Προς το περιεχόμενο

Analog Recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Θες να ψαξω να στο βρω δηλαδη για να το πιστεψεις?

 

αμα οντως το ηθελες και δεν ηθελες απλα να με χλευασεις τοτε θα ειχες παρει αυτο που επαιζε στο noiz αυτο που πηρα εγω, αλλα και αυτο που νομιζω οτι παιζει ακομα(δεν θα κατσω να στο βρω και αυτο).

 

Αμα το θες τοοοοοοσο πολυ να σου δωσω το δικο μου, δεν το πουλαω αλλα για εσενα θα κανω μια εξαιρεση.......

 

νομιζα οτι μιλαγαμε σοβαρα.....

 

ΕΓΩ πάντα μιλάω σοβαρά.

Επίσης 2 χρόνια τώρα ΔΕΝ έχω χλευάσει κανέναν...μάρτυς μου ΟΛΟ το forum.

Και να το πήρες εσύ 500,00 €....δεν σημαίνει τίποτα. Δεν σημαίνει ότι είναι η μέση τιμή πώλησης. Μπορεί ο άνθρωπος που το πούλησε να είχε ανάγκη. Σου είπα ποια είναι η μεσή τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εδω φιλε μου τα χανουμε ε??? δεν εχουμε εξυπναδα να πουμε??????

Πρέπει να του πληρώσεις εισητήρια και ξενοδοχείο...γιατί δεν είναι από Αθήνα :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μάλλον κλείδωμα χρειάζεται το thread... :P

 

Όχι Χάρη, δεν θέλει καθόλου κλείδωμα.

Μια χαρά μπορούμε να συζητήσουμε.

Το ότι κάποιος ΔΕΝ πάει με τα νερά κάποιου άλλου ΔΕΝ σημαίνει ότι "ο κάποιος άλλος" πρέπει να αρχίζει να παίρνει το «παραπονιάρικο ύφος».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Απλά για να έχουμε να λέμε: τη δεκαετία του 80 είχαμε τους πολέμους wide - thin ταινίας, όπου το 1/4 της ιντσας των Fostex / Tascam εθεωρείτο και ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ... στενό. Με Dolby C κλπ. Καλά δεν συζητάω για κασέττα... ήταν αστείο.

 

Άκουσε ελληνικές παραγωγές και ξαναμίλα. Ανάφερε μου μία. Να μου πεις, κάποιοι και το Rockman ωραίο το ακούν.... Οχι πως δεν κάναμε τη δουλειά μας... αλλά σε καμμία περίπτωση δεν ηταν σημείο αναφοράς ούτε συγκρίσιμο με το σημερινό αποτέλεσμα. Εχω ακόμα πολυκάναλες μπομπίνες με ηχογραφήσεις της εποχής και όταν θέλω να μαζοχιστώ τις ακούω και ανατριχιάζω.

Δίπλα στις 2 ίντσες ακουγόταν απλά χωρίς όγκο και προσπαθούσαμε με αλχημίες τύπου "fix-it-in-the-mix" να το συνεφέρουμε κάπως, εξ' ου και το overprοcessing στη δισκογραφία της εποχής.

 

Προσωπικά αν θα έπρεπε να κάνω κάτι με ταινία θα έπρεπε να είναι 2 ίντσες και... μπα... ούτε γι αστείο! Σκέφτηκα το mix master, αλλά το φύσημα δεν το αντέχω. Απόψεις είναι αυτές.

Εχω λιώσει στο ξυραφάκι με άπειρα χιλιόμετρα ταινίας. Ασε δε που πόναγε η ψυχή μου κάθε φορά που έκανε auto-locate και λούπαρε. Κλανκ - κλονκ τα μηχανικά μέρη πέρα - δώθε, τριβή και πολύς χρόνος στο περίμενε μέχρι να πάει στην αρχή. Καλό ήταν για τα στούντιο γιατί μέτραγε ο χρόνος.

Και να 'χεις και τον πελάτη απο πάνω σου... Δεν πάω πίσω για τίποτα!

 

Οτι κάνω σήμερα είναι ασύγκριτα καλύτερο και ευκολότερο απο τότε. Δεν κατακρίνω τους ρομαντικούς της ταινίας. Αλλά φίλος... εγώ κάηκα και αν ζυγίσω το οποιοδήποτε καλό μπορεί να μου προσφέρει, πάντα καταλήγω στο σημερινό μου σέταπ.

 

 

 

Υ.Γ. Προς noizy (???) : έχεις δίκιο αλλά όταν αναφέρεσαι σε ορολογία ηχοληψίας πρέπει αναπόφευκτα να χρησιμοποιήσεις αγγλικά που είναι και η γλώσσα της τέχνης. Όπως πχ στην Ιατρική είναι η Ελληνική.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ πάντα μιλάω σοβαρά.

Επίσης 2 χρόνια τώρα ΔΕΝ έχω χλευάσει κανέναν...μάρτυς μου ΟΛΟ το forum.

Και να το πήρες εσύ 500,00 €....δεν σημαίνει τίποτα. Δεν σημαίνει ότι είναι η μέση τιμή πώλησης. Μπορεί ο άνθρωπος που το πούλησε να είχε ανάγκη. Σου είπα ποια είναι η μεσή τιμή του.

 

Λοιπον φιλε μου, μου ειπες την μεση τιμη βαση με τι??? με ενα ebay link, το οποιο ειναι καi γδαρσιμο....οταν ασχολεισαι με αυτη την αγορα δεν υπαρχει "μεση τιμη" και εξαλλου σου ειπα οτι δεν εγινε καμμια καλη ουτε ο ανθρωπος πειναγε....οπως και να εχει καταλαβαινω οτι δεν υπαρχει διαθεση για σοβαρη κουβεντα...μαλλον δεν ειμαι τοσο σοβαρος εγω για την κατηγορια σας........

Να σται καλα boys!!!!!

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν δεν υπάρχει μέση τιμή τότε πως εσύ έβγαλες τη μέση τιμή ότι εμείς όλοι μπορούμε να πάρουμε ένα Fostex G 16  με 500,00 €;

 

Εγώ τουλάχιστον έβαλα ένα link . Από την άλλη απλά έχουμε τι; Την μαρτυρία σου;

 

Τέλος  «τα παραπονιάρικα»

...μαλλον δεν ειμαι τοσο σοβαρος εγω για την κατηγορια σας........

που χρωματίζουν αρνητικά/ φορτίζουν τη συζήτηση και αυτά στάθηκαν η αφορμή για να κλειδωθεί το thread μια φορά, προσωπικά δεν με συγκινούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και να εχει καταλαβαινω οτι δεν υπαρχει διαθεση για σοβαρη κουβεντα...μαλλον δεν ειμαι τοσο σοβαρος εγω για την κατηγορια σας........

Να σται καλα boys!!!!!

 

  ηρθε,τα΄χωσε κι απηλθε.... με το κεφαλι ψηλα!!!    ;D ;D ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   ηρθε,τα΄χωσε κι απηλθε....

και με το δίκιο του....

Επίσης 2 χρόνια τώρα ΔΕΝ έχω χλευάσει κανέναν...

άσε ρε φίλος...τα πουκάμισα που φοράς στα βιντεοκλιπς....τι είναι??? Προσβολή κατά της μόδας!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

άσε ρε φίλος...τα πουκάμισα που φοράς στα βιντεοκλιπς....τι είναι??? Προσβολή κατά της μόδας!! ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Εδώ δεν μπορώ να μη συμφωνήσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου