Προς το περιεχόμενο

Analog Recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιλησα για "επαρχιωτικες αντιληψεις" απο ορισμενους, αν ολοι εσεις που το σχολιασατε νιωθετε ετσι τοτε εγω τι φταιω?

 

???

 

E κάτσε βρε πουλάκι μου... σε τόσο κόσμο την είπες περιφρονητικά, βάζοντάς τον σε ένα καλούπι ακραίας βλαχοασχετοσύνης, μιλώντας για πράγματα ήδη χιλιοσυζητημένα και χρησιμοποιώντας απρεπείς, εριστικούς και εντελώς άστοχους χαρακτηρισμούς που δεν έχουν θέση σε μια κόσμια συζήτηση. Μετά αυτοί αντιδρούν και εσύ ζητάς και τα ρέστα; Δηλαδή φαντάσου τι θα γινόταν σε ένα δημόσιο πάνελ αν τους είχες απέναντί σου ενώπιον κοινού. Το ίδιο θα έκανες; Kαι θα έλεγες πως δεν τρέχει και τίποτα;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ποια ειναι η γνώμη σας για το Analog Recording? Θα ήθελα να ξέρω αν είναι κατα κάποιο καλύτερη απο το digital τρόπο......Ευχαριστώ πολύ.

 

Για μενα φιλε εισαι troll, στα ισα στο λεω. Ακου ερωτηση που εκανες στην αρχη.... και μετα καταλήγεις να παρουσιάζεις τον εαυτό σου σα γκουρού, επειδή δούλεψες το cubase πριν το vst.... ΕΛΕΟΣ!

 

Αμα θελεις, στο κανω δωρο, εχω κανα δυο στην αποθηκη

 

AtariST1024.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, περιμένω ΠΟΛΥ περισσότερα από την συνεισφορά της εμπειρίας σου στο φόρουμ.

 

Εγώ, απ' την άλλη (ας το πει και κάποιος), δεν περιμένω τίποτε απολύτως.

 

Άλλος ένας (στουντιάς; ηχολήπτης; ποιος ξέρει; ποιος νοιάζεται;) ο οποίος έχει ταχθεί υπερ της ανωτερότητας συγκεκριμένων τεχνολογιών, γνωρίζοντας ότι η πλειοψηφία των αναγνωστών δεν έχουν απρόσκοπτη πρόσβαση σε αυτές τις τεχνολογίες... σα να λέει κάποιος δηλαδή ότι "το καλύτερο παγωτό καϊμάκι γίνεται με τη χρήση ενός συγκεκριμένου παν-σπάνιου συστατικού, το οποίο όμως εγώ το έχω"... δήλωση που μπορεί να γίνει ανεκτή ΜΟΝΟ με την προσκόμιση δείγματος από το παγωτό...

 

... οπότε καλώς του ζητά ο SF δισκογραφία, την οποία όμως δε μας διαθέτει.

 

Θα ήθελα πολύ να κάνω λάθος στην εκτίμησή μου.. αλλά αυτό και αν θα ήταν πρωτιά...

 

:) :) :)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, απ' την άλλη (ας το πει και κάποιος), δεν περιμένω τίποτε απολύτως.

True.

Αναθεώρησα προ 5λεπτου όπως ίσως δεν πρόσεξες.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μήπως o άνθρωπος  είναι ο Robert  Johnson  (o οποίος  κρατάει  ένα  παλιό ασπρόμαυρο μόνιτορ που προβάλει  muted τα  director’s cut  του Αγγελόπουλου  και μουρμουράει  ο Lou  Reed ,όπως λέγαμε πριν.)

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οκ ελπίζω με το μικρό φρενάρισμα, να κόπηκε η χιονοστιβάδα που δικαιολογημένα ξεκίνησε και να συζητηθεί πιό ήπια το θέμα. (Ποιό θέμα θα μου πεις... κλασσική περίπτωση Mac vs Pc)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως...

Ένα ζήτημα που έθεσε ο OP σε pm και το οποίο θα μπορούσε ίσως να συζητηθεί (όχι από μένα καθότι δεν σκαμπάζω) είναι για την εσφαλμένη (κατά την άποψή του) αντίληψη που επικρατεί ότι η αναλογική ηχογράφηση ισοδυναμεί με μεγαλύτερο κόστος από την ψηφιακή.

 

Δεν γνωρίζω σε επίπεδο στούντιο αλλά με τις πενιχρές μου γνώσεις πιστεύω ότι και μόνο οι ευκολίες που παρέχονται στις παρεμβάσεις με την ψηφιακή τεχνολογία και τις δεκάδες (αν όχι εκατοντάδες) εργατοώρες που θα μπορούσε κανείς να γλιτώσει με την χρήση των ψηφιακών εργαλείων (και οι οποίες κοστίζουν) αναιρούν αυτόματα αυτό το επιχείρημα, ακόμα και εάν τα αναλογικά μηχανήματα ήταν κατά πολύ φθηνότερα των ψηφιακών (που δεν νομίζω ότι ισχύει ούτως ή άλλως).

Μπορεί βέβαια και να κάνω λάθος.

 

Τα περί ζέστης/κρύου και λοιπών επιθέτων ανήκουν μάλλον σε ειδικευμένους αναλυτές θερμοδυναμικών / ενεργειακών μελετών.

 

Το πήραμε λίγο στραβά γενικώς. Με λίγη προσπάθεια και συγγνώμη ίσως επανέλθει το thread σε κάτι ωφέλιμο.

 

Διαφορετικά εδώ είμαι κι εγώ  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν μιλάμε για home recording λοιπόν.

 

Κόστος αγοράς pc (με software) vs τι; Τετρακάναλου;            Σημειώσατε 2

Κόστος αγοράς recordable cd vs tape (Type II) CRo2*;           Σημειώσατε 1

Κόστος συντήρησης pc vs κόστος συντήρησης τετρακάναλου;   Σημειώσατε 1

Κόστος αγαράς Plug-in effects με κόστος αγοράς rack effects; Σημειώσατε 1

Αποτέλεσμα συκγριτικού κόστους: υπέρ digital.

Χρειάζεται σε επίπεδο home recording να αναφερθώ και σε άλλα;

Χρειάζεται να πω πoιο θα έχει καλλίτερο αποτέλεσμα;

Χρεάζεται να πω ποιο θα έχει πιο αβασάνιστο αποτέλεσμα.

Ας πιάσει άλλος το pro studio.

 

* Και πόσο εύκολα τις βρίσκεις. Άντε και εγώ έχω καβάντζα καμία 50αρία τεμάχια. Οπότε ίσως στα έξοδα να προσθέταμε και τα μεταφορικά από το ebay

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου