Προς το περιεχόμενο

Η αντοχη ενος λαιμου Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον,σαν βαρυτερος και ψηλοτερος απ ολους σας, θα ηθελα να εκφρασω την αποψη μου :P

 

αν και προσωπικα τετοιου ειδους κουβεντες μου αρεσουν παρα πολυ, πιστευω οτι ολοι το χανουμε καπου. για να γινω κατανοητος, μετα απο παρα πολλες κουβεντες εδω μεσα, δεν εχουμε αντιληφθει την διαφορετικοτητα μας. ο ενας ακουει alternative, ο αλλος progressive, εγω και τα δυο και παει λεγοντας. και ειναι απολυτα φυσιολογικο.

η κουβεντα αυτη πιστευω οτι εχει να κανει και πολυ, με την μουσικη στη χωρα μας.

οταν βλεπω νεους μουσικους, εν ετει 2006 να προσπαθουν να εμπνευστουν απο τον Blackmore, οταν βλεπω το καραισκακη γεματο στην συναυλια των scorpions, οπως επισης κοσμο να ενδιαφερεται ακομα για τους twisted sister, δινω τις απαντησεις στον εαυτο μου γιατι σε αυτην την χωρα η ηλεκτρικη μουσικη παει κατα διαολου.

 

ειμαστε ενα site με πολλους κιθαριστες και με λυπη μου βλεπω οτι στην πλειοψηφια μας δεν εχουμε ακουσματα, σε μια εποχη που ειναι πανευκολο να αποκτησει κανεις με λιγη ορεξη να ακουσει νεα πραγματα. η κιθαριστικη μουσικη εχει εξελιχθει απιστευτα απο το 80 και μετα και ιδιαιτερα την 10ετια του 90. οι μετρονομοι επεσαν λιγακι, solo μπορει να μην υπαρχουν, αλλα πρεπει να καταλαβουμε οτι αυτο το μουσικο ειδος ειναι το ιδιο σημαντικο, ενδιαφερον(δυνητικα..) και μουσικο με καθε αλλη εκφανση της κιθαριστικης και οχι μονο μουσικης.

 

καθετι μη συμβατικο οπως οι sonic youth, μπορει να ειναι απο εκπληκτικο εως μια τρελλη μαλακια. σε καθε περιπτωση ομως ειναι διαχυτο απο διαθεση, πειραματισμο και διευρυνση των μουσικων οριζοντων.ας ανοιξουμε τ αυτια μας λοιπον.

 

υ.γ. ας αλλαξουμε τιτλο στο Post, γιατι λογω αυτου, εχουν γραφτει πολυ λιγοτερες αποψεις. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα συμφωνήσω μαζί σου κάθε φορά που θα σκεφθώ με βάση το προσωπικό μου γούστο στη μουσική...

 

Θα τα λέμε όμως αυτά κι εμείς όταν σε 20 χρόνια οι Radiohead (τους αναφέρω επειδή ξέρω πως αρέσουν και στους δύο μας Μιχάλη...) θα θεωρούνται οι kitsch δεινόσαυροι του 2025 ;

 

Θέλω να πω με αυτό πως η μουσική είναι κάτι που δεν μένει στάσιμο και πως αν δεν το ακολουθεί κανείς και μένει προσκολλημένος σε μία εποχή ή ένα ρεύμα χάνει το δάσος για να βλέπει το δέντρο. Όμως η πλήρης απαξίωση του ιστορικού παρελθόντος προς χάριν ενός πιθανά εφήμερου παρόντος (ή και όχι εφήμερου) είναι το άλλο άκρο και επίσης δεν με βρίσκει σύμφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα λέμε όμως αυτά κι εμείς όταν σε 20 χρόνια οι Radiohead (τους αναφέρω επειδή ξέρω πως αρέσουν και στους δύο μας Μιχάλη...) θα θεωρούνται οι kitsch δεινόσαυροι του 2025 ;

.

 

Ενδιαφέρουσα άποψη.Μάλλον έτσι θα γίνει.Και έτσι πρέπει να γίνει νομίζω.Αν και θέλω να πιστεύω οτι οι radiohead συγκεκριμένα' date='δεν θα επιτρέψουν στους εαυτούς τους να ξεφτιλιστούν και θα αποσυρθούν όταν θα χρειαστεί.

 

Θέλω να πω με αυτό πως η μουσική είναι κάτι που δεν μένει στάσιμο και πως αν δεν το ακολουθεί κανείς και μένει προσκολλημένος σε μία εποχή ή ένα ρεύμα χάνει το δάσος για να βλέπει το δέντρο.

 

Κι εδώ συμφωνώ,αλλά θα ήθελα να παραθέσω και μια άλλη άποψη.

Το ψάξιμο της μουσικής δεν είναι αυτοσκοπός,δηλ δεν μας αναγκάζει κανείς να βρίσκουμε συνέχεια νέα ακούσματα.Σκοπός είναι να βρούμε κάτι που μας εκφράζει και μας ικανοποιεί σαν άκουσμα.Είναι λεπτή η ισορροπία και την γνωρίζει ένας ώριμος ακροατής.Αντίστοιχα αν ψάχνει κανείς συνέχεια κάτι καινούριο και αλλάζει αντιλήψεις καθε λίγο και λιγάκι,ενώ ταυτόχρονα απαξιεί αυτά που άκουγε μέχρι χθες ,τότε είναι που βλέπει το δέντρο και όχι το δάσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ψάχνει κανείς συνέχεια κάτι καινούριο και αλλάζει αντιλήψεις καθε λίγο και λιγάκι' date='ενώ ταυτόχρονα απαξιεί αυτά που άκουγε μέχρι χθες ,τότε είναι που βλέπει το δέντρο και όχι το δάσος.[/quote']

 

Μα δεν λέω αυτό blue, μιλάω μάλιστα για το πόσο άσχημη είναι η απαξίωση του ιστορικού παρελθόντος στο προηγούμενο post μου. Εσύ απλά αναφέρεις το άλλο άκρο του να ακούς επί 20 χρόνια τα ίδια...το να αλλάζεις μουσικά γούστα κάθε μήνα...

 

Το ίδιο λέμε πάνω-κάτω...τα δύο άκρα δεν οδηγούν πουθενά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα λέμε όμως αυτά κι εμείς όταν σε 20 χρόνια οι Radiohead (τους αναφέρω επειδή ξέρω πως αρέσουν και στους δύο μας Μιχάλη...) θα θεωρούνται οι kitsch δεινόσαυροι του 2025 ;

.

 

Ενδιαφέρουσα άποψη.Μάλλον έτσι θα γίνει.Και έτσι πρέπει να γίνει νομίζω.Αν και θέλω να πιστεύω οτι οι radiohead συγκεκριμένα' date='δεν θα επιτρέψουν στους εαυτούς τους να ξεφτιλιστούν και θα αποσυρθούν όταν θα χρειαστεί.

 

[/quote']

 

 

Μην το βλέπετε σαν ξεφτίλα. Όπως δεν το βλέπουμε κι εμείς οι κάπως μεγαλύτεροι, οι περισσότεροι τουλάχιστον, για τα συγκροτήματα που αγαπήσαμε από παλιά, και παίζουν ακόμα.

 

Μεγαλώνουν αυτοί, μεγαλώνουμε κι εμείς μαζί τους, τους γουστάραμε τότε τους γουστάρουμε και τώρα. Να σας δω εσάς τι θα κάνετε το 2025, εγώ πάντως θα πάω πάλι και στους Stones και στους Scorpions. :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O wasted sunsets έχει δίκιο... δεν μπορώ ειλικρινά να καταλάβω γιατί 'θα πρέπει' να παρακολουθούμε τις 'εξελίξεις' σε οποιοδήποτε μουσικό ιδίωμα και παράλληλα 'θα πρέπει' να αδιαφορούμε για κάποιον μουσικό επειδή 'πάλιωσε'... :?

 

Με την ίδια λογική που δεν θα έβλεπε κάποιος τους Scorpions, θα έπρεπε να μην πάει και στον B.B. King αν ερχόταν, έτσι; :roll:

 

Και μη βιαστεί κανείς να μου επισημάνει ότι κάνω 'συγκρίσεις', σε αντίθεση με τους περισσότερους, ποιοτικές και ποσοτικές συγκρίσεις δεν έκανα ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O wasted sunsets έχει δίκιο... δεν μπορώ ειλικρινά να καταλάβω γιατί 'θα πρέπει' να παρακολουθούμε τις 'εξελίξεις' σε οποιοδήποτε μουσικό ιδίωμα και παράλληλα 'θα πρέπει' να αδιαφορούμε για κάποιον μουσικό επειδή 'πάλιωσε'... :?

.

 

Mα δεν είπαμε αυτό.Ακριβώς το αντίθετο λέμε,οτι ΔΕΝ πρέπει να είμαστε σε αυτά τα 2 άκρα.

 

Επίσης δεν ανέφερα πουθενά οτι απορρίπτω έναν μουσικό επειδή πάλιωσε,τον απορρίπτω επειδή ξεφτιλίζεται και μάλιστα το κάνω προσπαθώντας να διαχωρίσω την τώρα δουλειά του με την τότε κατάθεση του στην μουσική Ιστορία.Και λέγοντας ξεφτιλίζεται δεν εννοώ να είναι 60 χρονών και να χοροπηδάει σαν 18,αυτό δε με ενοχλεί καθόλου.

 

Εννοώ τη μαλάκυνση που παθαίνουν ορισμένοι και αντιφάσκουν με την πρότερη νοοτροπία τους.Παραδείγματα εγχώρια υπάρχουν πολλά και τα βλέπουμε συνέχεια,δε νομίζω οτι έχει νόημα να αναφέρω ονόματα γιατί θα ξεκινήσει μια χωρίς λόγο κόντρα. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν είπαμε αυτό.Ακριβώς το αντίθετο λέμε' date='οτι ΔΕΝ πρέπει να είμαστε σε αυτά τα 2 άκρα.

 

Επίσης δεν ανέφερα πουθενά οτι απορρίπτω έναν μουσικό επειδή πάλιωσε,τον απορρίπτω επειδή ξεφτιλίζεται και μάλιστα το κάνω προσπαθώντας να διαχωρίσω την τώρα δουλειά του με την τότε κατάθεση του στην μουσική Ιστορία.Και λέγοντας ξεφτιλίζεται δεν εννοώ να είναι 60 χρονών και να χοροπηδάει σαν 18,αυτό δε με ενοχλεί καθόλου.

 

Εννοώ τη μαλάκυνση που παθαίνουν ορισμένοι και αντιφάσκουν με την πρότερη νοοτροπία τους.Παραδείγματα εγχώρια υπάρχουν πολλά και τα βλέπουμε συνέχεια,δε νομίζω οτι έχει νόημα να αναφέρω ονόματα γιατί θα ξεκινήσει μια χωρίς λόγο κόντρα. :roll:[/quote']

 

Καταρχάς... φέρε τη μύγα πίσω! :P :lol: :lol:

 

Δεν αναφέρθηκα σε σένα, ούτε διαφωνώ μ'αυτά που λες... μια διευκρίνηση μόνο:

 

Τον BB King που έφερα ως παράδειγμα, θα τον κατέτασσες στην κατηγορία των 'ξεφτιλισμένων';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική που δεν θα έβλεπε κάποιος τους Scorpions' date=' θα έπρεπε να μην πάει και στον B.B. King αν ερχόταν, έτσι; :roll:

 

Και μη βιαστεί κανείς να μου επισημάνει ότι κάνω 'συγκρίσεις', σε αντίθεση με τους περισσότερους, ποιοτικές και ποσοτικές συγκρίσεις δεν έκανα ποτέ...[/quote']

 

Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα με τους scorpions (και με τους κάθε scorpions -uriah heep, deep purple κτλ), δεν είναι ότι "χάνουν" σε μία "ποιοτική " σύγκριση με τον B.B. King, αλλά το ότι μας έχουν βρει (πάμε...) "θέλω-να-δείχνω-και-το-ροκ-προφίλ-μου-στη-γκόμενα-ή-στο-σκυλά-το-φίλο-μου-μια-φορά-το-χρόνο" πελάτες, και μας πουλάνε κατεψυγμένο ροκ, με στυλ και ύφος που -πιθανολογώ- θα έτρωγαν μπουκάλια σε χώρες με παράδοση στο ροκ.

Και μαζεύουν και όλο το συναυλιακό χαρτί, και μετά βλέπουμε 5000 κόσμο στους stripes πχ.

Και όλα αυτά, επαναλαμβάνονται ΚΑΘΕ χρονιά, αυτό με χαλάει εμένα.

 

Προσωπικά, δεν διαφωνώ με το να αποτίει κανείς φόρο τιμής σε ένα ίνδαλμά του, έστω και σε περίοδο παρακμής (έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα μόνο έτσι μπορεί να γίνει, από τους scorpions μέχρι το Rivaldo). Το να γίνεται αυτό όμως ετήσια τελετή ροκ ψευδαίσθησης, είναι άλλο...

Αν ο ΒΒ ερχόταν κάθε χρόνο και εμείς μεταμορφωνόμασταν σε bluesmen από το mississipi 2 μέρες πριν και 1 μέρα μετά, πριν επιστρέψουμε στις πίστες και στα "καλοκαιρινά ραντεβού", προσωπικά θα χαλιόμουν το ίδιο με τους scorpions. Όχι με το μουσικό BB, αλλά με την υπόθεση "συναυλία BB στην Ελλάδα".

 

Και φυσικά δεν φταίνε αυτοί, τα βρίσκουν και τα κάνουν. Αφού δεν είμαστε του ροκ οι Έλληνες, με αυτή την παραδοχή, ούτε άγχος, ούτε στενοχώριες! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου