Προς το περιεχόμενο

Shine On Me


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνω άλλη μια απόπειρα να ανεβάσω κάτι από πρόβα του γκρουπ μου. Είναι ένα καινούριο κομμάτι που μας βγήκε καλούτσικο σε αυτή τη βερσιόν που θα ακούσετε. Είναι γραμμένο με το ψηφιακό μου γραφτήρι οπότε μην περιμένετε και πολλά από ήχο. Συνιστάται η ακρόαση δυνατά.

 

Με ενδιαφέρουν κριτικές καλές και κακές. Στόχος η συνεχής βελτίωση.

 

 

http://www.box.com/s/59539276cce5eaeeaa8d

 

 

Υ.Γ. Μες στην επόμενη εβδομάδα θα ανεβάσω και ολοκληρωμένες home παραγωγές, να μου πείτε και περί ήχου, μίξης κλπ.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και it's not my cup of tea, μια χαρά το βρίσκω. :)

Τρεις ερωτήσεις μόνο.

Με τους Cure έχετε καμιά συγγένεια? ;D

Ποιός γράφει τα κομμάτια?

Ποιός τραγουδάει εδώ? :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο το κομμάτι σας μου άρεσε πολύ. Βέβαια σ' αυτό συνετέλεσε και η κουβέντα που έγινε τώρα τελευταία στο forum για τη μετα-πανκ σκηνή (και μου δόθηκε έτσι η αφορμή να ξανακούσω πολλά απο τ' αγαπημένα μου άλμπουμ της εποχής). Το ότι το γκρουπ αντλει την έμπνευσή του από τη χρυσή εποχή του New wave είναι κάτι παραπάνω από φανερό. Σ'αυτό μ' άρεσε και πιο πολύ ο τραγουδιστής, σε σχέση μ' εκείνο που μου 'χες στείλει σε p.m. Δεν ξέρω ποιός γράφει τα κομμάτια αλλά για ρώτα τα παιδιά αν οι παρακάτω έχουν παίξει κάποιο ρόλο στον ήχο σας. ;)

 

MODERN EON / Euthenics (1981)

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πολύ ωραίο είναι. Takes me back (πέρασα και εγώ από αυτή τη φάση). Ηχογραφήστέ το σωστά!

Περιμένω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομματι ειναι πολυ ωραιο.

Εχει τη δραματικη πλευρα του εμπορικου new wave που ειναι η μονη που μ αρεσει απο αυτο το ρευμα και δε μπορει να αφησει ασυγκινητους τους πεντατονικοροκαδες πλην του Φουζιου που ειναι γενικα αναισθητος.. :P ;D ;D

 

Ενα παντρεμα Talkin heads-Cure ακουω.Δεν εχω βεβαια εντρυφησει στο ειδος.

Ο τραγουδιστης ειναι καλος,με το συνηθες θεμα βεβαια της προφορας(εδω ιδιως που θελει αγγλικη και οχι αμερικανικη,τα πραγματα δυσκολευουν πολυ)

αλλα και παλι ειναι πολυ πανω απ το μεσο ορο.

Ωραιες κιθαρες,ωραια παιξιματα.

Στο ρεφραιν ομως επρεπε να απλωσουν λιγο παραπανω.Να αλλαξει το τοπιο απο το ντριγκι-ντριγκι με ντιλει του κουπλε.(το ''ντριγκι ντριγκι'' δεν ειναι χαρακτηρισμος υποβιβασμου στην προκειμενη)

 

Σπυρο θα σου πω οτι διαφωνω με το να ανεβαζεις ως δειγματα κομματια ηχογραφημενα ετσι.

Δηλαδη ειναι κριμα.

Αν υπηρχε η στουντιακη βερσιον,και δεν μιλαω για τις εκτελεστικες διορθωσεις αλλα για τον ηχο των τυμπανων,το ΜΠΑΣΟ,τη στερεοφωνια που θα χαριζε αερα και θα ξεδιαλυνε το τοπιο κ.α.,το κομματι θα ειχε ενα 50%* επανω ΣΙΓΟΥΡΑ.

Αν βεβαια δεν υπαρχει η φιλοδοξια ή το πλανο για κατι τετοιο,παω πασο αλλα πιστευω πως αξιζει τον κοπο 100%.

 

Μου αρεσε πολυ,το φανταζομαι πως θα ηταν καλα γραμμενο και με εκπλησσει ευχαριστα το φλερτ σου με αυτο το στυλ. ;)

 

*50% ειπα?Μωρ μη σου πω και 70%.. ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μπορει να αφησει ασυγκινητους τους πεντατονικοροκαδες πλην του Φουζιου που ειναι γενικα αναισθητος.. :P ;D ;D

Ωχ, με τραυμάτισες θανάσιμα τώρα. Εγώ πεντατονικοροκάς? ;D

 

με εκπλησσει ευχαριστα το φλερτ σου με αυτο το στυλ. ;)

Κι εμένα, γι' αυτό ρώτησα ποιός γράφει τα κομμάτια. ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για το χρόνο σας και την ακρόαση.

 

Με τους Cure έχετε καμιά συγγένεια?

Ποιός γράφει τα κομμάτια?

Ποιός τραγουδάει εδώ?

 

Το έχω ξανακούσει για τους Cure. Η πλάκα είναι ότι κανείς μας δεν ακούει. Βέβαια αυτό δε σημαίνει κάτι. Τουλάχιστον στις ενορχηστρώσεις των κιθαρών (στο συγκεκριμένο είναι σχεδόν αποκλειστικά δικές μου) αναγνωρίζω κι εγώ ήχο που παραπέμπει εκεί.

 

Τα κομμάτια γράφονται από τον τραγουδιστή και τον κιθαρίστα και έρχονται στο στούντιο συνήθως σε απλή μορφή του τύπου "αρμονία - μελωδία φωνής" και η ενορχήστρωση γίνεται επί τόπου απ' όλους.

 

Τραγουδάει ο τραγουδιστής μας.

 

Σπύρο το κομμάτι σας μου άρεσε πολύ. Βέβαια σ' αυτό συνετέλεσε και η κουβέντα που έγινε τώρα τελευταία στο forum για τη μετα-πανκ σκηνή (και μου δόθηκε έτσι η αφορμή να ξανακούσω πολλά απο τ' αγαπημένα μου άλμπουμ της εποχής). Το ότι το γκρουπ αντλει την έμπνευσή του από τη χρυσή εποχή του New wave είναι κάτι παραπάνω από φανερό. Σ'αυτό μ' άρεσε και πιο πολύ ο τραγουδιστής, σε σχέση μ' εκείνο που μου 'χες στείλει σε p.m. Δεν ξέρω ποιός γράφει τα κομμάτια αλλά για ρώτα τα παιδιά αν οι παρακάτω έχουν παίξει κάποιο ρόλο στον ήχο σας. ;)

 

 

Θα τους ρωτήσω αν και δε νομίζω Νέστορα. Τα παιδιά που γράφουν τα κομμάτια ξέρω ότι ακούν πολύ "indie" και "alternative" αν και όπως γράφω και παραπάνω ποτέ δεν ξέρεις τελικα΄από πού μπορεί να έχεις επηρεαστεί και τι ήχους μπορεί να κουβαλάς μέσα σου χωρίς να το γνωρίζεις. Για μένα είναι αποκαλυπτικό μια και ούτε ακούω αλλά ούτε και έχω ξαναπαίξει τέτοια πράγματα.

 

Πολύ ωραίο είναι. Takes me back (πέρασα και εγώ από αυτή τη φάση). Ηχογραφήστέ το σωστά!

Περιμένω!

 

Σύντομα Λάκη. Ετοιμάζεται ντέμο με 4-5 κομμάτια. Θα τα ακούσετε.

 

Το κομματι ειναι πολυ ωραιο.

Εχει τη δραματικη πλευρα του εμπορικου new wave που ειναι η μονη που μ αρεσει απο αυτο το ρευμα και δε μπορει να αφησει ασυγκινητους τους πεντατονικοροκαδες πλην του Φουζιου που ειναι γενικα αναισθητος.. :P ;D ;D

 

Ενα παντρεμα Talkin heads-Cure ακουω.Δεν εχω βεβαια εντρυφησει στο ειδος.

Ο τραγουδιστης ειναι καλος,με το συνηθες θεμα βεβαια της προφορας(εδω ιδιως που θελει αγγλικη και οχι αμερικανικη,τα πραγματα δυσκολευουν πολυ)

αλλα και παλι ειναι πολυ πανω απ το μεσο ορο.

Ωραιες κιθαρες,ωραια παιξιματα.

Στο ρεφραιν ομως επρεπε να απλωσουν λιγο παραπανω.Να αλλαξει το τοπιο απο το ντριγκι-ντριγκι με ντιλει του κουπλε.(το ''ντριγκι ντριγκι'' δεν ειναι χαρακτηρισμος υποβιβασμου στην προκειμενη)

 

Σπυρο θα σου πω οτι διαφωνω με το να ανεβαζεις ως δειγματα κομματια ηχογραφημενα ετσι.

Δηλαδη ειναι κριμα.

Αν υπηρχε η στουντιακη βερσιον,και δεν μιλαω για τις εκτελεστικες διορθωσεις αλλα για τον ηχο των τυμπανων,το ΜΠΑΣΟ,τη στερεοφωνια που θα χαριζε αερα και θα ξεδιαλυνε το τοπιο κ.α.,το κομματι θα ειχε ενα 50%* επανω ΣΙΓΟΥΡΑ.

Αν βεβαια δεν υπαρχει η φιλοδοξια ή το πλανο για κατι τετοιο,παω πασο αλλα πιστευω πως αξιζει τον κοπο 100%.

 

Μου αρεσε πολυ,το φανταζομαι πως θα ηταν καλα γραμμενο και με εκπλησσει ευχαριστα το φλερτ σου με αυτο το στυλ. ;)

 

*50% ειπα?Μωρ μη σου πω και 70%.. ;)

 

 

 

Σταύρο πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου, θα ληφθούν υπόψιν. Όσον αφορά την ηχογράφηση πρόβας έχεις απόλυτο δίκιο αλλά με ενδιέφερουν οι γνώμες σας και ήθελα να δω τι έχετε να πείτε για το συγκεκριμένο το οποίο είναι το αγαπημένο μου έως τώρα αλλά δεν είναι τελειοποιημένο οπότε θα αργήσει λίγο να γραφτεί σωστά.

 

Αν σε εκπλήσει εσένα μία η ενασχόλησή μου με το είδος, εμένα με εκπλήσει δέκα. Αρχικά το είχα δει ως challenge και έχει καταλήξει να μου διευρύνει τη μουσική μου αντίληψη σε μεγάλο βαθμό.

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με κάνετε ν' ανεβάσω κομμάτια των Aids του γκρουπ μου απ' τα ΄80'ς. Είναι πολύ μα πολύ κοντά σ' αυτό που κάνει ο Σπύρος εδώ. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά το είχα δει ως challenge και έχει καταλήξει να μου διευρύνει τη μουσική μου αντίληψη σε μεγάλο βαθμό.

Έτσι είναι πράγματι και μπράβο σου που έχεις ανοιχτό μυαλό και αυτιά να "εκμεταλλευτείς" την ευκαιρία.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβω jj , χαίρομαι πάνω απο όλα που ξέφυγες απο την home along player λογική και μπήκες σε γκρουπ. Το στυλ μου αρέσει πολύ (πέρασα απο παραπλήσιο μουσικό ρεύμα στα μεσα  του 90). Το παίξιμο είναι καλό .Θέλει λίγο προσοχή το time γιατι τρέχει στο ρεφρεν όταν ανεβαίνουν οι δυναμικές  και στην πορεία ξαναπέφτει και μέτα ξανατρέχει. Ο μπασίστας αφού παίζει στο κουπλε 2 4 κάλο είναι να ειναι αγκάθα με το ταμπούρο. Η γνώμη μου είναι να   βάλετε μετρονόμο στο ρυθμ σεξιον και χωρίς κιθάρες και φωνή  να τσεκάρετε  τα μέρη  ξεχωριστά για να σταθεροποιηθεί ο παλμός .Αν φτιάξετε καλά την  βάση θα γράφετε στην πρόβα και θα ακούγετε άψογα. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου