Προς το περιεχόμενο

Στήσιµο studio για ποιοτικές ηχογραφήσεις. Κάρτα - monitor;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Αποφασίσαμε να αναβαφμίσουμε το studio που κάνουμε πρόβες και να

ηχογραφήσουμε το δευτερο album μας.

ο χορος ειναι καλα ηχομονομένος για πρόβες-ηχογραφήσεις.

αυτι τι στιγμη ειμαι στιν αναζήτηση καρτας ηχου και monitor χριαζόμαστε κατι ποιοτικο σε καλη τιμη  ;)

σε πρωτη φαση λεμε να γραψουμε  κιθάρες, πληκτρα,μπάσο,φωνή.(τυμπανα αλλου) τα μικρόφωνα υπάρχουν κάπια δικά μας αλλα δανισμένα-νοικιασμενα.

το mix αν ολλα παν'καλα θα το κάνουμε εμεις, εχουμε φιλο ηχολίπτη που θα μας βοηθείση σε ολλα τα παραπάνο.

το Budget για καρτα,monitor,pc ειναι 2500-3000

(καποια πραγματα αν τα βρουμε μπορει να τα παρουμε και μεταχειρισμενα)

 

για καρτα ειμαι κοντα στην Focusrite Liquid Saffire PRO 56 θα μπορεσω να κανω δουλεια με αυτην ? ή να παω σε κατι πιο δοκιμασμένο σιγουρο οπος τιν RME Fireface 800 ? και ισος την STEINBERG MR816X

εχεται να προτίνετε κατι αλλο? (εχουν και μια διαφορα στα 500 ευρο  :-\ )

 

μπορώ να βασιστώ στις προενυσχίσεις απο τις κάρτες για να παρω τα πρώτα σηματα χωρις να προσθέσω κατι αλλο κονσολα rack κτλ.?

αν και δεν θα γράψουμαι τυμπανα θελω να εχει 8 input για να ηχογραφούμαι τις πρόβες μας και να εχουμαι επιλογές.

 

για pc θα στίσουμε ενα ειδικά για τιν περίσταση κοντα στα 1000 ευρο και θα δουλεψουμε στο CUBASE τι πρεπει να προσεξω?

 

Στα monitor οι επιλογές ειναι πολλες μπορουμε να διαθέσουμαι 500-1000 euro

ειμαι κοντά στα εξεις:

adam A7x ή Α5χ

KRK VXT 8 ή RP-8G2

ή κάποια φτινη σειρα τις focal - genelec (focal cms 50- 65. genelec 8020 bpm)

ή να παμε στα κλασικα yamaha hs 80 m (θα βρω μπελα με αυτα?) ???

τι προτίνετε?

 

Ευχαριστω εκ τον προτερων sory για τα πολλα ερωτιματα  ???

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα δουλευουν αρκει να ξερεις να τα δουλεψεις. ;)

 

εχεται να προτίνετε κατι αλλο?

http://www.thomann.de/gr/maudio_profire_2626.htm

http://www.thomann.de/gr/mackie_onyx_blackbird.htm

http://www.thomann.de/gr/motu_8pre.htm

Κι ενα καρο αλλες με ενα ψαξιμο στον Θωμα, πχ. "Firewire Audio Interfaces"

 

μπορώ να βασιστώ στις προενυσχίσεις απο τις κάρτες για να παρω τα πρώτα σηματα χωρις να προσθέσω κατι αλλο κονσολα rack κτλ.?

Φυσικα.

 

KRK VXT 8 ή RP-8G2

VXT 8

 

ή να παμε στα κλασικα yamaha hs 80 m (θα βρω μπελα με αυτα?)

Γιατι να βρεις μπελα? Εχε υπ οψιν σου πως οτι ασχετα με το τι θα διαλεξεις θα χρειαστεις

καποιο διαστημα μεχρι να εξοικειωθεις στο ακουσμα (χωρος+μονιτορ) και να γινεις παραγωγικος.

 

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ψάξει στων θωμα, σε αυτή την κατηγορία εχω καταλήξει στην focusrite (λογο προενυσχίσεις) την εχει δουλεψει καποιος?

απλα ρωτάω αν χρειαζεται να παω στην RME.

μπελα (με τα yamaha) γιατι εχω ακουσει οτι κανεις δυσκολα μιχ.

σιγουρα θελει εξοικειωση, με οποιο  monitor και αν επιλεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δουλεύω εδώ και ένα χρόνο με τα Yamaha HS80m και μόνο καλά λόγια έχω να σου πω. Ακούω τα πάντα καθαρά και η μίξη βγαίνει σχετικά εύκολα. Με τα KRK δεν έχω καλή εμπειρία, η μίξη έβγαινε με προβληματάκια και δυσάρεστες εκπλήξεις.

 

Φυσικά τα Adam 7x που έχω επίσης δοκιμάσει είναι ένα επίπεδο πάνω από τα Yamaha και άμα έχεις το μπάτζετ, να πας γι'αυτά. Γενικώς να προσέξεις να είναι τουλάχιστων 7 ή 8 ιντσών τα ηχεία σου. Άντε και τα 6άρια Genelec ίσως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα έχουν αλλάξει λίγο και μπορείς να βρεις λύσεις all in one.

Θα σου προτείνω λοιπόν 2 πραγματάκια για να ξεμπερδέψεις μια και καλή.

 

Allen @ Heath zed r16

 

 

L_Main_ZED_R16_threequarter.jpg

 

Dynaudio BM6A MkII

 

http://dynaudioprofessional.com/bm-series/monitors/bm6a-mkii/

 

bm6a_mkii_persp.png

 

Μην μπω σε λεπτομέρειες του τι προσφέρει η κονσόλα. Διάβασέ τες. Για τον ήχο των παραπάνω?... world class! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα βρηκα μια RME fireface 800 μεταχειρισμενη σε καλη τιμη  :)

 

καναμε μια βολτα, πηραμε πολλες γνωμες και ακουσαμε αρκετα monitor KRK,Adam,Focal,Yamaha,Mackie,fostex

ειμαστε κοντα στα Adam αλλα απο την αλλη μας αρεσαν και τα Fostex PM-05 τα οπια ειναι πολυ πιο φθηνα  ;) αλλα νομιζουμε οτι θα κανουμε δουλιτσα σε αυτα.

 

haryy εριξα μια ματια στιν Allen @ Heath zed r16 φανηκε ενδιαφερον αλλα ξεπερναει το budget  :-\ αν καταλαβα καλα με αυτην την κονσολα συνδεουμε κατευθειαν στον υπολογιστη ετσι?

τα dynaudio δεν καταφεραμε να τα ακουσουμε αν και ειναι αρκετα ακριβα ισως τα Dynaudio BM5A

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Γιώργο.

 

Η δική μου πρόταση για Studio Monitors (μιας και τα έχω και τα χρησιμοποιώ….) είναι τα Adam Audio GmbH A8X και σαν εναλλακτική πρόταση προς αυτά τα Mackie HR824 σαν σημεία αναφοράς και γενικότερα θα πρότεινα σαν επιλογή  αγοράς σε κάποια 8’’- ρια Monitors…

 

Στην λογική σου ερώτηση για την κάλυψη του extra κόστους αυτών, θα σου αντιτείνω ότι μπορείς να στήσεις ένα υπέρ-αξιοπρεπέστατο P.C με μόλις 600 Euro και να σου μείνουν «καβάτζα» τα 400 Euro για τα Monitors…

 

Μην ξεχνάς ότι το P.C. θα το αναβαθμίσεις η’ ακόμα και θα το αλλάξεις ουκ ολίγες φορές, ενώ κάτι αντίστοιχο δεν μπορείς και δεν σε συμφέρει να κάνεις με τα Monitors, οπότε η πρόταση είναι μου να θεωρήσετε πρωτεύον το θέμα με τα Monitors και δευτερεύον το θέμα του P.C. μιας και από αυτά θα ακούτε και θα mix-άρετε την μουσική σας…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα βρηκα μια RME fireface 800 μεταχειρισμενη σε καλη τιμη  :)

 

καναμε μια βολτα, πηραμε πολλες γνωμες και ακουσαμε αρκετα monitor KRK,Adam,Focal,Yamaha,Mackie,fostex

ειμαστε κοντα στα Adam αλλα απο την αλλη μας αρεσαν και τα Fostex PM-05 τα οπια ειναι πολυ πιο φθηνα  ;) αλλα νομιζουμε οτι θα κανουμε δουλιτσα σε αυτα.

 

haryy εριξα μια ματια στιν Allen @ Heath zed r16 φανηκε ενδιαφερον αλλα ξεπερναει το budget  :-\ αν καταλαβα καλα με αυτην την κονσολα συνδεουμε κατευθειαν στον υπολογιστη ετσι?

τα dynaudio δεν καταφεραμε να τα ακουσουμε αν και ειναι αρκετα ακριβα ισως τα Dynaudio BM5A

 

 

Τα fostex είναι σταθερά στις προτάσεις μου για monitor στην χαμηλή γενικά κατηγορία, αλλά με τα dynaudio (τα 6άρια) πας "αλλού".

Με την Α&Η πήγαινες σε ένα ολοκληρωμένο πακέτο εκπληκτικής κονσόλας και κάρτας ήχου με πολύ καλούς converters, σύγχρονη λύση. Δεν έχει νόημα όμως αφού έκανες την επιλογή σου. Καλά recordings!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου