Προς το περιεχόμενο

Analog Recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα ζήτημα που έθεσε ο OP σε pm και το οποίο θα μπορούσε ίσως να συζητηθεί (όχι από μένα καθότι δεν σκαμπάζω) είναι για την εσφαλμένη (κατά την άποψή του) αντίληψη που επικρατεί ότι η αναλογική ηχογράφηση ισοδυναμεί με μεγαλύτερο κόστος από την ψηφιακή.

 

αρχισε να μας τα...μασαει ομως μια και ξεκαθαρα ειπε (μετα το κραξιμο... ;D) οτι δεν εννοουσε 100% αναλογικη ηχογραφηση/μιξη αλλα....combo....

 

οποτε μια και η...σκετη ψηφιακη ηχογραφηση/μιξη  ειναι το......μισο του combo τα ...απλα μαθηματικα μας λενε οτι το...full combo (analog tape machine & daw) θα ειναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ακριβοτερο ακομα και αν χρησιμοποιησουμε ...τετοιο μπομπινοφωνο... ;D

 

 

5ca23898465bfd9503a9a23754f8c1ef-orig

 

δυστυχως για να ΑΞΙΖΕΙ τον κοπο πρεπει να εχουμε ενα 16καναλο/24καναλο tape machine ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ της ποιοτητας ενος OTARI...

 

ΠΟΣΟ κανουν τα μεταχειρισμενα OTARI?

 

Toσο κανουν (τζαμπα οντως σε σχεση με ποσο εκαναν καινουργια)

 

http://soniccircus.com/Otari-MTR90MKII-used

 

 

αρα με ενα 5αρι ή 6αρι χιλιαρικα ευρω παιρνεις ενα τετοιο μπομπιοφωνο (Τωρα τι θα παθεις αν εισαι home recordist & δει ξαφνικα η γυναικα σου αυτη τη γκουμουτσα στη μεση του σαλονιου ειναι αλλη υποθεση...   ;D)

 

Το κοστος της ταινιας ειναι περιπου 200-250  ευρω (για 30 λεπτα) αν μιλαμε για ταινια ποιοτητας Quantegy

 

αν θελουμε να κανουμε και downmix σε μιση ιντσα ενα καλο REVOX θα μας παει κανα 1000ρικακι (και κανα 200αρι η ταινια για 30 λεπτα)

 

φυσικα αν θελουμε να κανουμε 100% αναλογικη μιξη και ηχογραφηση χρειαζομαστε και μια μαματη αναλογικη κονσολα για να εχουμε eq της προκοπης  και μια πολυ δυνατη σειρα outboard επεξεργαστων (compressors,reverb,delay,filters) και δυστυχως οχι μονο...ΕΝΑ απο καθε ειδος αλλα αρκετα (ειδικα comps)..

 

δε βγαινει ο λογαριασμος μπαρμπα..δεν βγαινει....  

 

 

Ας πιάσει άλλος το pro studio.

 

Aν εχεις επαγγελματικο στουντιο τοτε σιγουρα εχεις ηδη μια πολυ καλη κονσολα ή μια σειρα απο πολυ καλους προενισχυτες (και converters για να «επικοινωνει» με το daw σου),οποτε και παλι το 24καναλο και το 2καναλο για downmix επιφερει ΕΠΙΠΛΕΟΝ κοστος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

επισης μονο καποιος κουφος ή καποιος που υποφερει απο ...βαριας μορφης ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ δεν μπορει να ακουσει την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ βελτιωση στις ελληνικες παραγωγες απο τοτε που βγηκε το digital & τα daw....

 

 

Η στυγνή πραγματικότητα της πρακτικής πλευράς των πραγμάτων.

 

 

Τουλαχιστον τα τυμπανα οι φωνες, θα εχουν παρει απιστευτο ογκο και μια χροια που απλα την ακους με δεος καθως ακους το playback με το βλεμμα να ατενιζει το απειρο..   

 

 

Λες και διαβάζω ρομάντζο τρίτης κατηγορίας  ;D ;D ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Φιλε wyndorf,για το καλο της κουβεντας,νομιζω οτι πρεπει να κρατησεις κατα νου οτι το 99% του φορουμ απολαμβανει αυτο που καποτε ηταν πολυτελεια για λιγους:

    To να μπορουν να καταγραψουν τις ιδεες τους σε ενα απλο pc.

Ξερεις,δεν γινεται ολοι να πανε σε στουντιο να γραψουν.

Δεν σκεφτεται πλεον ο αλλος την ''ζεστη.''

    Εχει αλλες προτεραιοτητες και ειναι λογικο,οι εποχες αλλαζουν και για να ειμαστε ρεαλιστες,δεν θα αλλαξει την παγκοσμια ηχητικη ''ζεστη'' ;D ο απλος home user τον οποιον κατεκρινες αλλα δεν σκεφτηκες οτι δεν μπορει να κανει κι αλλιως.

Ο καθενας για τους λογους του.

 

Αν εισαι απλα ενας ρομαντικος του analog και οχι καποιος που κατι θελει να διαδωσει προς οφελος του απο το θεμα αυτο,να σου πω οτι ειμαι κι εγω απο τους ''κολλημενους'' που προτιμουν ρακ compressor απο plug in και τρελαινομαι να μιξαρω στην αναλογικη μου κονσολα.

Αυτα ομως,δεν ειναι ικανα να με πεισουν να δουλευω ΜΟΝΟ ετσι πλεον.

(Ειμαι χομπιστας,να το ξεκαθαρισω).

 

Μην εισαι αυστηρος με τον μεσο χρηστη ο οποιος αποτελει την πλειοψηφια του φορουμ ετουτου και που,στο κατω κατω,δεν ηταν τοσο αυστηρος μαζι σου.

Αυτοι οι οποιοι ειναι σε ΠΟΛΥ προχωρημενο επιπεδο,εχουν κανει τις επιλογες τους ειτε προς τη δικη σου οπτικη είτε προς την ''αλλη''. ;)

Φιλικα! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η στυγνή πραγματικότητα της πρακτικής πλευράς των πραγμάτων.

 

 

Λες και διαβάζω ρομάντζο τρίτης κατηγορίας  ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

Και μετα λεμε να παμε πιο ηρεμα....οκ.....φιλε τι να κανω ως εκει παω....

 

Και για την ιστορια μιλαγα για analogue recording αλλα και mix....ακομα και σε home επιπεδο, αλλα κυριως για studio καταστασεις...εκει ξερεις δεν εχει να λεει μια τιμη ειναι ειτε το ενα ειτε το αλλο, και υπαρχουν studio στη Ελλαδα που εχουν το gear για κατι τετοιο, οχι σε τρελλες τιμες πια. Ακομα και να θες να κρατησεις τα tape αν υποθεσουμε οτι θα ειναι 2" στα βρισκω μιση τιμη απο οτι ειπες anytime....new!

 

Σε home καταστασεις ενα addition στα ειδη digital θεματα σου ειναι αρκετα easy αλλα και οχι τοσο ακριβο..φανταζομαι οτι ενα 16 ή 8 track θα κανει μια χαρα την δουλεια του. οσο αναφορα mixing board και outboard αμα πραγματικα ψαξεις δεν θα πιστεψεις τι θα βρεις. αμα σου πω τιμες απο πραγματα που υπαρχουν εκει εξω θα καταλαβεις.....

 

κοιταχτε να δειτε, ο καθενας με το κομματι του και ολα καλα, απλα επιμενω οτι καποια πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα....και κατι τελευταιο που θα το ΞΑΝΑΠΩ, οποιος θελει μπορει να ερθει anytime να τα πουμε face to face χωρις keyboard αλλα και στην πραξη....θα ακουσουμε pro tools και το ιδιο σε otari, ιδιο board ιδια ολα...αμα γουσταρετε γραφουμε και τιποτα, ποιος ξερει κατι μπορει να βγει απο ολο αυτο.

 

Don't worry εχω φιλους this is not a social call!!!!!!! απλα αυτα τα πραγματα γινονται καλυτερα ετσι.......  

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

     Φιλε wyndorf,για το καλο της κουβεντας,νομιζω οτι πρεπει να κρατησεις κατα νου οτι το 99% του φορουμ απολαμβανει αυτο που καποτε ηταν πολυτελεια για λιγους:

    To να μπορουν να καταγραψουν τις ιδεες τους σε ενα απλο pc.

Ξερεις,δεν γινεται ολοι να πανε σε στουντιο να γραψουν.

Δεν σκεφτεται πλεον ο αλλος την ''ζεστη.''

    Εχει αλλες προτεραιοτητες και ειναι λογικο,οι εποχες αλλαζουν και για να ειμαστε ρεαλιστες,δεν θα αλλαξει την παγκοσμια ηχητικη ''ζεστη'' ;D ο απλος home user τον οποιον κατεκρινες αλλα δεν σκεφτηκες οτι δεν μπορει να κανει κι αλλιως.

Ο καθενας για τους λογους του.

 

Αν εισαι απλα ενας ρομαντικος του analog και οχι καποιος που κατι θελει να διαδωσει προς οφελος του απο το θεμα αυτο,να σου πω οτι ειμαι κι εγω απο τους ''κολλημενους'' που προτιμουν ρακ compressor απο plug in και τρελαινομαι να μιξαρω στην αναλογικη μου κονσολα.

Αυτα ομως,δεν ειναι ικανα να με πεισουν να δουλευω ΜΟΝΟ ετσι πλεον.

(Ειμαι χομπιστας,να το ξεκαθαρισω).

 

Μην εισαι αυστηρος με τον μεσο χρηστη ο οποιος αποτελει την πλειοψηφια του φορουμ ετουτου και που,στο κατω κατω,δεν ηταν τοσο αυστηρος μαζι σου.

Αυτοι οι οποιοι ειναι σε ΠΟΛΥ προχωρημενο επιπεδο,εχουν κανει τις επιλογες τους ειτε προς τη δικη σου οπτικη είτε προς την ''αλλη''. ;)

Φιλικα! :)

 

 

Το καταλαβαινω και εγω το κανω αυτο και ολοι πλεον, δεν κατακρινω αυτον που το κανει, απλα αντεδρασα οταν ακουσα πραγματα που δεν ειναι ακριβως ετσι , με σιγουρια καθηγητη.... δεν ακυρωσα το digital, και μιλαγα κυριως για pro παραγωγες....το ξερω πως ο καθενας δεν εχει χρηματα και οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα, και εκει ακριβως ειπα οτι δεν ειναι τοσο τραγικο οικονομικα....μην κρατησεις τα tape βρε αδελφε, το rate ιδιο θα ειναι......:)

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε home καταστασεις ενα addition στα ειδη digital θεματα σου ειναι αρκετα easy αλλα και οχι τοσο ακριβο..φανταζομαι οτι ενα 16 ή 8 track θα κανει μια χαρα την δουλεια του. οσο αναφορα mixing board και outboard αμα πραγματικα ψαξεις δεν θα πιστεψεις τι θα βρεις. αμα σου πω τιμες απο πραγματα που υπαρχουν εκει εξω θα καταλαβεις.....

 

Και 8 track να πάρεις για το σπίτι (16 πάς αναγκάστηκα σε μπομπίνα) , ΔΕΝ φτάνουν τα κανάλια τι να κάνουμε;

Το πιο φθηνό 16 κάνολο (που επίσης ΔΕΝ φτάνουν τα κανάλια) reel to reel πόσο έχει;

Δεν έχει 2.000,00 € used; (έκανα και γρήγορη έρευνα)

Με 2.000,00 € τι pc παίρνεις , τι κάρτα ήχου και τι software;

Το λύσαμε το θέμα τουλάχιστον κόστος και ποιο είναι πιο φθηνό;  

 

 

Και αν έχει ήδη DAW εγώ σε κανέναν ΔΕΝ θα έδινα τη συμβουλή να πάρει ως additional recording εξοπλισμό με αυτά τα 2.000,00 € 16κάναλο.

Θα του έλεγα να πάρει καλλίτερη προενίσχυση, καλλίτερο converter , καλλίτερο μικρόφωνο αλλά ΟΧΙ 16 κάναλο, διότι κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ θα του προσέφερε ΤΙΠΟΤΑ extra επί της ουσίας.

 

Πριν πάω σε DAW σε τετρακάναλα έγραφα σπίτι (8κάναλο στο studio) .....ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΩ ΠΙΣΩ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου λες, εκτός από την ανοιχτή πρόσκληση για το στούντιό σου, έχεις τίποτα απτό να μας πεις; Γιατί στο μεν pro περιβάλλον, αυτός που θα κάνει την παραγωγή θα αποφασίσει τι χρειάζεται και τι είναι προτιμότερο. Στο δε home studio, με δυο χιλιαρικάκια  ;D έχεις στήσει ένα σύστημα που... πέρδεται μπροστά στα analog της ίδιας αξίας.  ;D

 

Οπότε ποιο είναι το ζήτημα, για να καταλάβω  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 8 track να πάρεις για το σπίτι (16 πάς αναγκάστηκα σε μπομπίνα) , ΔΕΝ φτάνουν τα κανάλια τι να κάνουμε;

Το πιο φθηνό 16 κάνολο (που επίσης ΔΕΝ φτάνουν τα κανάλια) reel to reel πόσο έχει;

Δεν έχει 2.000,00 € used (έκανα και γρήγορη έρευνα);

Με 2.000,00 € τι pc παίρνεις , τι κάρτα ήχου και τι software;

Το λύσαμε το θέμα τουλάχιστον κόστος και πιο είναι πιο φθηνό;  

 

 

Και αν έχει ήδη DAW εγώ σε κανέναν ΔΕΝ θα έδινα τη συμβουλή να πάρει ως additional recording εξοπλισμό με αυτά τα 2.000,00 € 16κάναλο.

Θα του έλεγα να πάρει καλλίτερη προενίσχυση, καλλίτερο converter , καλλίτερο μικρόφωνο αλλά ΟΧΙ 16 κάναλο, διότι κατά τη γνώμη μου ΔΕΝ θα του προσέφερε ΤΙΠΟΤΑ extra επί της ουσίας.

 

 

 

500 euro και εισαι οκ με τα 16 channels, fostex g16 στης περισσοτερες περιπτωσεις, υπηρχαν studio στην Eλλαδα που τα δουλευαν back in the day...με τα υπολοιπα 1500 παρε οτι θες(εχω να σου προτεινω αλλα γ@@@το δεν εχει βγει σε καλο εδω απο΄τι φαινεται)

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

500 euro και εισαι οκ με τα 16 channels, fostex g16 στης περισσοτερες περιπτωσεις, υπηρχαν studio στην Eλλαδα που τα δουλευαν back in the day...με τα υπολοιπα 1500 παρε οτι θες(εχω να σου προτεινω αλλα γ@@@το δεν εχει βγει σε καλο εδω απο΄τι φαινεται)

 

Τόσο πολύ έπεσε το $?

http://www.ebay.com/itm/Fostex-G-16-Reel-to-Reel-Studio-Deck-w-Dolby-Very-Clean-/280772730615?pt=Vintage_Electronics_R2&hash=item415f5bdef7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα λεμε να παμε πιο ηρεμα....οκ.....φιλε τι να κανω ως εκει παω....

 

Και για την ιστορια μιλαγα για analogue recording αλλα και mix....ακομα και σε home επιπεδο, αλλα κυριως για studio καταστασεις...εκει ξερεις δεν εχει να λεει μια τιμη ειναι ειτε το ενα ειτε το αλλο, και υπαρχουν studio στη Ελλαδα που εχουν το gear για κατι τετοιο, οχι σε τρελλες τιμες πια. Ακομα και να θες να κρατησεις τα tape αν υποθεσουμε οτι θα ειναι 2" στα βρισκω μιση τιμη απο οτι ειπες anytime....new!

 

Σε home καταστασεις ενα addition στα ειδη digital θεματα σου ειναι αρκετα easy αλλα και οχι τοσο ακριβο..φανταζομαι οτι ενα 16 ή 8 track θα κανει μια χαρα την δουλεια του. οσο αναφορα mixing board και outboard αμα πραγματικα ψαξεις δεν θα πιστεψεις τι θα βρεις. αμα σου πω τιμες απο πραγματα που υπαρχουν εκει εξω θα καταλαβεις.....

 

κοιταχτε να δειτε, ο καθενας με το κομματι του και ολα καλα, απλα επιμενω οτι καποια πραγματα δεν ειναι τοσο τραγικα....και κατι τελευταιο που θα το ΞΑΝΑΠΩ, οποιος θελει μπορει να ερθει anytime να τα πουμε face to face χωρις keyboard αλλα και στην πραξη....θα ακουσουμε pro tools και το ιδιο σε otari, ιδιο board ιδια ολα...αμα γουσταρετε γραφουμε και τιποτα, ποιος ξερει κατι μπορει να βγει απο ολο αυτο.

 

Don't worry εχω φιλους this is not a social call!!!!!!! απλα αυτα τα πραγματα γινονται καλυτερα ετσι.......  

 

Αν το greeklish είναι κακό, αυτή η εναλλαγή greek και ...lish στα ποστ ορισμένων τι είναι? Όχι τίποτα άλλο αλλά μου θυμίζει κάτι μεσημεριανά που επειδή έμαθε η κιράτσα τι θα πει dress code, πρέπει να το αναφέρει και 1654 φορές στην εκπομπή της...

 

(δεν το λέω μόνο για τον wyndorf)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου