Προς το περιεχόμενο

Η αντοχη ενος λαιμου Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τώρα αν κάποιος την βρίσκει με αυτά...γούστα είναι και δεν μου πέφτει λόγος...αλλά ρε παιδιά λίγος σεβασμός...μην συγκρίνουμε συγκροτήματα της prog σκηνής του '70 όπως genesis' date=' van der graaf generator, king crimson, camel κτλ...με τους Sonic Youth...και με επιχείρημα πόσοι ξέρουν τους eloy και πόσοι ξέρουν τους youth ?

 

[/quote']

 

 

Εννοείς "εμπορική" σύγκριση ή """""ποιοτική""""" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:lol: :lol: :lol:

 

Ομολογώ ότι τις βρίσκω πολύ διασκεδαστικές αυτές τις 'διαμάχες' και να με συμπαθάτε...

 

Για να παραφράσω τη γνωστή ατάκα του Σαίξπηρ:

 

'Υπάρχουν περισσότερα πράγματα στον Ουρανό και τη Γη, Οράτιε, απ'όσα ονειρεύτηκες ότι μπορείς να βάλεις στις ταμπελίτσες σου' :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγα λόγια το ότι οι Youth ανήκουν σε ένα μουσικό είδος που γουστάρει ο περισσότερος κόσμος αυτό δεν σημαίνει ότι και το είδος αυτό είναι ανώτερο από κάποιο άλλο...

 

Αλλά ούτε και κατώτερο ώστε να είναι καραγκιόζηδες ή γελοίοι...

Οι Sonic Youth και οι King Crimson είναι 2 μεγάλα group, όμως υπηρέτησαν άλλα είδη το καθένα και μάλιστα σε άλλη εποχή, και δεν μπορεί καν να τεθεί θέμα σύγκρισης.

Και το ίδιο ισχύει π.χ. για τους Black Sabbath και τους Ramones, για τους Nirvana και τη Madonna και ας ανήκουν στην ίδια χρονική περίοδο. Δεν μπορεί κανείς να λέει ότι τα μήλα είναι πιο καλά από το πορτοκάλια, αλλά μονάχα πως "εμένα μ'αρέσουν τα μήλα και όχι τα πορτοκάλια".

 

Αν δεν δεχθούμε την υποκειμενικότητα στην αξία της τέχνης ως αρχή και αξίωμα...καλύτερα να μην ασχολούμαστε με κριτική γύρω από την τέχνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι μου φάνηκαν γελοίοι οι Sonic Youth όταν χτυπούσαν τις κιθάρες τους πέρα-δώθε είναι καθαρά υποκειμενική άποψη...και γι αυτό όπως ανέφερα παρακάτω σε όποιον αρέσουν τέτοιες ιστορίες εμένα δεν μου πέφτει λόγος...

 

Σκοπός του ποστ που έκανα ήταν να εκφράσω κυρίως την αντίρρηση μου στο ότι επειδή οι sonic youth επηρρέασαν ένα σωρό συγκροτήματα και κιθαρίστες (όπως ανέφερε ο superfunk) δεν τους κάνει ανώτερους μουσικά από συγκροτήματα που δεν "επηρρέασαν" άλλα συγκροτηματα ή που έτυχε να μην γίνουν ποτέ γνωστά και εμπορικά...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ακρη δεν θα βγαλουμε αλλα καλο ειναι να αντιλαμβανομαστε ποτε καποιος αποτελλει κολλοσιαια επιρροη (Sonic Youth) & ποτε απλα ενα ιδιομορφο συγκροτημα (Eloy).

 

Aλλωστε δεν χρειαζεται να ψαξουμε & πολυ δεν υπαρχει ΕΝΑΣ "μη μεταλλικοτεχνοροκας" :lol: κιθαριστας που να μην τους εχεις μεσα στις κορυφαιες επιλογες/επιρροες του ... :wink:

 

Ουστιαστικά λες ότι οι κιθαρίστες χωρίζονται σε 2 κατηγορίες :

 

Στους "μεταλλοτεχνοροκάδες"

 

και σε αυτούς που είναι επηρρεασμένοι από τους Sonic Youth...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι για μια ακομα φορα αποδεικνυεται απο τα λεγομενα και απο τις μονιμα αφοριστικες αποψεις ορισμενων, πως η πληθωρα γνωσεων γυρω απο τη μουσικη, τα ευρεια ακουσματα, και η "καλη" μουσικη παιδεια δεν σημαινει αυτοματως και ευρυτητα πνευματος και κρισεως. :)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, η δουλειά των Sonic Youth έχει κατατεθεί μέσα από αρκετούς δίσκους, ώστε καθένας να μπορεί να σχηματίσει άποψη από μόνος του. Η συναυλία που είδε ο Jam (και την οποία δεν είδα - άλλωστε ας μην ξεχνάμε την άποψή μου για τις συναυλίες), μπορεί να ήταν μία κακιά στιγμή τους ή μπορεί (ακόμη πιο πιθανό) να τους έπιασε σε μία φάση ζύμωσης.

 

Στη χώρα μας περιμένουμε όλες οι συναυλίες να είναι κάτι σαν "ζωντανή παρουσίαση των greatest hits" - λογικό είναι όταν μας επισκέπτεται κάθε μπάντα μία φορά ανά 25 χρόνια. Στο εξωτερικό (όπως ξέρετε ορισμένοι) οι συναυλίες δεν έχουν απαραιτήτως αυτό το χαρακτήρα. Είναι αποδεκτό ότι θα "πετύχεις" το γκρουπ και σε πειραματικές τους φάσεις - κάτι σα να έβλεπες τους Van Der Graaf την περίοδο του Vital (σωστά φίλε Jam;). Ακόμη και οι φανατικοί φίλοι των Van Der Graaf δεν μπορούν να αντέξουν το Vital για παραπάνω από λίγα λεπτά, με τις σχεδόν παρανοϊκές του κακοφωνίες και τα σχεδόν ξεκούρδιστα όργανα - άλλο τώρα που αυτοί οι τρελοί το κυκλοφόρησαν και άλλο που μερικοί άλλοι τρελοί (όπως εγώ) το θεωρούν από τα καλύτερα live.

 

Δηλαδή, τι λέω: ότι για όποιον ξέρει το υλικό των Van Der Graaf, το Vital είναι απόκτημα ίσως, αλλά για οποιονδήποτε άλλο είναι ένα σκουπίδι - έχει άλλωστε εξαφανιστεί από την αγορά εδώ και πολλά χρόνια και κανείς δε διανοείται να το ξανακυκλοφορήσει.

 

Πιστεύω ότι όποιος εντρυφήσει στο υλικό των Sonic Youth θα καταλάβει γιατί έχουν τη φήμη που έχουν (και ΔΕΝ είναι φήμη καραγκιόζηδων). Σίγουρα δεν είναι "συνήθεις ύποπτοι", αλλά κάτι διαφορετικό, κάτι που δεν θα μπορούσε ποτέ να δισκογραφηθεί (έστω) αν δεν είχε προϋπάρξει το πανκ στην Αγγλία και η Νεο-Υορκέζικη σκηνή στις ΗΠΑ. Από αυτή την άποψη (και συγνώμη που υπερασπίζομαι στην ψύχρα τον SF) μόνο για στενομυαλιά δεν μπορεί να κατηγορηθεί ένας μουσικός που καταλαβαίνει αυτά τα πράγματα.

 

Εμένα, που ποτέ δεν άκουσα πολύ Sonic Youth, μου έχει κάνει εντύπωση πόσες φορές βρίσκω τα ονοματάκια τους μπροστά μου - σε συλλογές πειραματικής μουσικής, σε άρθρα για ειδικές μεθόδους σύνθεσεις, σε λόγια θαυμασμού από αμερικανούς αβαν-γκαρντίστες που τους ρίχνουν και μερικές δεκαετίες (ηλικιακά) κλπ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη ειπώθηκε αρκετές φορές και θα το ξαναπώ...

ΔΕΝ μπορώ να πείσω κάποιον οτι κατι είναι καλό και κάτι άλλο κακό στο θέμα μουσική... Πως να το κάνουμε... Ευτυχώς όλοι έιμαστε διαφορετικοί και συνεπώς αντιλαμβανόμαστε αλλιώς κάθε τι γύρω μας.

Το σχόλιο μου αφορούσε το attitude και μόνο. Το αν αξίζουν οι Youth δεν το κρίνω εγώ, αλλά οι fan τους.

 

....κάτι που δεν θα μπορούσε ποτέ να δισκογραφηθεί (έστω) αν δεν είχε προϋπάρξει το πανκ στην Αγγλία και η Νεο-Υορκέζικη σκηνή στις ΗΠΑ. Από αυτή την άποψη (και συγνώμη που υπερασπίζομαι στην ψύχρα τον SF) μόνο για στενομυαλιά δεν μπορεί να κατηγορηθεί ένας μουσικός που καταλαβαίνει αυτά τα πράγματα.

Κανείς δεν μίλησε για στενομυαλιά όσων αφορά σε αυτό το θέμα.

Στενομυαλιά ΕΙΝΑΙ όμως να θες να πείσεις μια μερίδα ατόμων πως είναι λάθος ο τρόπος που αντιλαμβάνονται την μουσική και δεν εκτιμούν κάποια πράγματα σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στενομυαλιά ΕΙΝΑΙ όμως να θες να πείσεις μια μερίδα ατόμων πως είναι λάθος ο τρόπος που αντιλαμβάνονται την μουσική και δεν εκτιμούν κάποια πράγματα σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια.

 

Φίλε μου, τι τα θες τώρα αυτά τα ροζ; Αφού δεν είμαστε μωρά να ξεγελαστούμε με καραμελίτσες, ούτε εγώ ούτε εσύ. ΟΛΟΙ λέμε την άποψή μας για να πείσουμε τους άλλους και για να δοκιμάσουμε την αξία της. Δεν ζήτησε κανείς να μας πάρει συνέντευξη. Αν δεν γουστάραμε να λέμε την άποψή μας, δεν θα υπήρχε αυτό το φόρουμ. Κανείς δεν μπορεί να πείσει με το ζόρι κανέναν, άλλωστε δεν υπάρχουν κυρώσεις όταν κάποιος δε συμφωνεί με τη γνώμη κάποιου άλλου.

 

Τι "δημοσιογραφική" υπεκφυγή είναι αυτή, ότι θα τους κρίνουν οι φαν τους; Δηλαδή όσοι δεν είναι φαν τους είναι κουφοί, αμόρφωτοι, αναρμόδιοι, ή ηλίθιοι; Δεν έχουν ικανότητα κριτικής; Με βάση τη δική σου θεωρία, τον Ντύλαν θα τον κρίνουν οι φαν του, κρίμα όμως που στην εποχή μας δεν υπάρχουν πολλοί τέτοιοι, ο κόσμος ακούει Σακίρα, τι να κάνουμε, ας μην τον συζητάμε καθόλου... Τότε και την Βανδή θα την κρίνουν οι φαν της, τον Χούλιο Ινκλέθιαθ θα τον κρίνουν οι φαν του.. εμείς που δεν είμαστε φαν τους, δεν δικαιούμαστε να λέμε ότι η προσφορά τους στη μουσική είναι μηδαμινή.

 

Εννοείται ότι κάνεις λάθος: η προσφορά κάποιου δεν μετριέται από το αν αρέσει ή δεν αρέσει, είναι αντικειμενικά μετρήσιμη και όσο περνάει ο καιρός γίνεται ακόμη πιο μετρήσιμη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου