Προς το περιεχόμενο

Η αντοχη ενος λαιμου Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε παρένθεση υπήρξε ούτε το 99% του μουσικού τυπου το αναφέρει σαν βαρετό (οπως λες πιο πριν)...απλά ειναι μουσική πιο εγκεφαλικη πιο προσωπικη και πιο κοντά σε άλλες τέχνες μιας και δίνει μεγαλυτερη έμφαση και στους στίχους και την ποίηση...και δεν μένει απλά σε ένα baby και ένα rock me....

 

και οι pink floyd άλλωστε prog rock' date=' art rock είναι...δεν αποτέλεσαν επηρροή ???[/quote']

 

Το prog rock είναι όντως κατά τεράστιο ποσοστό ανούσιο και παντελώς ανέμπνευστο. Βαρετές επαναλήψεις κοινότυπων αλλαγών, ή εξωπραγματικές αλλαγές που ακούγονται παράλογες και ηλίθιες ακόμα και μετά από χίλια ακούσματα. Προφανέστατα υπήρχαν πολλά groups που δεν έπεσαν σε αυτήν την παγίδα. Αλλά το να κάνεις ακατανόητη μουσική βάζοντας απλά ό,τι πιο περίεργο και παράλογο μπορείς να σκεφτείς στη σειρά δεν αποτελεί και κανένα κατόρθωμα. Είναι πολύ πιο δύσκολο να γράψεις ένα απλό και καλό κομάτι. Σε τεράστιο βαθμό τα prog σχήματα κρύβουν (ή έτσι νομίζουν) την έλλειψη δουλειάς, ευφυΐας, φαντασίας και ταλέντου πίσω από την περιπλοκότητα της μουσικής τους. Ελάχιστα groups έδωσαν πραγματικά κάτι καινούριο ή έστω λιγάκι διαφορετικό χωρίς να ακούγεται ότι όλα γίνονται επί τούτου. Ε και εδώ που τα λέμε ξέρω τραγούδια με ηλίθιους στίχους που μουσικά είναι έτη φωτός μπροστά από πολλά "ψαγμένα". Και επιπλέον το να λέω "ο πόλεμος είναι κακό πράγμα, γιατί οι αμερικάνοι σκοτώνουν τους ιρακινούς" δεν είναι και καμιά φοβερή φιλοσοφία εδώ που τα λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχάς... φέρε τη μύγα πίσω! :P :lol: :lol:

 

Δεν αναφέρθηκα σε σένα' date=' ούτε διαφωνώ μ'αυτά που λες... μια διευκρίνηση μόνο:

 

Τον BB King που έφερα ως παράδειγμα, θα τον κατέτασσες στην κατηγορία των 'ξεφτιλισμένων';[/quote']

 

Ειλικρινά, δεν αρπάχτηκα καθόλου.Μάλλον φταίει οτι δεν βάζω πολλά φατσάκια και μάλλον έχω και μια δυσκολία στο γραπτά :wink:

 

Για τον BB King:

Δεν έχω επαφή με τα μπλουζ (ούτε ακούω, ούτε παίζω),οπότε θα ήταν γελοίο εκ μέρους μου να εκφέρω άποψη.Δεν ξέρω καν αν υπάρχουν άνθρωποι που υποστηρίζουν οτι ο ΒΒ ξεφτιλίζεται.Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί με ρωτάς καν. :oops:

 

Στους Scorpions δεν πάω επειδή ποτέ δεν άκουσα έναν ολόκληρο δίσκο τους,δεν έτυχε ρε παιδί μου...Ούτε ξέρω αν ξεφτιλίζονται ουτε έχω γνωμη επ αυτού...

 

Έχω μουσικές να ακούω και να πηγαίνω σε συναυλίες...δεν θα χρειαστώ ποτέ να κάνω ένα διάλειμμα από τις πίστες για να ακούσω κάποιον που θα έρθει απλά επειδή ήρθε και όλοι λένε οτι αξίζει...θα συμφωνήσω με όσα λέει ο apos επ' αυτού.Και έχω απαντήσει και στο σχετικό θέμα για αυτό το ζήτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μουσικές να ακούω και να πηγαίνω σε συναυλίες...δεν θα χρειαστώ ποτέ να κάνω ένα διάλειμμα από τις πίστες για να ακούσω κάποιον που θα έρθει απλά επειδή ήρθε και όλοι λένε οτι αξίζει...θα συμφωνήσω με όσα λέει ο apos επ' αυτού.Και έχω απαντήσει και στο σχετικό θέμα για αυτό το ζήτημα

 

Πάντως ρε παιδιά εγώ κι αυτό δεν το βρίσκω τόσο φοβερό πια. Υπάρχουν κομάτια με τα οποία είμαστε δεμένοι, διότι πχ στην εφηβεία μας παίζονταν πολύ, γιατί μ'αυτά χορεύαμε στα πάρτι, γιατί όταν πηγαίναμε παραλία ακουγόντουσαν αυτά στις καφετέριες εκεί κοντά. Δηλαδή αν ο άλλος ακούει dance ή ελληνικά δεν κάνει να συγκινείται όταν ακούει κάτι κλασσικό όπως το still loving you ή το wind of change; Δεν είναι καν ανάγκη να μιλάμε για τα εκπληκτικά κομάτια. Πρόκειται για κομάτια όμως που ακούγαμε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα μιλάω για τον εαυτό μου ρε Μενέλαε...προφανώς δεν τα άκουγα όταν έπρεπε και δεν βρίσκω το λόγο να πάω και τώρα.

 

Δεν λέω κάποιος που τα άκουγε και τα εκτιμούσε κάποτε να μην πάει πάλι,αυτό είναι πολύ υγιές :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και ειναι ωραιο να ακους το wind of change και το still loving you, οπως επισης και να τα βλεπεις Live.το προβλημα ξεκιναει οταν η συναυλια των scoripons νε ετει 2006 θεωρειται το συναυλιακο γεγονος του καλοκαιριου, αντι να θεωρουνται οι tool η οι system of a down, για παρδειγμα(τι ανεκδοτα λεω απογευματιατικα, ιδιαιτερα για τους tool...).

ελπιζω να γινομαι κατανοητος ως προς το που εντοπιζω το προβλημα.

 

τωρα ως προς το αν το progressive θεωρειται η ειναι ανουσιο η οχι, θα ηταν πολυ αφοριστικο αν εκμηδενιζουμε την προσφορα ενος ολοκληρου μουσικου ρευματος.

ιδιαιτερα οι camel και πιο συγκεκριμενα το mirage ειναι κατα την γνωμη μου ενα απο τα σπουδαιοτερα αλμπουμς των προηγουμενων δεκαετιων.

 

επισης θα διαφωνησω για ακομα μια φορα με τον Wow!(φιλικα παντα :D ), για το περι υποκειμενικοτητας η οχι και θα ξαναπω οτι ακουμε και ειναι καλο για τον καθενα, οτι του αρεσει. αν κατι απο αυτα που ακουω, καποιος αντικειμενικα το κρινει κακο, δεν εχω κανενα προβλημα να υποστηριξω οτι μου αρεσει η κακη μουσικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά νομίζω πως το prog όπως και κάθε άλλο genre είχε καλά σχήματα και δεύτερα σχήματα. Όπως όοοοοοοοολα τα είδη μουσικής :) Το κακό είναι απλά ότι (όπως και στο metal) όλοι (που λέει ο λόγος) νομίζουν ότι είναι και γαμώ τους μουσικούς απλά και μόνο επειδή ανήκουν στο συγκεκριμένο είδος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το prog rock, και νομίζω ακόμα πιο συγκεκριμένα σήμερα το prog metal, είναι η μοναδική ζωντανή ελπίδα της ροκ μουσικής να γίνει πιο τεχνική,εφάμιλλη και συγκρίσιμη αν όχι με την κλασσική, τουλάχιστον με τη jazz .

Ανούσιος σε κάποιους μπορεί να φαίνεται ο Ροστροπόβιτς και ο Ξενάκης.. Αυτό δε λέει τίποτα, είναι υποκειμενικό, και έχει να κάνει με τις προσλαμβάνουσες του καθενός μας. Δεν είναι λόγος αυτός όμως να το γυρίσουμε στις Χαρούλες Αλεξίου της Rock μουσικής... :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λέω ειρωνικά ή κάτι τέτοιο' date=' αλλά σοβαρά τι εννοείς "αλεξίου της rock"; Σοβαρά ρωτάω :)[/quote']

 

Δική μου απορία επίσης. :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι η μοναδική ζωντανή ελπίδα της ροκ μουσικής να γίνει πιο τεχνική

 

& γιατι παρακαλω να γινει πιο "τεχνικη"?Το εχει μηπως ΑΝΑΓΚΗ?? 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου