Προς το περιεχόμενο

Cadenga Project - Παίζω και μαθαίνω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την επιρροή της ζέστης και της βαρεμάρας του καλοκαιριού καθώς και την διάθεση μου να εξασκηθώ στον βασανισμό οργάνων :D , αποφάσισα να παίξω με την παλιά μου ηλεκτρική

 

Μια cadenga αγορασμένη για περίπου 70.000 δραχμές πριν καμιά 7ετία. Διάταξη H / S / S με ένα wannabe Floyd Rose.

 

Μετατροπές:

Αλλαγή jack, pots, switch με άλλα ιαπωνικής και γερμανικής κατασκευής (shaller switch), αντικατάσταση του humbucker με ένα Duncan designed (περίσεψε απ' την άλλη μου κιθάρα).

 

Επίσης έχω βάψει, με όχι και τόσο μεγάλη επιτυχία ομολογουμένως, τα περισσότερα μεταλλικά μέρη της (ασημί αντί για χρυσό) και έχω κάνει και μια πατέντα στο τρέμολο, ώστε να κάνει μόνο dives και να μένει σταθερό ακόμα και χωρίς χορδές, χρησιμοποιώντας ένα intonated κομμάτι ξύλου από ένα τελάρο ροδάκινα! :lol:

 

 

Η τελευταία μετατροπή είναι μια απώλεια να της αλλάξω χρώμα! 8)

Τρίψε-τρίψε και έχω φτάσει στο παρακάτω αποτέλεσμα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ή η κιθάρα είναι ένα κομμάτι ξύλο ή ότι εγώ είμαι τυφλός και δεν τα βλέπω! :lol:

 

 

Έχει κανείς ιδέα τι ξύλο είναι;

 

 

Καμιά πρόταση για χρώμα; Σκέφτομαι να το σκουρήνω λίγο και να περάσω βερνίκι. Όπως καταλβένετε δεν με ενδιαφέρει ένα "κυριλέ" βάψιμο.

 

 

Θα θελα επίσης να βάλω έναν μαγνήτη της προκοπής και κλειδιά lock (και το τρέμολο :twisted: ), αλλά μάλλον δεν θέλω να δώσω χρήματα για αυτό την κιθάρα. Εκτός και αν έχετε τίποτα μεταχειρισμένο για πούλημα...

 

 

Ορίστε και μερικές φωτό:

 

Πριν:

 

dscn0193ran2.th.jpg

 

Η πατέντα στο τρέμολο:

 

dscn0192rdh7.th.jpg

 

 

Μετά:

 

dscn0453rac7.th.jpg

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά...

 

Δεν έλεγε αυτό το μωβάκι. Και πολύ σκούρο να μην είναι το βερνίκι σου θα είσαι ΟΚ.

 

Αναμένουμε περεταίρω εξελίξεις, και καμιά μεγαλύτερη φωτογραφία... :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ή η κιθάρα είναι ένα κομμάτι ξύλο ή ότι εγώ είμαι τυφλός και δεν τα βλέπω! :lol:

Sorry :cry: , αλλά εγώ την βλέπω να είναι φτιαγμένη απο τρία κομμάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ή η κιθάρα είναι ένα κομμάτι ξύλο ή ότι εγώ είμαι τυφλός και δεν τα βλέπω! :lol:

Sorry :cry: ' date=' αλλά εγώ την βλέπω να είναι φτιαγμένη απο τρία κομμάτια...[/quote']

 

Δεν θα κλάψουμε κιόλας! Απλά εγώ δεν τα βλέπω...Υποψιάζομαι που μπορεί να είναι το ένα, κοιτώντας προσεκτικά (το πάνω 1/3 προφανώς) αλλά περίμενα να είναι περισσότερο εμφανές...

 

 

Πριν το βάψιμο, βερνίκωμα θα χρειαστεί τρίψιμο με λεπτό γυαλόχαρτο, προφανώς, έτσι;

 

Υπάρχουν βερνίκια διαφορων αποχρώσεων; Δηλαδή μπορώ να απλά να την βερνικώσω και να τελειώσει η υπόθεση;

 

Σκέφτομαι να βάλω και ενα μαύρο pickguard...

 

Επίσης μου περνάει απ' το μυαλό να ζωγραφίσω κάτι (εγώ ή κάποιος άλλος) πάνω στο ξύλο και να φαίνεται το σχέδιο κατω απ' το βερνίκι. Τι λετε;

 

 

Γενικώς, ρίξτε ιδέες! 8)

 

 

Earendil, πόσο πιο μεγάλες φωτό; 1024*768 είναι...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμ, ναι...δεν μού'κοψε να κάνω κλικ πάνω τους... :oops: :lol: :lol:

 

Τα βερνίκια έχουν όντως αυξομείωση στον τόνο τους. Κι αφού δεν πας για προφέ κατάσταση, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα...

 

Αν όμως πας για σχεδιάκι, μην το "κρύψεις" με ένα σκούρο βερνίκι, ε;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου

θα πας και θα ζητησεις βερνικι νερου

θα το περασεις με ενα πινελο οσες φορες θες

οσο

πιο πολλα αραια περασματα κανεις τοσο το καλυτερο

υπαρχουν βερνικια νερου σε ολα τα χρωματα

το βερνικι νερου βαφει τι ξυλο αφηνονταν τα νερα του ξυλοθ να φαινωνται

μετα θα ζητησεις αν βρεις πολυεστερα για αερα αν εχεις κομπρεσερ ή σε σπρει αν υπαρχει

τετοιο βαζουν σε οργανα γιατι το απλο αχρωμο βερνικι θα σου σκασει με τα πρωτα χτυπηματα και ας ειναι ελαφρα

προσεχε,οταν θα βαφεις να εισαι σε κλειστο χωρο γιατι τα σωματιδια της σκονης θα σου κανουν σκατα το βαψιμο

και μην ξεχασεις πολθ μα πολυ τριψιμο με λεπτο γυαλοχαρτο και πολλα και λεπτα στρωματα βερνικιου

P>ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΛΑΝΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ

ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μην ξεχασεις πολθ μα πολυ τριψιμο με λεπτο γυαλοχαρτο και πολλα και λεπτα στρωματα βερνικιου

 

Δηλαδή αφού τελειώσω με την αφαίρεση του χρώματος τρίβω (πολλές φορές) με λεπτό γυαλόχαρτο. Βάζω μια στρώση βερνίκι νερού - στεγνώνει - τρίψιμο και επαναλαμβάνω όσες φορές χρειαστεί;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από κάμποσο τρίψιμο.... :D

 

Πέρασα το σώμα με βερνίκι νερού, στο χρώμα του πεύκου. 4 χέρια συνολικά, με ενδιάμεσο (ψευτο)τρίψιμο με λεπτό γυαλόχαρτο. Το αποτέλεσμα θα μπορούσε να γίνει αρκετά καλύτερο αν:

-είχα προηγούμενη εμπειρία

-χρησιμοποιούσα ρολό αντί για πινέλο (περισσότερη ομοιομορφία στο βάψιμο)

-δεν βαριόμουν (απ' ότι βλέπετε έχω αφήσει όλες τις κοιλότητες στο παλιό τους χρώμα).

 

 

Το αποτέλεσμα με ικανοποιεί πλήρως, καθώς λόγω μιας διαστροφής, μ' αρέσει αυτή η home-made αισθητική. :D

 

 

Νομίζω πως η κιθάρα παρακαλάει για ένα μαύρο pickguard!

 

Μάλλον πρέπει να πάρω ένα από gfs μαζί με μαγνήτες, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το αν και κατά πόσο θα ταιριάζει... :roll:

 

Και το τρέμολο μετατράπηκε σε non-τρέμολο, γιατί μου σπασε τα νεύρα με το πέρασμα των χορδών (δεν ξέρω πως τα είχα καταφέρει την προηγούμενη φορά). Με απόλυτα DIY-μπακαλίστικο τρόπο, εννοείται.

 

Έχει πλάκα! 8)

 

 

Ορίστε και το αποτέλεσμα:

 

dscn0779cy5.th.jpg

 

dscn0780tc8.th.jpg

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου μα καθόλου κακή...

 

Και ναι, συμφωνώ στο μαύρο pickguard.

 

Ήρθε κι έδειξε ρε παιδί μου...δεν τη βοήθαγε το μωβάκι...

 

Πιθανώς με το ρολό να ήταν όντως πιό εύκολο...πως και δεν σκέφτηκες πιστόλι;; (για να μην τα κάνω τελείως σκ@τ@ θα μου πεις...)

 

Well done monsieur gangster!

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα μου σ' αυχαριστεί για τα καλά σου λόγια! :P

 

Σιγά μην αγόραζα πιστόλι για να βάψω την Καντέντζα! ¶σε που δεν ξέρω πως... :D

 

 

Τώρα που ψάχνω το πράγμα, έχω πρόβλημα με το pickguard... :?

Τα φεντερίσια δεν κάνουν, καθώς η κιθάρα έχει 2 pots αντί για 3...

 

 

Προφανώς πρέπει να ψάξω για ibanez pickguards, καθώς η κιθάρα είναι αντιγραφή ibanez...Αλλά και πάλι δεν ξέρω πόσο πιστή αντιγραφή είναι...Πρέπει να γίνεται και ένα μπέρδεμα μ' αυτές, καθώς σε μερικά μαγαζιά που κοίταξα, ζητούν tracing για να σου φτιάξουν custom pickguard (υπάρχουν αλλαγές από μοντέλο σε μοντέλο και από χρονια σε χρονιά ή κάτι τέτοιο..).

 

 

 

Μου περνάνε και κάτι περίεργες ιδές απ' το μυαλό, όπως το βάλω έναν emg κάτω και να αποσυνδέσω τους μονούς (που είναι μαπέ-ολέ). Ή μπορώ απλά να μη τους χρησιμοποιώ, είναι πιο εύκολο! :lol: :lol:

 

 

Για ρίχτε ιδέες... :idea:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου