Προς το περιεχόμενο

Shine On Me


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβω jj , χαίρομαι πάνω απο όλα που ξέφυγες απο την home along player λογική και μπήκες σε γκρουπ. Το στυλ μου αρέσει πολύ (πέρασα απο παραπλήσιο μουσικό ρεύμα στα μεσα  του 90). Το παίξιμο είναι καλό .Θέλει λίγο προσοχή το time γιατι τρέχει στο ρεφρεν όταν ανεβαίνουν οι δυναμικές  και στην πορεία ξαναπέφτει και μέτα ξανατρέχει. Ο μπασίστας αφού παίζει στο κουπλε 2 4 κάλο είναι να ειναι αγκάθα με το ταμπούρο. Η γνώμη μου είναι να   βάλετε μετρονόμο στο ρυθμ σεξιον και χωρίς κιθάρες και φωνή  να τσεκάρετε  τα μέρη  ξεχωριστά για να σταθεροποιηθεί ο παλμός .Αν φτιάξετε καλά την  βάση θα γράφετε στην πρόβα και θα ακούγετε άψογα. :)

 

 

Ευχαριστώ για την ακρόαση Θοδωρή. Το γεγονός είναι ότι είχα μείνει χωρίς γκρουπ για πολύ καιρό και μου είχε λείψει. Όσον αφορά τα ρυθμικά, πέφτει ήδη μαστίγωμα, μην ανησυχείς (πρέπει να δεις δολοφονικές ματιές που κατευθύνονται προς τον ντράμερ σε διάφορες φάσεις  ;D). Όλοι ακούν και συμμορφώνονται.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάνω άλλη μια απόπειρα να ανεβάσω κάτι από πρόβα του γκρουπ μου.

 

 

 

:o :o :o :o :o

 

Έκπληκτος (που έλεγε και GAP  ;D)... Αυτό είναι... σχεδόν New Wave (και σίγουρα δεν είναι blues  ;D)

 

Δεν το περίμενα αυτό από εσένα (με την καλή έννοια  :D) και μου αρέσει τόσο το κομμάτι όσο και το γεγονός ότι σε ακούω σε ένα στιλ μουσικής που δεν μας είχες συνηθίσει.

 

ΥΓ: Μετά από αυτήν την... μουσική ευελιξία που επέδειξες  ;D ;D ;D νομίζω ότι μπορούμε να επανέρθουμε σε εκείνην την ιδέα για την ποζεράδικη μπάντα που λέγαμε  ;D ;) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματι ειναι πολυ ωραιο κομματι-πιο ολοκληρωμενο απο ενα που χες βαλει παλαιοτερα- και νομιζω οτι το αδικει καπως ο ηχος.

Παρ ολα αυτα βγαζει κανεις ακρη για το πως ειναι-νομιζω αυτος ηταν

κι ο σκοπος αλλωστε.

Ακουγεται New wave σα συνθεση αλλα ο ηχος ειναι πολυ πιο συγχρονος.

Και οποιος εκπλησσεται πρεπει να μαθει οτι ο Σπυρος εχει τραγουδησει και μεταλ-τον καρφωσα στεγνα. ;D ;D

Αν λεω ψεμματα ας με διαψευσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέρρυ και Γιώργο σας ευχαριστώ για την κριτική.

 

 

ΥΓ: Μετά από αυτήν την... μουσική ευελιξία που επέδειξες  ;D ;D ;D νομίζω ότι μπορούμε να επανέρθουμε σε εκείνην την ιδέα για την ποζεράδικη μπάντα που λέγαμε  ;D ;) 

 

Και σκεφτόμουν "πού το πάει, πού το πάει".  ;D

 

Ακουγεται New wave σα συνθεση αλλα ο ηχος ειναι πολυ πιο συγχρονος.

 

Συμφωνώ. Οι επιρροές δε είναι παρούσες. Αν παρατηρήσεις, στο ρεφρέν παίζω κανονικότατο shuffle.  ;D

 

Και οποιος εκπλησσεται πρεπει να μαθει οτι ο Σπυρος εχει τραγουδησει και μεταλ-τον καρφωσα στεγνα. ;D ;D

Αν λεω ψεμματα ας με διαψευσει.

 

 

Είναι γεγονός ότι η πρώτη μου μπάντα ήταν μέταλ. Τραγουδούσα κι έπαιζα με μια Epiphone SG και Boss metal zone.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρίζω κι εγώ απο το λάιβ εχθές αργά (μετά τις τρείς), βλέπω το θεματάκι, ωραία λέω, κάτσε ν'ακούσω τον Σπύρο.

Αρχίζουν οι πρώτες νότες και σκέφτομαι..."έχει γίνει κάποιο λάθος με το λίνκ?...άνοιξα μήπως κάτι άλλο?.."  ???

 

BIG surprise!!  ;D

 

Το κομμάτι μου άρεσε πολύ, το άκουσα 3 φορές συνεχόμενα!

Αυτό το είδος δεν το έχω "υπηρετήσει" ποτέ σαν κιθαρίστας, (ίσως και να μην μπορώ να το κάνω, ο καθένας παίζει αυτό που "του βγαίνει") αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μου αρέσει να το ακούω.

 

Επίσης να πω οτι είναι απο τις λίγες φορές που ενώ η προφορά του τραγουδιστή πρόδιδε οτι τα αγγλικά δεν είναι η μητρική του γλώσσα, ήταν κάτι που στ'αυτιά μου δεν ακούστηκε σαν μειονέκτημα...

 

Το σημείο απο το 2:50 και μετά να πω επίσης οτι μου άρεσε πολύ ως κλείσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ευχαριστη εκπληξη Σπυρε.

Ωραια χροια ο τραγουδιστης.

 

έχει καταλήξει να μου διευρύνει τη μουσική μου αντίληψη σε μεγάλο βαθμό.

 

Αντε βρε, με το καλο και στο μεταλ. Νεοι οριζοντες!

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο και Πέτρο ευχαριστώ για τα σχόλια και χαίρομαι που σας άρεσε.

 

 

 

Το σημείο απο το 2:50 και μετά να πω επίσης οτι μου άρεσε πολύ ως κλείσιμο...

 

Κι εμένα. Ακόμη πιο πολύ γιατί δεν ήταν παγιωμένο το τι θα παίζαμε αλλά η μπάντα συννενοήθηκε πολύ καλά.... με τα μάτια.  ;D

 

Αντε βρε, με το καλο και στο μεταλ. Νεοι οριζοντες!

 

Κοίτα, έτσι όπως το πάω... Στα 18-23 μέταλ, 23-35 μπλουζ, 35-50 νιου γουέιβ (υπολογίζω). Ε, από τα 50 και μετά λέω να επιστρέψω στις ρίζες μου.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, έτσι όπως το πάω... Στα 18-23 μέταλ, 23-35 μπλουζ, 35-50 νιου γουέιβ (υπολογίζω). Ε, από τα 50 και μετά λέω να επιστρέψω στις ρίζες μου.  ;D

Βάλε κάπου και την "εξωσυζυγική" σου σχέση με την Jazz. ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου