Προς το περιεχόμενο

Led Zeppelin. Πόσο αυθεντικοί ήταν;


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 255
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα περί κλοπής μου ακούγονται κάπως αστεία προσωπικά, καθώς ήταν μια πρακτική ευρέως διαδεδομένη για όλες τις ροκ μπάντες που ξεπηδούσαν (από Ηνωμένο Βασίλειο κυρίως)

στα βίντεο αναφέρει περίπτωση που το κομμάτι, ενώ ξεκάθαρα είχε αντιγραφεί, στο δίσκο ανέφερε σα δημιουργούς τους Led.....

η τύπισσα τους πήγε στα δικαστήρια και δικαιώθηκε...

 

άρα δεν ήταν τόσο "άκακα" τα πράγματα προφανώς...και όπου υπάρχει χρήμα ποτέ δεν είναι....

 

συμφωνώ με αυτό:

 

Ελπιζω μονο να πηραν κανα φραγγο οι κλεμμενοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που ειναι το εμοτικον με τα ποπ κορν οταν το χρειαζεσαι???

Εν ετη 2012, και ακουγοντας τους απο πιτσιρικας, μπορω να πω μια λεξη: Overrated. popcorn.gif

Ο "δανεισμος" μουσικης απο αλλους καλλιτεχνες ηταν περαν του δεοντος.

Προσθεστε μια μεγαλη δοση "αποκρυφισμου/μαγειας", φημες επι φημων, ενας ξαφνικος θανατος και τελος η διαλυση της μπαντας, ολα αυτα ηταν αρκετα για να αποκτησουν μια τεραστια φημη, δυσαναλογη της πραγματικης τους μουσικης αξιας.

Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ηταν μια σπουδαια μπαντα.

Απλα υπαρχει μια απιστευτη υπερβολη γυρω απο το ονομα τους.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν ετη 2012, και ακουγοντας τους απο πιτσιρικας, μπορω να πω μια λεξη: Overrated. popcorn.gif

Ο "δανεισμος" μουσικης απο αλλους καλλιτεχνες ηταν περαν του δεοντος.

Προσθεστε μια μεγαλη δοση "αποκρυφισμου/μαγειας", φημες επι φημων, ενας ξαφνικος θανατος και τελος η διαλυση της μπαντας, ολα αυτα ηταν αρκετα για να αποκτησουν μια τεραστια φημη, δυσαναλογη της πραγματικης τους μουσικης αξιας.

Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ηταν μια σπουδαια μπαντα.

Απλα υπαρχει μια απιστευτη υπερβολη γυρω απο το ονομα τους.

 

+100000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα.Εγω μονο μεσα απο το νοιζ εχω γνωρισει 15 μπασιστες-οργανιστες καλυτερους απο τον Jones, 50 ντραμμερ καλυτερους απο τον μακαριτη, 200 τραγουδιστες καλυτερους απο τον Plant, για κιθαριστες δε, δεν το συζηταω.Τα περι κλεψιματος εχουν αναφερθει πολλες φορες, συνεβαιναν παντου και παντα στην μουσικη, (βλεπε κοκορομαχιαSatriani-Coldplay οπου στο τελος το κομματι ηταν του.....Cat Stevens!!!!

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα θα ηταν τιμη μου, να εκλεβαν κανενα κομματι μου οι Zep  ;D

 

Aκομα κι αν εχανα στα δικαστηρια, μονο απο το σουσουρο και το παιξιμο των κομματιων μου θα τα κονομαγα.

 

Αν με πληρωναν για αγορα δικαιωματων ακομα καλυτερα, και αν με εβαζαν ως συνθετη του κομματιου στο δισκο τους, εκει με τα πνευματικα δικαιωματα θα ελυνα το προβλημα της ζωης μου  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Overrated οι Zeppelin...

 

2) Φήμη τεράστια λόγω ενός θανάτου...

 

3) Όσο δεν υπήρχε αυτός ο θάνατος κέρδισαν μεγάλη φήμη λόγω της μαγείας...

 

εν'ολίγοις το τι μαργαριτάρια έχουν γραφτεί κατά καιρούς σε αυτό το φόρουμ δεν λέγεται. Καλό Πάσχα να έχουμε και με το καλό στα επόμενα.

 

Από μένα λίγα κομμάτια που αποδεικνύουν για το πόσο ψεύτικη και μικρή μπάντα μιλάμε...

 

Immigrant Song - Led Zeppelin

 

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ.: Η μουσική ακούγεται με τα αυτιά... όχι από φόρουμ και περιοδικά. Ακόμα και να μην γουστάρει κάποιος ένα μουσικό ή μια μπάντα, όταν αυτή στα αυτιά του ακούγεται καλά, καλό είναι να μην το αφήνει στην άκρη (γιατί αυτό είναι το πιο σημαντικό).

 

Σωστα.Εγω μονο μεσα απο το νοιζ εχω γνωρισει 15 μπασιστες-οργανιστες καλυτερους απο τον Jones, 50 ντραμμερ καλυτερους απο τον μακαριτη, 200 τραγουδιστες καλυτερους απο τον Plant, για κιθαριστες δε, δεν το συζηταω.Τα περι κλεψιματος εχουν αναφερθει πολλες φορες, συνεβαιναν παντου και παντα στην μουσικη, (βλεπε κοκορομαχιαSatriani-Coldplay οπου στο τελος το κομματι ηταν του.....Cat Stevens!!!!

 

Κι εγώ παίζω πράγματα στην κιθάρα που ο κύριος Page μπορεί να ζήλευε... Με κάνει αυτό μουσικό ισάξιο των Zeppelin; Εδώ για την μπάντα μιλάμε και το πώς κρίνονται σαν σύνολο. Άμα είναι να αρχίσουμε να λέμε για το ότι ο Page είναι 20 μίλια μακριά σαν μουσικός και κιθαρίστας από το Holdsworth, ο Plant τα ίδια από το Stevie Wonder, και ο Jones βλέπει με κυάλια το Marcus Miller, τότε πάλι χάνεται η μπάλα και γίνεται κουβέντα για να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν'ολίγοις το τι μαργαριτάρια έχουν γραφτεί κατά καιρούς σε αυτό το φόρουμ δεν λέγεται. Καλό Πάσχα να έχουμε και με το καλό στα επόμενα.

 

Στον πλανήτη κατοικούν περίπου 6.5 δις άνθρωποι, πράγμα που συνεπάγεται τεράστια ποικιλία γούστων και αντιλήψεων. Αργά ή γρήγορα θα συναντήσει κανείς και κάποιους που θα θεωρούν τους Led Zeppelin ανάξιους της φήμης τους, ή τον Page απλώς υποφερτό κιθαρίστα. Τι να κάνουμε...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν θα έγραφα τίποτα αν το θρεντ είχε έναν τίτλο του στυλ "Οι δανεισμοί (ή και κλεψιές αν κάποιος έχει τέτοια γνώμη) των Ζέπελιν". Είχε όμως γενικό τίτλο με το όνομα της μπάντας, και από κει και πέρα η πλειονότητα των σχολίων ήταν μειωτική (έως απαξιωτική). Κάπου εκεί σκέφτηκα ότι αν ένα 15χρονο που έχει μεγαλώσει με Nickelback ξέρω γω μπει και τα διαβάσει, είναι πιθανό να επηρεαστεί από αυτά που γράφονται και να νομίζει ότι έπρεπε να λέγονται Theft Zeppelin... Για αυτό και μόνο έγραψα και γω τη γνώμη μου στο θέμα, για να ισορροπήσει λίγο προς τη μέση το όλο πράγμα.

 

Συν τις άλλοις, είναι λίγο περίεργο το γεγονός ότι στο νόιζ υπάρχουν 3-4 μεγάλοι καλλιτέχνες για τους οποίους έχουν γραφτεί τόνοι ποσταρισμάτων για το μεγαλείο τους, ενω με κάποιους αντίστοιχα μεγάλους ή και μεγαλύτερους δεν γράφεται τίποτα, την ίδια στιγμή που νιώθει ο καθένας άνετα με το να υποβιβάζει την αξία τους στο χαλαρό (πχ αν κάποιος έλεγε μια κακή κουβέντα για έναν Γκίλμουρ, για τους U2 κλπ θα έπεφταν διάφοροι της πιάτσας του φόρουμ να του "την πέσουν" κομψά ή και όχι τόσο κομψά αν χρειαζόταν). Για να μην μακρυγορώ, προσωπικά βγάζω αλλεργία με φαινόμενα σαν αυτά όπου διάσημα μέλη κάποιων φόρουμ, και μικρές κλίκες αυτών, επηρεάζουν ιδεολογικά (άθελά τους ενδεχομένως, δεν ισχυρίζομαι ότι υπάρχει κάποια πρόθεση) με το έντονο ή ιδιαίτερο γράψιμό τους... και ιδιαίτερα τους μικρότερους και μη διαμορφωμένους αναγνώστες των φόρουμ αυτών. Αυτό ακριβώς πιστεύω είναι και μια ευρέως διαδεδομένη ασθένεια του νόιζ. Φυσικά δεν είναι κάτι που το παίρνω ιδιαίτερα σοβαρά, αλλά μια στις τόσες κάτι μέσα μου με κάνει να το σχολιάσω (σαν αντιδραστικό στοιχείο που όπως φαίνεται είμαι)... αυτά.

 

Υ.Γ: Στα όσα είπες πριν, αν εστιάσουμε στον Page σαν κιθαρίστα, και μένα δεν μου λέει τίποτα. Ειδικά αυτοσχεδιαστικά μπορώ να πώ ότι με ενοχλεί σε αρκετά σημεία (άσχετα με το ότι στις στούντιο ηχογραφήσεις κάποια σόλο του ήταν καλά δομημένα, ή είχαν και ωραίο feeling), και αυτό είναι κάτι που μπορεί να φανεί και πιο εμφανώς σε κάμποσα live τους. Συνθετικά και δημιουργικά βέβαια μιλάμε για ιερό τέρας, και επίσης σίγουρα ήταν και ο ορισμός του ροκ κιθαρίστα των 70's, οπότε ήταν λογικό να επηρεάσει χιλιάδες ανθρώπους να ασχοληθούν με το όργανο μόνο που τον έβλεπαν σαν φιγούρα.

 

Σε ό,τι έχει να κάνει με το να θεωρεί κάποιος ανάξιους της φήμης τους τους Ζέπελιν, είναι δικό του θέμα να το ψάξει το θέμα για το τι έχει αφήσει έξω από την εξίσωση για να μην παραδέχεται το έργο τους, ανεξαρτήτως γούστων. Όπως αντίστοιχα ήταν δικό μου θέμα πχ να ξεπεράσω κολλήματα που είχα κάποτε με μπάντες σαν τους Μπιτλς, τους Νιρβάνα κλπ... που ακόμα μπορεί να μην τους πάω με τα μπούνια, αλλά κάπου άρχισα να βλέπω ότι έχουν την αξία τους και δεν βρίσκονται τυχαία εκεί που βρίσκονται σαν legacy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου