Προς το περιεχόμενο

Οργή και αντικείμενα κατά του Γ. Νταλάρα..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζομαι οι περισσότεροι θα έχετε αντιληφθεί ότι η πρωτοβουλία του Γ. Νταλάρα για μια σειρά δωρεάν συναυλιών του σε περιοχές της Αθήνας που θεωρούνται πιο λαικές συναντάει έντονες διαμαρτυρίες που συνοδεύονται κ με μικροεπεισόδια.  

 

Δεν ήμουν παρών σε κάποιο τέτοιο συμβάν και ότι γράφω είναι από ειδησεογραφικές  πηγές.

 

Τι άποψη έχετε για αυτό που συμβαίνει?

 

Εγώ είμαι από αυτούς που έχω μια συμπάθεια προς την καλλιτεχνική υπόσταση του εν λόγω καλλιτέχνη αλλά παράλληλα διατηρώ επιφυλάξεις για την ευρύτερη παρουσία του στα καλλιτεχνικά και μη δρώμενα.

 

Λοιπόν?

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικα δεν τον γουσταρω τον τυπο γιατι απλα τον θεωρω ψευτικο σε αυτα που παει να κανει....κατσε να δεις που τις συναυλιες αυτες θα τις βγαλει και σε σιντι σε λιγακι ....

 

Εγω με τον τζιμακο ειμαι.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Έδωσε σάρκα και οστά στην έκφραση: Που πας ρε Καραμήτρο;  ;D ;D ;D

 

Εκτός και αν είναι ένα caning plan  ;D για να εκτονωθεί επάνω του η λαϊκή οργή και τα γιαούρτια και όχι στους πολιτικούς στις επερχόμενες παρελάσεις.

 

Πάει τώρα ένας δισεκατομμυριούχος (σε δραχμές) να τραγουδήσει «παραπονεμένα λόγια»...  :P  ;D

 

Για αυτό σου λέω... Που πας ρε Καραμήτρο;  ;D

 

ΥΓ: Πάλι... αφιλοκερδώς παίζει αυτό αγόρι; Άμυαλο παιδί, θα καταστραφεί οικονομικά έτσι που το πάει  ;D ;D ;D

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κάποιοι συνάνθρωποί μας κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι το πέταμα αντικειμένων σε έναν τραγουδιστή είναι...πολιτική πράξη;  :-\

 

Αυθορμήτως άραγε;

 

Ούτε κι εμένα μ' αρέσει το όλον Νταλάρας (μεγαλώνω και δε μπορώ πια να μην παραδέχομαι ότι δε βγάζω το καπέλο μου στον ερμηνευτή Νταλάρα).

 

Όποια όμως κι αν είναι η ευθύνη που του αναλογεί απ' το δικό του μετερίζι και στα του δικού του συναφιού, το θέαμα είναι ξενερωτικό.

 

 

Παραξενεύτηκα λίγο που δεν τα μάζεψε να φύγει. Μάλλον θα έχει και ολίγα κάκαλα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή κάποιοι συνάνθρωποί μας κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι το πέταμα αντικειμένων σε έναν τραγουδιστή είναι...πολιτική πράξη;  :-\

 

 

Σαφέστατα και δεν είναι. Όμως στον αντίλογο, η παρουσία του για μεγάλη μερίδα του κόσμου θεωρήθηκε προκλητική. Οι αντιδράσεις και τα ειρωνικά σχόλια ξεκίνησαν με την ανακοίνωση των συναυλιών, οπότε λίγο- πολύ το τι θα συνέβαινε ήταν αναμενόμενο.

 

Εξάλλου ας μην γελιόμαστε: Εδώ και χρόνια έχει αποδομηθεί η εικόνα του Νταλάρα ως «λαϊκού χαρακτήρα», ως ανθρώπου που ταυτίζεται με τον λαό.

 

Από την στιγμή δε, που η κυρία του υπήρξε και μέλος της προηγούμενης κυβέρνησης (και σόι με τον Ραγκούση), ε δεν το λες και «ευφυές» να βγεις να τραγουδήσεις για τους «κατατρεγμένους». Κάποιοι θα τσινίσουν και μάλιστα με άκομψο τρόπο...

 

Για αυτό θα επιμείνω στο «που πας ρε Καραμήτρο»   :D    

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι από αυτούς που έχω μια συμπάθεια προς την καλλιτεχνική υπόσταση του εν λόγω καλλιτέχνη αλλά παράλληλα διατηρώ επιφυλάξεις για την ευρύτερη παρουσία του στα καλλιτεχνικά και μη δρώμενα.

Και εγώ έχω μια συμπάθεια σε αυτούς που έχουν μία ευγενική τοποθέτηση επί των γεγονότων αλλά παράλληλα διατηρώ μία επιφύλαξη όταν δεν έχουν συγκεκριμένη άποψη.

 

Ο Νταλάρας δεν κάνει τίποτα διαφορετικό από αυτό που κάνει εδώ και χρόνια.

 

Οι γιαουρτοβόλοι είναι οι ίδιοι οι μέχρι πρότινος συγκινούμενοι μέχρι δακρύων παλαμάκηδες/οπαδοί του. Προπηλακίζουν βίαια σε συναυλία του, έναν καλλιτέχνη για την πολιτική του τοποθέτησή την ίδια στιγμή που το ΛΑΟΣ ορίζει έναν παλαιστή /άνθρωπο της νύχτας ως βουλευτή.

Δυστυχώς ως άλλη μία έκφραση της αμετροέπειάς μας, η οπαδική καφρίλα (βλ. φασισμός) εξαπλώνεται σαν καρκίνος στην καθημερινότητά μας.

 

Αναγνωρίζω ότι ο Νταλάρας είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο στην νεώτερη Ελληνική μουσική.

Το οποίο ευθαρσώς λέω ότι, για κάποιον λόγο, δεν με πολυαφορούσε. Και δεν με πολυαφορά.

Ανεξαρτήτως όμως με το αν συμφωνώ ή διαφωνώ με αυτό που λέει ή αν μου αρέσει ή δεν μου αρέσει η μουσική/ερμηνεία του, πιστεύω ότι είναι καθαρή και αδιάλυτη μαλακία να πάω στη συναυλία κάποιου για να του πετάξω γιαούρτι επειδή διαφωνώ με αυτά που λέει (και για τα οποία βέβαια ΔΕΝ αποφασίζει και τα οποία βέβαια εκφράζουν μια πολύ μεγάλη μερίδα του κόσμου).

 

Έχετε δει πόσο έχουν πάει τα γιαούρτια;

 

 

Πάει τώρα ένας δισεκατομμυριούχος (σε δραχμές) να τραγουδήσει «παραπονεμένα λόγια»...  :P  ;D

Για αυτό σου λέω... Που πας ρε Καραμήτρο;  ;D

Τερρυ, εισαι αρκετά μεγάλος για να απορρίπτεις πλέον την παραμύθα του "πρέπει να σαι φτωχός και απο τη μοίρα χτυπημένος για να πεις σωστά τα μπλουζ".

 

Αν δεν σ' αρέσει δεν πας. Εξάλλου δεν τα κλεψε. Στο (όποιο) πάλκο τα βγαλε. Αν οι παλαμάκηδες (και νυν γιαουρτοβόλοι) δεν πληρώναν ότι ναναι για να τον ακούσουν, δεν θα τα βγαζε.  Όπως είπα δεν τον πάω αλλά δεν θα πάω να τον γιαουρτώσω κιόλας.

 

Αν είναι να γιαουρτώναμε κάθε καλλιτεχνική εκδήλωση σε συνάρτηση με την ζωή και τις απόψεις του καλλιτέχνη, η ροκ δισκογραφία θα ήταν πολύ φτωχή.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, παρότι δηλώνω φαν του Τζιμάκου, δεν με πολυτρελλαίνει ο νταλάρας κλπ κλπ, το θεωρώ θλιβερό σαν γεγονός, για λόγους που κάλυψαν το παιδί με το ταυράκι και ο αουντιοκώστας. Το να καταφεύγουμε σε τραμπουκισμό, δεν μας κάνει λιγότερο κατατρεγμένους, ούτε περισσότερο αξιοπρεπείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή δε, που η κυρία του υπήρξε και μέλος της προηγούμενης κυβέρνησης (και σόι με τον Ραγκούση), ε δεν το λες και «ευφυές» να βγεις να τραγουδήσεις για τους «κατατρεγμένους». Κάποιοι θα τσινίσουν και μάλιστα με άκομψο τρόπο...

Ακριβως. Το οτι δεν του περασε απ'το μυαλο οτι θα υπαρξουν και τετοιες αντιδρασεις, και δεδομενης της ευφυιας του, αυτο δειχνει μια απιστευτη αγνοια της Ελληνικης πραγματικοτητας.

Ας προσεχε... ::)

 

Κατα τα αλλα δεν συμφωνω με τετοιου ειδους διαμαρτυριες κατα του Νταλαρα, ας κρατησουν τα γιαουρτια για τους πραγματικα υπευθυνους για το καταντημα αυτης της χωρας.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου