηλότερη θέση όπως νομίζουν ορισμένοι (σόρυ μποϊς) αλλά ο ΣΥΝΘΕΤΗΣ. Ο μουσικός είναι το πολύ μακρινό δεύτερο (και αν μιλάμε για τραγούδι, είναι το πολύ μακρινό τρίτο).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000000000000 :wink:

 

Οντως η ολη συζητηση για τον "καλυτερο" ειναι παιδικη!

 

ΠΑΝΤΩΣ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ειναι καλυτερος απο τον δικο σου τον μπαμπα!!!!!!

 

:lol:

 

παντως την ΤΕΧΝΙΚΗ καποιου (π.χ. της Αννουλας η του Σπαθα) δεν μπορει κανεις να την αμφισβητησει,τωρα το ΤΙ κανουν με αυτην (την τεχνικη) ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο... :wink:

(αν και βεβαια το ζητουμενο ειναι τι ΜΟΥΣΙΚΗ παιζεις και οχι τι ΤΕΧΝΙΚΗ εχεις.....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να είναι γραφικοί παπατζήδες και λάτρεις του Petrucco-Vaio-Satriano-Malmsteenικού κολλήματος...

 

Εντάξει δεν είναι κακό να είσαι λάτρης του Malmsteen ή του Petrucci.Όλοι έχουνε κάποιες επιρροές.Απλά στο τέλος καλό είναι να έχεις το δικό σου στύλ.Εξάλλου αυτοί που προανέφερες προσφέρανε κάτι μεγάλο και καινοτόμο ο καθένας με το στύλ του, στην κιθάρα και στην μουσική γενικότερα.

 

Και οι περισσότεροι κιθαρίστες της εποχής του Ρακαζά νομίζω οτι μάθανε να παίζουνε εν μέρι με τις VHS κασέτες αυτών.Kotzen,Bettencourt,Satriani και πιό παλιών και ανάλογα με το στύλ που τους άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σ'αυτό (όχι για τον ΜΠΑΜΠΑ σου, γιατί φυσικά ο δικός μου είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ :lol: :lol: :lol: ).

 

Πιστεύω ότι παιχταράδες υπάρχουν πάρα πολλοί...Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι απ'αυτούς επιλέγουν απλά να είναι σέσσιον, επιλέγουν κάποιο είδος που είναι πιο εμπορικό (και λογικό είναι, αφού είναι η δουλειά τους αυτή...και χωρίς αυτή δε θα μπορούν να βγάζουν τα προ το ζειν....)ή γενικότερα επιλέγουν πράγματα τα οποία εξυπηρετούν κάποιους βασικούς κοπούς προφανώς....Και καλά κάνουν φυσικά....

 

Το θέμα λοιπόν είναι το τί ιδέες έχεις να παρουσιάσεις, είτε αυτό λέγεται νέα τεχνική, νέο είδος μουσικής, νέος ήχος, νέα προσέγγιση πάνω στη μουσική και γενικά αυτό είναι τελικά που μένει. βλ. Edge, clapton, bb.king, Frusciante και πάρα πολλοί άλλοι που φυσικά και είναι παιχταράδες αλλά όχι όσο ο Petruzzi πχ, ή ο Malmsteen ή ο Vai που τεχνικά και ως ταχύτητα κυρίως μπορεί να είναι καλύτεροι και πιο εντυπωσιακοί (για παράδειγμα) από άλλους γνωστούς, αλλά συνθετικά....no comments....

 

Εγώ εν ολίγοις πιο πολύ παραδέχομαι και μ'ευχαριστεί να ακούω Red Hot Chilli Peppers και U2 παρά Malmsteen...Και προφανώς και όχι μόνο εγώ απ'ό,τι δείχνουν καταφανέστατα οι πωλήσεις των δίσκων τους και η αποδοχή τους από το κοινό...

 

ΥΓ.: Τα παραδείγματα είναι τυχαία και παρακαλώ να μην ξεσπάσει πόλεμος για το ποιος είναι παιχταράς και ποιός όχι...¶λλο είναι το νόημα...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paladin

 

 

Ναι βρε παιδι μου δεν αντιλεγω παιχταραδες ειναι,απλα η ΜΟΥΣΙΚΗ ειναι ΠΟΛΥ μεγαλη για να την περιοριζεις σε καποιος κλιμακες παιγμενες με ..ακροβατικο τροπο :wink:

 

Για παρα πολλους ανθρωπους αυτη η μουσικη δεν λεει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα (π.χ. εμενα με κανει να πλητω αφόρητα :? ) οποτε το να περιοριζουμε την..κιθαροπαιξια :lol: σε αυτο το ειδος ειναι κριμα...(μια και ειναι το 1% περιπου της παγκοσμια παραγομενης μουσικης :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η συζητηση μου ανοιγει τα ματια.στο νησι που ζω δεν εχω την ευκαιρια συνομιλιας , ανταλλαγης αποψεων , ενημερωσης , μουσικων ερεθισματων , και γενικα ''τριβης'' με την ηλεκτρικη κιθαρα.

δεν ξερω αν ειμαι λιγο off topic αλλα νιωθω μεσα μου ενα παραπονο , που δεν μπορω να εχω αποψη για ολα αυτα επειδη ειμαι ανιδεος.και σε ενα μερος ριχνω και το φταιξιμο εκτος απο εμενα που δεν ψαχτηκα , και στα γαμ#&*$να τα ωδεια.εκει ρε π*&$τη μου ειναι κολλημενη στην κλασσικη μουσικη , με εξαιρεση κανα 2 ωδεια στην ελλαδα.κι εγω κολλημενος τοσα χρονια με την κλασσικη κιθαρα , πρωτοεπιασα ηλεκτρικη πριν 5 χρονια.κι εχω μεινει στασιμος απο ακουσματα , απο τεχνικη , απο ιδεες ...δεν ξερω τι να προτωακουσω και τι να πρωτομελετησω.και ποιος μου λεει οτι θα το μελετησω σωστα.1-2 φορες τον χρονο που παω αθηνα , πατυχαινω κανα κιθαριστα σε καποιο μαγαζι και γυρναω την αλλη μερα πισω πικραμενος,νιωθωντας ανιδεος και ασχετος.ειναι πολυ χαμηλο επιπεδο μουσικης εδω στο νησι και αναμασαμε τα ιδια και τα ιδια....

τα ειπα ολα αυτα γιατι πικραινομαι που δεν μπορω να εκφερω γνωμη για αυτην τη συζητηση,οντας ψιλοασχετος..em.icon.blush.png

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγε μου μη μου στεναχωριεσαι!! :lol:

 

ΕΝΑΣ ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τροπος να γινεις καλυτερος ΜΟΥΣΙΚΟΣ.

 

Να ακους ΠΟΛΛΗ & ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ μουσικη !

 

Αν θες να ακουσεις καποια πραγματα που θα σου ανοιξουν το μυαλο ευχαριστως να σου στειλω pm... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου