Προς το περιεχόμενο

Κεφαλη + Καμπινα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιζω ροκακια blues και κατι ποιο hard 

 

Το 99,9% των κεφαλων/καμπινων που κυκλοφορουν εκει εξω καλυπτουν μια χαρα τα ειδη αυτα,οποτε μονο εσυ μπορεις να αποφασισεις τι σου αρεσει..

 

 

εχουν πολυ ψηλο τονο...

 

αντε να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το 99,9% των κεφαλων/καμπινων που κυκλοφορουν εκει εξω καλυπτουν μια χαρα τα ειδη αυτα,οποτε μονο εσυ μπορεις να αποφασισεις τι σου αρεσει..

καλα σιγουρα! πες μου 3 να δοκιμασω οταν κατεβω στην αθηνα τοτε  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου να δοκιμάσεις κάτι σε Laney. Έχω τον LH50 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Σε Laney μπορείς να βρεις και στις αγγελίες. Θα ξαναεπενδούσα σε Laney, αλλά θα έκανα πιο προσεκτική αγορά στην καμπίνα. Εγώ προσωπικά θα πήγαινε σε κάποια οποιαδήποτε με Vintage30s, και για τον ήχο που θες είναι Super.

Από τους ενισχυτές που έχω αυτή τη στιγμή, δεν θα σου πρότεινα τον Night train, καθαρά και μόνο γιατί στα δικά μου αυτιά δεν έκατσε καλά.

 

Στη θέση σου, με τα χρήματα που έχεις θα επένδυα (χονδρικά) τα 1000 σε ενισχυτή και τα 500 σε καμπίνα.

 

Θα προτιμούσα κάτι από Laney, ENGL (screamer 50w), Marshall. Orange δεν έχω ακούσει, ένα 30αρι τρανζιστορ δεν το λογίζω, ο VOX Night Train δεν μου άρεσε, Mesa ξεφεύγεις πολύ από τα χρήματά σου, fender επίσης ( για combo).

 

Για μένα επένδυσε σοβαρά στην καμπίνα που θα αγοράσεις, και φυσικά στα καλώδια σου. Κράτησε ένα κονδύλι τουλάχιστον 100 ευρώ για τα καλώδια τα οποία θα αγοράσεις, τόσο για κιθάρα όσο για καμπινα-ενσχυτή.

 

Αν έφτιαχνα από την αρχή το rig μου θα διάλεγα αποκλειστικά Mesa και ENGL καμπίνες 4X12.

 

Εν τέλη οι επιλογές μου, και οι προτάσεις μου είναι:

 

Laney LH50 ή ENGL Screamer 50w

Με καμπίνα 4Χ12 ENGL ή Mesa (Με πρώτη επιλογή Mesa)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εχω ψηθει και εγω για ENGL και εχει ενας φιλος στα ιωαννινα αλλα η δικη του ειναι 100watt οποτε δεν θα ειναι ιδια με την screamer 50 η screamer 50 βγαζει καλη ενταση? δηλαδη μπορει να παιξει ανετα μαζι με τυμπανα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη μπορει να παιξει ανετα μαζι με τυμπανα ?

 

εισαι σοβαρος ?

 

50 βαττ με τυμπανα ουτε για πλακα δεν αρκουν...

 

βλακες ειναι δηλαδη αυτοι που εχουν απο πισω τους τουλαχιστον 400 βαττ?

 

marchall_amps_01.jpg

 

brian_may.jpg

 

πλακα σου κανω,μια χαρα θα εισαι και με 20 βαττ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχαχαχαχαχαχ ρωτησα γιατι ο 15ρης που εχω κολωνει!  :P στις προβες τον βαζω στο 6-7 μετα απο κει ο ηχος καταλαβαινεις οτι αλλοιωνετε αν παω ξανα σε combo για αυτον εδω εχετε καμια γνωμη? http://smart.noiz.gr/details.php?id=51677

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος αλλά με αρκετά τσιμπημένη τιμή, είτε εν καιρώ κρίσης είτε όχι.

ναι δεν εχεις αδικο.. ενταξει θα μου πειτε τωρα πνιγομαι σε μια κουταλια νερο και θα εχετε δικιο... αλλα σχεδον ολοι με καταλαβαινετε κατα βαθος οταν θελεις κατι σκας να μαθεις για αυτο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επενδούσα ..........................(χονδρικά) τα 1000 σε ενισχυτή και τα 500 σε καμπίνα.

Αλλίμονο. Χαλαρά. Αυτές οι επένδυσες είναι οι καλύτερες.

Όπως είπε και ο OP, κανα ροκάκι, κανα μπλουζάκι, καμια φανέλα ε, να μην δώσουμε και κανα €1,5Κ.

Και μια κεφαλολαμπιέρα Τυρνάβου με ντουλάπα 8Χ12 μπας και ακούγομαι πάνω από τον ντράμερ σαν τον βρω και παίξουμε.

 

Ο Γιωργάκης είχε δίκιο κι ας τον κοροϊδεύετε...... Λεφτά υπήρχαν και υπάρχουν. Εμείς απλώς δεν τα χουμε.

 

Αδελφέ, κατέβα στην Αθήνα με τον κολλητό σου και την κιθάρα σου, κάνε τη γύρα σου, κράτα σημειώσεις, και μόλις τελειώσει η κιθαρότσαρκα, πιες καφέ στα Εξάρχεια και κάνε τη σουμα σου. Τα 1500 είναι πολλά. Ότι θες βρίσκεις (αν και στα μεταχειρισμένα του Noiz παίρνεις και πύραυλο με 1500). Αμα μπλέξεις με κεφάλια και μεγάλες καμπίνες αντε γειά φορητότητα. Σκέψου το λίγο.

Και 30W ναναι ο λαμπάτος σου, ακούγεται χαλαρά πάνω από τη ντραμς, μη τρελλαίνεσαι.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου